• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predlozi za poster

Started by GENESIS, March 05, 2006, 10:50:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dušan

Prosla su dva i po meseca. Jel ste nasli nesto (poster Sunca)?  ???

Sasa

Da, ali nije bilo ko ce ga napraviti. Poster kako smo ga mi zamislisli zahteva puno vremena i znanja. Poceli smo, upali u vremenski tesnac i - i umesto Sunca ide jedan sjajan poster. Velicanstven. Istina, sasvim mali, ali to je vec do finansija.

Dušan

Ali sigurno ce biti u broju 18, ako ne bude u broju 27?

Sasa

Ne shvatam te najbolje, ali da ipak odgovorim: poseban problem sa posterom Sunca je sto bi to morao da bude perfektan poster. Sence je po mnogo cemu posebno nebesko telo i ne bi bilo u redu da poster sa tom zvezdom otaljamo.

Dodatniproblem je sto, bar ja ne mogu, da nadjem veliku sliku Sunca. Pazi, ta slika bi trebalo da bude teska bar 100 MB.

Itd. bice jednog dana sigurno. Evo, na Letenku treba da dodje prof. Vince, a on je nas najpoznatiji strucnjak za Sunce. Mozda bismo mogli da napravimo poster uz njegovu pomoc.

Dušan

Aha, ti mislis da napravimo poster! Da sami napravimo fotografiju. Ili te opet ne rayumem najbolje...

flintviking


sale11472

Godina heliofizike mozda ??? Hmmm
Mora da je to u pitanju ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Quote from: Dušan on July 14, 2007, 04:50:53 pm
Aha, ti mislis da napravimo poster! Da sami napravimo fotografiju. Ili te opet ne rayumem najbolje...


Pa kako inace da stampamo poster? Moramo ga napraviti. Nije potrebno sami da snimimo Sunce, uz dozvollu autora mozemo i preuzeti s Interneta, ali je problem sto dovoljno velikih snimaka nema. Bar ih ja nisam nasao. Nesto se moze i nacrtati, ali bilo bi dobro da imamo jedan veliki snimak Sunca.

flintviking

Nisam mogao ni da sanjam da je toliki problem napraviti poster sunca....
a izgleda tako jednostavno na rec.

vaske71

Quote from: Sasa on July 14, 2007, 04:12:06 pm
Ne shvatam te najbolje, ali da ipak odgovorim: poseban problem sa posterom Sunca je sto bi to morao da bude perfektan poster. Sence je po mnogo cemu posebno nebesko telo i ne bi bilo u redu da poster sa tom zvezdom otaljamo.

Dodatniproblem je sto, bar ja ne mogu, da nadjem veliku sliku Sunca. Pazi, ta slika bi trebalo da bude teska bar 100 MB.

Itd. bice jednog dana sigurno. Evo, na Letenku treba da dodje prof. Vince, a on je nas najpoznatiji strucnjak za Sunce. Mozda bismo mogli da napravimo poster uz njegovu pomoc.



Ne shvatam zbog cega bi trebalo da poster ima velicinu od 100 Mb ? zbog cega ce vam ta velicina - mislim radi se o tome ako je u jpeg formatu da je velicina nekih 25000x 25000 - cemu to ???

SrdjanP

Quote from: vaske71 on July 18, 2007, 11:03:36 pm
Ne shvatam zbog cega bi trebalo da poster ima velicinu od 100 Mb ? zbog cega ce vam ta velicina - mislim radi se o tome ako je u jpeg formatu da je velicina nekih 25000x 25000 - cemu to ???


Dimenzije postera su 50x40cm a nekada i vece. Kako bi odstampana slika bila sto kvalitetnija potrebno je da i ona u jpg formatu bude povece rezolucije (300 dpi) i velikih dimenzija (u pikselima).

Nove slike sa Marsa su sjajne.. neke su velike i po 70000x40000 piksela. Sa druge strane Kasini "pravi" slike dimenzija 1024x1024 piksela. Kamera na MPF je bila 256x256 piksela. Galileo je imao 800x800 piksela.

Sasa

Da bi slika bila kvalitetno odstampana ona treba da je u 300 dpi siroka recimo 40-tak cm (mali poster). E a to je puno MB. Ja sam rekao otprilike 100 MB, mozda je i manje, ali svakako je puno.

vaske71

Uf neverovatno  :o ne uspevam da nadem nista vece