• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
March 29, 2024, 06:27:22 am

Kloniranje

Started by flintviking, June 13, 2007, 12:40:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Daphne on June 15, 2007, 01:13:46 am

A sada ozbiljno: nisam protiv kloniranja ljudskih organa, ali što se tiče kloniranja celog čoveka...
zaista ne vidim neku svrhu tog postupka?



Pa eto npr meni pada na pamet Artur Klark i njegov roman MATICA ZEMLJA (IMPERIAL EARTH) ;D 
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mjovicic

Quote from: flintviking on June 14, 2007, 09:48:28 pm
Za to vreme to su bile ozbiljne probe, ne zaboravi da trada napravljena atomska bomba, recimo, nije ni prineti danasnjim....
tada je to bilo ozbiljno.
mada bi ona i danas napravila haos.
mozda nije najsrecnije poredjenje.



Ej covece i Mengele je bio kasapin. Ne znam kakve probe moze da izvrsava pravi kasapin, niko od njih i ne zna genetiku i molekularnu biologiju, to mu nije ni trebalo za ubijanje ljudi. Ako se dobro secam Mengelea su zvali Andjeo smrti zbog toga sto je u vrhu liste onih koji su ubili najveci broj Jevreja. O nekim ozbiljnim probama, ubedjen sam da ne moze biti reci... Atomska bomba je pravljena jos od 1942. godine, a prvi test (Triniti test) je bio 1945. godine, sto znaci dooosta vremena pre Mengelea i njegove smrti. Pa atomska bomba iz tog vremena bi i danas bila razorna. Poredjenje nije razorno, jer bomba iz Triniti testa za neko slobodno poredjenje, oduvala bi Novi Sad. A tek udarni talasi, pa radioaktivno zracenje. Cini mi se da je to mnooooogoooo haosa i problema  8)

flintviking

On je imao titulu doktora,
gde je dobio i kako, da li u Kragujevcu... ili gde vec,... ja neznam.
Ali ono sto je sigurno, pogresno si shvatio ako mislis da ga ja opravdavam ili dozivljavam kao naucnika.
Samo znam, slusao sam, da je radio eksperimente, imao je dosta ljudi koje je zrtvovao,... a daleko bilo da je to u redu.
Ogradjujem se od toga, mada to nisam ni rekao.
Na kraju krajeva, ne postoje neki zvanicni rezultati i da je nesto postigao, ili bi bio veliki blam, da se otkrije da ih je imao...
to nije ni bitno,
gde smo sada, sta smo sada, dokle je doslo sada.... i buducnost,

mjovicic

Ja nisam shvatio da si ga ti opravdavao vec da si bio misljenja da je izvodio eksperimente sa kloniranjem  ;D

Kizza

Koliko sam Ja obavesten intezivno se radi na kloniranju celije i organa(u surogat majci) ,sto i nije tako lose ???
Postavlja se pitanje da li bi klonirane celije mogle da nadomeste kicmenu mozdinu ili ocni nerv?To bi pokrenulo
i puno lekova protiv raka i ko zna sta jos?
Eh da je  "Doli" mogala da govori............................................ ::)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking

Navodno ce se pronaci lekovi za mnoge bolesti, na ovaj nacin, ili preko gen. ing.
ali pojavljivace se nove i nove....
neznam ima li kraja tome

flintviking

Ljudi, ja sam definitivno resio da kloniram komsinicu,... pa sta bude....
ako ispadne nesto sto ne treba... prijavicu je za neki rizcni let u kosmos, da postedi zivot nekoj lajki eventualno...
::)

sashastar

Manji ti je rizik da umesto da kloniras napravis androida.
Jer ako eliminises kloniranu komsinicu to je ubistvo.
A ako eliminises androida to ti je rastavljanje.


vlajkoni

Malo čudna tema za forum Astronomija. ;)
Bili mi protivnici kloniranja i uopšte genetskog inžinjeringa ili ne stvar će se ubuduće razvijati u tom smeru.
Optimista sam i mislim da će genetski inžinjering doneti mnogo više pozitivnog od mogućih negativnih konsenkvenci.
U doglednoj budućnosti čovečanstvo će još bolie ovladati ovim tehnikama i shvatiće se da nema potrebe čekati evoluciju da odradi svoje, odnosno da nas napravi pametnijim i bolje prilagođenim na uslove sredine.
Mi smo već skromno ušli u jednu fazu evolucije koju nazivamo "self designed" faza(ne znam kako bi se ovo najbolje prevelo);odnosno faza u kojoj smo u mogućnosti da menjamo i poboljšavamo svoj DNK. Ovo neki nazivaju spoljnom granom evolucije koja je ubrzana mnogo puta i mnogo efikasnija.

