• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stellarium

Started by wexy, February 14, 2007, 09:46:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wexy

Nisam video da je iko pisao o ovom programu, našao sam ga pre par dana tražeći neki besplatni planetarijum koji radi na Linuxu.

Program dosta podseća na meni poznat StarryNight, ne toliko kompleksan i bogat opcijama ali mislim da je i više nego dovoljan za amatersku upotrebu, a pre sve ga potpuno besplatan i open-source.



Program možete nabaviti na adresi: http://www.stellarium.org/

Sasa

Pa mislim da se pominjao taj program na ovom forumu. Sem toga, ima na stotine programa sa slicnim mogucnostima. Mnogi dobri su besplatni.

wexy

Pa ja baš ne nađoh stotinu koji rade na Linuxu.

Tvoj odgovor mi nekako deluje kritički nastrojen prema nečemu, samo ne znam čemu...

GENESIS

Wexi,

Koju verziju Linux-a koristiš ?

Da li radi propisno (da li je stabilan sistem generalno sa tom verzijom) ?

Srdačan pozdrav

gucic

Sasa nije hteo nikakvu kritiku da uputi. Mislio je na programe za windows xp. Linux u Srbiji nije toliko popularan koliko u svetu. Ima dosta dobrih programa za astronomiju. Ja koristim dinosaurski HNS koji mi lepo radi na lap-topu od 433MHz  :)

wexy

Quote from: GENESIS on February 15, 2007, 07:37:02 am
Wexi,

Koju verziju Linux-a koristiš ?

Da li radi propisno (da li je stabilan sistem generalno sa tom verzijom) ?

Srdačan pozdrav


Ako misliš na distribuciju, trenutno Fedora Core 5, za neka 2-3 meseca izlazi Fedora 7 pa čekam da upgrade-ujem :). Ako misliš na verziju Linux kernela (a čisto sumnjam) onda 2.6.18.

Pre ovog sam koristio Red Hat (dosta verzija), Slackware 10, Fedora Core 2 i nikad nisam imao problema. Komp restartujem kad mi nestane struja ili kad moram da skočim u Windows jer sajt banke radi samo na IE-u (a moram prijavu ispita da platim :)), inače komp ne gasim uopšte.

Zavisi za šta koristiš računar opet, ako si hardcore gejmer tu je mrka kapa, manje više sve igre možeš da nateraš da rade koristeći dodatne programe (wine, Cedega) ali sa slabijim performansama. U principu sve OpenGL igre rade mnogo bolje nego na Windowsu + ako ima verzija za Linux posebno onda je ekstra (Quake - sve verzije). Mada, sa druge strane sumnjam da ikog ovde igre baš toliko zanimaju :).

Za sve ostalo imaš razvijene aplikacije i tu nema nikakvih problema, podrška za hardware je sve bolja (nVidia i ATi imaju drivere za Linux) jedini problem koji možeš da imaš je oko modema za internet, tako da ako planiraš da instaliraš Linux proguglaj o svome modemu i kako da ga podesiš da radi na Linuxu pre nego što počneš instalaciju :). Meni je i dial-up i ADSL (trenutno) radio posle podešavanja najnormalnije.

Preporučujem ili Fedora Core 6 (ili čekaj još 2-3 meseca F7) ili Ubuntu.

Inače Linux je kriv što sam počeo aktivnije da se zanimam za astronomiju, naime, uz KDE (K Desktop Enviornment, jedno od mnogih grafičkih okruženja) stiže program KStars, mali 2D planetarijum :).

Eto, ako te/vas zanima još nešto tu sam, pa koliko znam pomoći ću, pozdrav.

Sasa

Quote from: wexy on February 15, 2007, 02:16:56 am
Pa ja baš ne nađoh stotinu koji rade na Linuxu.

Tvoj odgovor mi nekako deluje kritički nastrojen prema nečemu, samo ne znam čemu...


Moja greška, izvinjavam se. Nisam pažljivo pročitao šta tražiš.

GENESIS

Hvala Wexy,

Hteo sam malo da probam Linux za kancelarijske poslove.

Sad znam od čega da počnem.

Srdačan pozdrav

stefan

Imam ja stelarium,i super mi je?
Koja je ta verzija?

wexy


Slacky

Jeste da je post star, ali ne mogu da odolim...  Stellarium mi je jedan od top 10 najomiljenih programa i pratim njegov razvoj još od početka i mislim da spada u must have kolekciju za svakog astronoma amatera. Najbolje od svega je što možete aktivno učestvovati u njegovom razvoju. Možete ubaciti svoj omiljeni deep sky objekat, svoje dvorište kao pozadinu.. itd...

@ GENESIS

Koristim linux već 4 godine i da imam svoju kancelariju ja bih stavio Suse 10.2, jer je user frendly, lepo izgleda, i sve što treba za office se nalazi na DVD-u tako da nema neke potrebe za skidanjem nekog dodatnog softvera. Jedino se može javiti problem ako OpenOffice ne zadovolji tvoje prohteve.

@wexy

Skini Crossover Office paket (nažalost nije besplatan) koji sadrži IE i sasvim ok radi na linuksu. Jeste da ćeš da koristiš pirata (osim ako nisi voljan da platiš), ali nećeš morati da radiš reboot samo zbog banke...

Dušan

I ja sam odusevljen Stellariumom, mada nemam NGC objekte. Da li to moze nekako da se nadogradi?

Evo jednog dobrog linka, kad smo vec kod karta neba (mozda i znate):
www.wikisky.org
Ima i srpski prevod (ima male greske (Lira nosi ime Lav), ali nema veze).

sashastar

U Stellarium se mogu dograditi M-Objekti ako si vican manipulisanju sa
slikama i minimalnom shvatanju rada program
Ali za NGC objekte ipak ovakav program nije namenjen za vecu upotrebu.



Dušan

Imam M-objekte. Kad "stavim manji okular" NGC-ovi mi se vide kao beli krugovi.

sashastar

Da li si ti svestan koliko ima NGC objekata i zamisli kada bi realno
bili u programu koliki bi to bio ogroman program.
Ipak je to mali i lep Astronomski planetarijum i sa ovim sto ima
je sasvim dovoljno sto ima i sta prikazuje.
Ako te nezadovoljava a ti onda nabavi neki mnogo veci i sa mnogo
vecom bazom objekata i podataka.
O tim programima mozes nesto videti na ovom forumu
ako ga malo detaljnije pregladas.