• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stellarium

Started by wexy, February 14, 2007, 09:46:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

HNSky ima dobru bazu NGC objekata samo sto je taj program estetski uzas ali je pored toga jako funkcionalan i moze da radi na starim Pentijumima bez problema. Stellarium je super sto se tice estetike ali dok ukucam zeljeno vreme i hocu da lociram objekat, treba mi dosta vremena. U HNSky je to mnogo brze i jednostavnije. Solidna baza objekata ima oko 50MB i ne treba mu instalacija.

sashastar

Treba ljudima reci koji jos nisu shvatili planetarijume
da nebi bilo lose imati ih sto vise razlicitih jer svaki
planetarijum ima svoje vrline i mane tako da kada se
ima veci broj onda se prema potrebi i zelji lako se
pronade ono sto je tog trenutka potrebno.
Jer sto nema jedan ima ga drugi ITD
Ja sam u jednom periodu na kompu imao 10 razlicitih
planetarijuma i programa tako da sam u svakom
trenutku znao gde je sta i sta se desava.



gucic

Imam neku malu kolekciju programa, a prvi mi je bio Skywatching - Backyard astronomer from David Levy. Strava program jer je cak ubacio i zvukove zrikavaca i zaba. Jako je dobar i jednostavan za M-objekte.

mravic

Zanimljivo , ali i meni je to bio prvi program koji sam koristio i to sigurno par godina.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Hehe, super! Nisam znao!!
To sam dobio za jedan od rodjendana. Super je disk. Dogovoricemo se nezvanicno oko narezivanja DVD kompilacije svih astroprograma.

stameni

Prvi astronomski / planetarijumski program koji sam koristio bio je SkyGlobe. Interesantan je i zato što je vrlo lako mogao da demonstrira precesiju.

Koristio sam i program jednostavnog naziva, Moon. Iscrtavao je satelit, određivao fazu, a moglo je i da se zumira "u" i "iz" Meseca. Bili su prikazani elementi Mesečevog reljefa, kao i najvažnije astronautičke tačke (mesta sletanja letelica i sondi).

Oba pomenuta programa bili su programi za DOS.

Posle sam počeo da koristim RedShift... i za sada sam još "tu" :)

Dušan

Sto se tica Meseca, ja koristim Virtual Moon Atlas. Izuzetan program.

sashastar

Virtual Moon je najbolji Mesecev program sa dobrom bazom dodataka,
sa sjajnim fotkama kratera i mesecevih pejsaza.

A Celestia je najbolji 3-D planetarijum sa neverovatnom velikom bazom dodataka
i neslucenim mogucnostima za manipulaciju samog programa.
Cak je Celestia pozeljna i za ljubitelje SFa.

Orbitron je odlican program za pracenje satelita.

Svi ovi programi su besplatni na NETu tako da je to dostupno svima.




Dušan

Hvala na savetima. Ja sam do sada imao iskustva samo sa Virtual Moom Atlasom, Celestiom, Stellariumom i 3D Solar systemom i sa nekim simulacijama meteorskih rojeva.

Marcony

Izasla je nova verzija ovog programa. Izmedju ostalih dodataka, nasla se i opcija (CTRL+G) sa kojom se moze "otputovati" do neke planete u Suncevom sistemu.

sashastar

June 29, 2007, 11:29:49 pm #25 Last Edit: June 29, 2007, 11:47:52 pm by sashastar
Sa ovom verzijom 0.9.0 su definitivno pokrenuli nesto obecavajuce
samo je pitanje da li ce se i Bugovi pojaviti.
Tezak je 35 MB.

sale11472

Phuuu Stellarium kod mene bar radi ko puz, OK moj komp je definitivno zreo za otpad ali Celesto radi pondosljivo a HNS i CdC kao i Virtual Moon rade perfektno (kao naravno i Planisfere 2.0) a to je ono sto trenutno imam instalirano kod sebe. Doduse nisam jos preterano vest u koriscenju svih mogucnosti softvera ali polako naucicu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Dodaj plugin-ove za Celestia-u, pa da vidis kako ce ti "brzo" raditi   :)

Dodao sam samo Sunce, pa mu treba malo vise vremene da se pokrene. Ali je ipak fenomenalan!!!

sale11472

Ma problem je sto u stellarium ne moram nista da dodajem a Celestiu sam br mogao da probam,  kao  to rekoh moj komp je zreo za otpad tako da i nije neko merilo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Sale11472 mozda imas problem samo sa slabom grafickom karticom
ili sa Open GLom vidi u celestiji koji verziju Open GLa imas
A mozda nisi skoro stavio novi driver za graficku karticu