Toma B

Quote from: sashastar on June 19, 2007, 01:35:31 am
A ako eliminises androida to ti je rastavljanje.

...A jesi li ti gledao film AI (Artificial Intelligence)... :'( :'( :'(

vlajkoni


flintviking

Quote from: vlajkoni on June 19, 2007, 02:03:10 am
Malo čudna tema za forum Astronomija. ;)
Bili mi protivnici kloniranja i uopšte genetskog inžinjeringa ili ne stvar će se ubuduće razvijati u tom smeru.
Optimista sam i mislim da će genetski inžinjering doneti mnogo više pozitivnog od mogućih negativnih k



A da li znas ili mozes da pretpostavis koje bi bile pozitivne a koje negativne konsek.

vlajkoni


A da li znas ili mozes da pretpostavis koje bi bile pozitivne a koje negativne konsek.
[/quote]

To je veoma opširno pitanje. Ne znam naravno ali mogu da pretpostavljam.
Prvo treba da napravimo podelu, a podela je  reproduktivno, terapeutsko kloniranje i rekombiniranje DNK; jer ih mnogi mešaju a izuzetno se razlikuju. Reproduktivno kloniranje ima za cilj stvaranje nove jedinke, a terapeutskim kloniranjem se proizvode ćelije kojim bi se lečile bolesti;Rekombinacija DNK se koristi kod kloniranja bakterija
Već sad mogu reći da se slažem sa terapeutskim kloniranjem u potpunosti ali ne i sa reproduktivnim i mislim da ono nikada neće zaživeti ali da će se neminovno desiti ako već nije.
Trenutni razlozi protiv reproduktivnog kloniranja koje navodi "American Medical Association":
-nepoznata fizička oštećenja koja bi mogla biti prouzrokovana
-mogući psihosocijalni problemi
-narušavanje autonomije i privatnosti
-uticaji na porodične i društvene odnose
-uticaji na ukupni ljudski genetski materijal
Imajući u vidu da će somatske ćelije, od kojih klonovi potiču, mutirati na isti način, te promene bi se mogle značajno proširiti na taj način bi se degradiralo čovečanstvo.
Što se tiče promena u društvu: postojale bi predrasude prema kloniranim i teža socijalizacija, zatim problemi  izmenjene strukture porodice. Strah od neunikatnosti.

Ali kada jednom budemo u potpunosti ovladali ovim tehnikama reproduktivno kloniranje neće više biti tako "in". Ono što će biti interesantno je prvo popravljanje pa onda i usavršavanje sopstvene DNK, odnosno DNK potomaka. To je ono što sam spominjao o "self designed" fazi evolucije. Naime, iz kog razloga bi čovečanstvo moralo da čeka još par miliona godina da bi se inteligencija čoveka bar osetno povećala kad to može da uradi znatno brže.(Inteligencija je samo primer, možemo navesti primer recimo prilagođavanje na životnu sredinu u uslovima sada nezamislivim). Mislim da će poboljšanje ljudskih karakteristika ići u smeru: povećanje memorije, rezistencija na bolesti, produženje života itd. Jedini problem je taj što će kad se jednom pojavi ovako poboljšan čovek to će biti veliki pa i politički problem sa nepoboljšanim ljudima koji neće moći više da konkurišu u bilo čemu poboljšanom čoveku. Odnosno to će odvesti stvaranju nove vrste(neki kažu i rase ali meni se čini opravdanije reći vrsta jel su razlike već velike). A kako je evolucija u svim fazama ,pa i u ovoj, nemilosrdna niža vrsta biva potisnuta od više. Nešto kao kad smo mi potisnuli sve primate u drugi plan. Odnosno nepoboljšani ljudi postaće nebitni posle određenog vremena a "self-designing" bića nastaviće da se poboljšavaju dok ne dostignu maximume.






Toma B

Quote from: vlajkoni on June 19, 2007, 05:28:18 pm
Nisam gledao film.

Pitanje nije bilo upuceno tebi ali svejedno...pogledaj "AI" neces se razocarati...predivan film... :'( :'( :'(

Dušan

Quote from: Toma B on June 20, 2007, 11:53:17 ampogledaj "AI"


Jel to ono kad onaj mali android (ili sta vec) ide sa svojim medom u potragu za onom vilom, tj. u potragu za vecnim zivotom ili tako nesto...?