• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kontrola mislima

Started by sashastar, June 26, 2007, 12:38:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Ali kako izveštavaju svetske novinske agencije, japanska firma Hitači razvila je uređaj koji misli pretvara u komande koje mašine mogu da razumeju - i sprovode u delo.

Uređaj se sastoji od specijalne kacige sa senzorima koji registruju najmanje promene u protoku krvi kroz mozak i to pretvaraju u električne signale. Tokom nedavne demonstracije, nedaleko od Tokija, prikazana je kaciga povezana sa kompjuterom, a preko njega sa komandama dečijeg električnog voza. Demonstrant sa kacigom na glavi dobio je instrukciju da vrši određenu moždanu aktivnost - na primer jednostavno sabiranje dva broja ili pevanje neke pesmice - aktivirajući tako centre u prednjim režnjevima mozga. Kada bi počeo da sabira brojeve, voz bi se pokrenuo, a kada bi prestao, voz bi stao.

Kako su objasnili konstruktori, senzori u kacigi rade tako što određene delove glave osvetljavaju slabim infracrvenim svetlom i na taj način registruju protok krvi u tom regionu. Laboratorije nekoliko krupnih japanskih firmi utrkuju se koja će da razvije prvi komercijalni interfejs između mozga i mašine - na primer, daljinski upravljač pomoću koga bi nepokretne osobe mogle mislima da menjaju nagib naslona bolničkog kreveta ili da upravljaju motorizovanim invalidskim kolicima. A posle toga, logično slede uređaji za upravljanje automobilima


vmiro

Cini mi se u USA su nekom liku ugradili chip u glavu koji mu je omogucavao da mijenja kanale na TV-u. To sam negdje procitao prije jedno godinu dana...

flintviking

Sve to je opasno, meni se bas ne dopada to,
ne treba da naglasavam kakve zloupotrebe mogu da budu...

vmiro

Da su ljudi tako razmisljali i govorili za svaku novotariju danas nebi imali ni kompjuter, internet, mobilni i ostale dzidza bidze :)

sale11472

Eh kontrola mislima je jos daleko od prakticne upotrebe. Opasna je kontrola misli (bez ma ;) ) ali to je vec odavno u prakticnoj upotrebi samo malo drugacijim metodama ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Sve moze da se zloupotrebi, samo, ovo moze mnogo, mnogo da se zloupotrebi, pitanje je sta bi ostalo od ljudi, tj. od coveka kada bi mu misli kontrolisali...

NASA

SVET JE DOBAR,VLADA SAVRSEN MIR,SVE JE SUPER,NE POSTOJE VANZEMLAJCI JA SAM DOBAR.... ;D

Sasa

Mislim da je strah preteran. Uostalom, kontrola misli postoji odavno. Zar toga niste svesni?
Da li se ona zloupotrebljava? Paa, voleo bih da cujem sta je to zloupotreba misli. Sa stanovista onog ko vrsi zloupotrebu, zloupotreba ne postoji ili je opravdana.

flintviking

Cekaj, cekaj, .... o cemu ti to pricas, kako postoji kontrola misli vec sada... daj mi to pojasni...
zapravo treba da budem onda zabrinutt.....

Sasa

Pa kontrola misli je uvek postojala i svi smo na neki način kontrlisani mada toga nismo svseni. Naprotiv, mnogi su duboko ubeđeni da misle svoje lične misli. Slučaj Đordana Bruna je samo najpoznatiji i možda najbrutalniji primer sankcija koje čovek trpi ako misli nekontrolisano. Da se razumemo, i danas i ovde takođe postoji kontrola. Albanci misle da Kosovo treba da bude nezavisno, Srbi misle obrnuto, a pri tom ima možda šačica onih koji to svoje mišljenje zasnivaju na ličnom izučavanju problema. Dakle, ogromna većina misli kontrolisano i nailazi na sankcije ako misli drugačije.
Da smo se rodili samo 500 km levo ili desno naša religijska uverenja bi bila drugačija i bili bismo spremni da idemo i u rat za ta uverenja. A samo jako mali broj ljudi je do svojih uverenja došao na osnovu svoljih ličnih razmišljanja i izučavanja. Velikoj većini ta uverenja je nametnula porodica, škola i okolina.
Ponekad nas i sama država uverava da neke ljude treba da slavimo i divimo im se i to zato što su npr. pobedili na nekom takmičenju. Onda sto hiljada ljudi izađe na ulucu i kliče nekom liku koji možda nije ni pismen, ali lepo peva.
Itd. ima bezbroj primera. Naravno, nisu svi pogubni, ni loši. Naprotiv ima vrlo korisnih primera kontrole misli, bez kojih društvo ne bi moglo da opstane. Ali ima vrlo zlih i opasnih kontrola. Recimo, devedesetih godina preko medija, a i na druge načine, ovde kod nas država je imala ogroman uticaj na misli svakog čoveka i zato su zaista mnogi mislili da je Milošević najveći političar, Srbin itd. na svetu.

gucic

Quote from: flintviking on June 30, 2007, 01:20:42 am
Cekaj, cekaj, .... o cemu ti to pricas, kako postoji kontrola misli vec sada... daj mi to pojasni...
zapravo treba da budem onda zabrinutt.....


Kako ne znaš?

Pa RTS je svojevremno kontrolisao misli miliona zombija.  ;) 

flintviking

U vezi RTS-a imam dve primedbe.
prava: on isto radi i danas...
druga: tu je vise bilo upravljanje... pa kad razmislim, i jeste kontrola misli...mada...

u vezi ovog drugog moracu da razmislim, malo sam zbunjen...
nisam bas nesto strucan za politiku pa cu morati da rasclanim sve ovo da bih razumeo.... ::)

Sasa

Pa nije u pitanju samo politika. Kontrola misli postoji i na drugim nivoima. Bilbordi, TV reklame itd. takodje, manje ili vise uspesno nas navode na neke misli. "Intenzivno belo / crno" i druge reklame imaju za cilj da nas navedu da kupimo odredjen proizvod. Dakle, zele da kontrolisu nase misli.

Crkva, drzava, drustvo, okolina, roditelji itd. takodje kontrolisu. Itd.

sashastar

Uzaludan vam je otpor svi ce te biti asimilirani  ;)


buca

neki bolesni klinac naravno u Americi je isprobao upravljanje svemirskim brodom u igrici space invadors pomocu spec kacige koja reaguje na misli igraca.u pitanju je 2 d game ali se nadaju da ce napredovati vremenom!