• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Genetski inzenjering

Started by flintviking, June 12, 2007, 08:22:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

Voleo bih da cujem misljenje forumasa o ovom fenomenu novog doba.
Da li ste za ili protiv, da li je to korisno ili nije.
Velike polemike se vode danas oko teme genetskog inzenjeringa, kriticari napadaju sa svih strana, sa strane nauke, filozofije, morala,...
Sta je prava istina...
Da li su pojave kao sto su ,,lude krave,, ili ,, pticiji grip,, direktne posledice igranja coveka sa genetikom...
Ja bih nesto kasnije izneo svoje misljenje, sa stanovista ekonomske isplativosti, koja ne mora uvek da bude merilo pri odlucivanju.

sashastar

Bilo sta da covek otkrije,napravi,stvori.........................
i to cak i pod naznakom za dobrobit covecanstva
ipak ce kad tad na ko zna koji nacin okrenuti i protiv samoga sebe.
Tako ce biti i sa genetskim inzenjeringom.
Bice velikih koristi od toga ali veoma velikih opasnosti bice ljudi koji
ce to iskoristiti u veoma lose svrhe.
Tako da reci da li je neko za i protiv uopste nema smisla jer ce biti
i korisno i opasno kao sve sto je ali apsolutno sve sto je covek izmislio
iskoristio i za dobro i za lose.

sale11472

Baahhhh
Cigla je nadasve korisna i potrebna stvarcica ali ako ti neko istom razbije glavu da li onda ona automatski postaje zlo ???  Naravno da ne sve je to do ljudi.
U krajnjoj liniji mislim da je vec odavno doslo vreme da kao vrsta prerastemo strah od vatre ::)

BTW bolest ludih krava nema veze sa genetskim inzinjeringom vec sa ljudskom pohlepom, da nisu mleli crknute ovce u stocnu hranu zarad ustede i profita ne bi ni stigla do ljudi.

A sama genetika kao i genetski inzinjering mogu da budu odgovor na bolesti za koje danas nemamo pravog resenja, niti je verovatno da bi "klasicne" metode mogle da budu uspesne.

Vreme neumitnao protice i ide napred, tesko da bi bilo korisno da smo ostali u pecini ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

A sta je sa genetski modifikovanom hranom,
koliko znam kod nas je zabranjen uvoz takve soje, recimo, a koristi je cela EU,

sashastar

Sale11472 neznam sta i kako da protumacim taj tvoj Baahhhh.
Jer ja samo konstatujem cinjenicu koju niko nemoze da opovrgne.
Napretka u svim domenima ima srecom vise ima napretka od nazatka
jer nebi bili tu gde smo dosad.
Ali zapamti da u svakom trenutku cevecanstvo moze da izvrsi samoubistvo
a pecinski ljudi to nisu mogli uciniti.
Ja sam naravno za svaki napredak
ali se i bojim losih nuspojava koja se redovno desavaju.

A bilo sta da ljudi stvaraju narocito u poslednje vreme je vezano za profit
i nebiraju se sredstva da se dode do toga.
I nisu problem lude krave nego ludi ljudi.

flintviking

Bojim se da je previse toga vezano za profit, nebih sada da drzim predavanje iz Politicke Ekonomije, ali profit je svakako najveci pokretac i motiv mnogih ljudskih aktivnosti, on se ne obazire ninasta na svome putu ka uvecanju.
Mada sam profit nije sam po sebi cilj, ali to nije tema za astronomiju.

sale11472

Quote from: sashastar on June 13, 2007, 12:41:00 am

I nisu problem lude krave nego ludi ljudi.



Upravo tako, svaku ali svaku stvarcicu koju je covek napravio, pronasao ili podigao mozes da iskoristis kao korisnu alatku ili kao oruzje kojim ces "ubiti bliznjeg svog".

Mozda Pecinski ljudi nisu mogli da izvrse kolektivno samoubistvo ali kaos to rekoh krajnje je vreme da neke stvari prerastemo odavno smo izasli iz pecine i meni se nesto ne vraca tamo.

Bahhh shvati kao moje misljenje da su ovakve rasprave promasena tema, naime otkrica, pronalsaci i izumi kao i nauka i tehnologija uopste nisu i ne mogu bitni eticki, dobri, losi, zli, opasni ili sta vec to su isljucivo i jedino ljudske osobine i svaka rasprava na tu temu mora da se vodi o ljudima a ne o bilo cemu drugom.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

problemi, samo problemi,
mozda da smo ostali u pecinskom dobu, pa da se divimo nebu onakvom kakvo ga vidimo golim okom......

dulef90

Kao buduci molekularni biolog, tj. geneticar, tvrdim da je genetski inzenjering najbolje ljusko orudje za prezivljavanje kao vrste, a kao sto rece sale11472, ako cemo da se bojimo losih posledica svakog pronalaska, ajde da se vratimo u pecinu. Kada smo preziveli nuklearnu energiju i njene posledice (A bombu) pregrmecemo i genetski inzenjering.
Dajte ljudi, ako se svet uplasi genetike, necu imati posla! ;)

sale11472

ISPRAVKA!!!!!

Jos uvek nismo preziveli nuklearnu energiju a jos manje nuklearno naoruzanje  ;)

No kao si sve ostalo i genetika je postal svojevrstan hype. Mene licno mnogo vise brine scenario opisan u filmu Gataca nego mogucnost kloniranja ljudi :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

dulef90, sta ti kao buduci mol. bio. mislis o onim lubenicama od metar, i pardajzu od pola kila...
Posted on: Jul 09, 2007, 10:11:16 pm
Dakle, dule90, nisi mi objasnio, a mene muci jos jedno pitanje.
Video sam neki paradajz koji se pojavio na nasim pijacama, ima ga kao dinja.
ja pitam, cime ga prskaju, a tetka kaze, nije prskan nego je to neko holandsko seme.
Sutra malo nije prskan, svi sada prskaju i preteruju, ali pa jos to seme
kakvo je to seme.

rade0709

sto veci paradajz to je manji kvalitet npr najbolje seme ti je f1 generacija a ono daje najbolji paradajz i najteze je za proizvodnju i uz to plodovi su maleni..,a ne veliki....
lako je da se proizvrde seme koje daje velike plodove tj koji supuni vode,samo mu dodaj azot i to je to...
genecki inzenjering u evropi od fitosanitarne eluzbe iz.. EU.. je ZABRANJEN na teritoriji EVROPE kao i koriscenje ,proizvodnja i bilja koje se koristi za ishranu ljudi
paprika,paradajz,psenica odnosno sve....

Posted on: Jul 26, 2007, 11:34:42 pm
ZA ISHRANU LJUDI

NE ZIVOTINJA

Daphne

Imam i ja jedno pitanje:
da li lecenje matičnim ćelijama (stanicama) spada u genetski inženjering?

flintviking

Verovatno spada, ali neka neko strucniji kaze,
kako se dobijaju te celije, ... vestackim putem ili ...

ikalo

koliko je meni poznato, matične ćelije su u stvari ženske jajne ćelije. Griješim li?