• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

POMOC

Started by pip, January 30, 2005, 02:28:16 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pip

 pre nekoliko dana uzeh meade ds-2000 (refractor),i prvo vece razocarenje!
slika je toliko zamucena da moj mali baytronic od 50$ je majka za ovo.
naprimer kada gledam saturn slika na jednom delu je onako,ali negde od pola pocinje da se brlja.i nema sanse da se podesi fokus.
neznam sta treba da podesim i kako .


PS>ja sam poprilicno nov u ovome i nemam nikakvog iskustva,ali sam nasao svoj hobi do kraja zivota.

hvala svima



http://www.meade.com/catalog/ds2000/ds_meade.html

Maxscope

 Verujem da je u pitanju nov Meade teleskop cim si dao link ka sajtu kompanije.
Da li si pokusao da gledas po danu i vidis pri dnevnom svetlu da li je sve u redu?
Mnogo je lakse fokusirati novi teleskop po danu na nekom dnevnom objektu nego po noci na nekom malom sjajnom objektu. Nisi naveo ni jacinu okulara koji koristis ali bi svakako trebao poceti i prvo probati sa nekim koji daje veoma malo uvecanje. Nadam se da nisi odmah "skocio" na uvecanje od X500.
Probaj sa malim uvecanjem od oko X20 po danu i na nekom dnevnom objektu udaljenom par stotina metara od tebe.
Ako iznosis teleskop iz tople prostorije na hladan vazduh ostavi ga barem pola sata da se temperatura u tubusu izjednaci sa spoljnom temperaturom.
Obavezno koristi dijagonalno ogledalo (na fotografiji na sajtu, teleskop je opremljen sa jednim) i nemoj koristiti nikakav "barlow".
Ako uspes ostro fokusirati objekat koji posmatras po danu, ne diraj fokuser vec tako fokusiran teleskop ostavi dok ne padne noc.
Kada padne noc pogledaj najbolje u Mesec a ne Saturn i vidi da li se ostro vidi kroz telesop koji si vec fokusirao tokom dana.
Ako i dalje kroz teleskop vidis zamuceno i ako "snimak" nije fokusiran, izostern i jasan, onda je naverovatnije u pitanju takozvana "sfericna aberacija".
U prevodu, lece ne dovodi paralelne svetlosne zrake u perfektan i izjednacen fokus.
Ja vec sada sumnjam da je to u pitanju sa obzirom da si napisao da je "slika na jednom delu onako a od pola pocinje da se brlja".
To u stvari znaci da sfericno lece na tvom teleskopu fokusira zrake koji prolaze kroz ivicni deo leca malo drugacije od zraka koji prolaze kroz centar leca.
To opet znaci da pravi fokus objekta koji posmatras nije u jednoj tacki, vec u veoma kratkoj liniji koja se pruza po osovini leca.
Ovaj efekat prouzrokuje zamucivanje snimka objekta koji promatras.
Ako je u pitanju aberacija leca, najbolje je da vratis teleskop i trazis zamenu sa obzirom da se moze smatrati neispravnim.
Aberacija se moze korigovati takozvanim "aplanaticnim sistemom" ali ti ne mogu reci ko to radi, gde se moze nabaviti i uraditi i koliko to kosta.
U svakom slucaju trebao bi imati garanciju pa ga jednostavno zameni.
Pozdrav.    

pip

 hvala na odgovoru.Teleskop nazalost nije nov ,vidim da mogu da se koriguju oba ogledala ono "primarno" i manje sekundarno koje je manje i zasiljeno pod uglom od 45 stepeni.ali to nemam pojma kako da uradim.Ili mi nema pomoci?
u ovome sto si mi objasnio,da budem iskren nisam pola razumeo  ;)

pozdrav

pip

 da dodam:
mozes li mi reci sta je dijagonalno ogledalo i gde se nalazi,i kako da znam koje uvecanje koristim?
imam eye pieces od 25mm 2.5mm i 4mm,i ima jos jedan produzetak ze eye piece sa uvelicavajucim staklom na koji mogu da montiram ove od 4 i 25 mm.

hvala

Sich

 Ako se meade icim hvali, to je onda kvalitet njihove optike. A pogotovo sa ovako manjim teleskopima ne bi trebalo da bude problema sa samom optikom.
Ono sto meni nije jasno, da li ti imas reflektor ili refraktor. U prvom postu spomenes refraktor, a kasnije pricas o ogledalima?? :)
Nista, sto rece maxscope najbolje je da vidis sta se vidi kroz njega i kako pri dnevnoj svetlosti na nekom udaljenijem objektu.
Verovatno mogu da se koriguju ogledala. Za nacin na koji se to radi, verovatno pise u uputstvu :)
diagonalna prizma izgleda nekako ovako i sluzi da ne moras da krivis vrat toliko da zamrzis posmatranje telekopom
Uvelicanje se racuna kao precnik objektiva podeljeno sa precnikom okulara
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

pip

 Reflektor,uzeo sam reflektor (moja greska u topicu gore) i nemam diagonalnu prizmu.

Sich

 Dijagonalna prizma je vrlo korisna, jer kao sto vidis skrece svetlosne zrake za 90 stepeni i cesto posmatranje cini ugodnijim. narocito kad se posmatraju neki objekti visoko na nebu.
Na meadovom sajtu se nalazi i prizma u opremi s teleskopom, proveri jos jednom. Pitaj prethodnog vlasnika sta je s tim...

jer je izvrseno dnevno testiranje teleskopa?? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

QUOTE (pip @ 30. Jan. 2005., 15:03)
reflektor (moja greska [/quote]
ono sto tvom teleskopu reflektoru treba zove se kolimacija..
ne brini sa telskopom je sve ok..samo trazi malo tvoje paznje
moguce da ces se malo pomuciti sa njime ali za najkasnije dva dana sve ce biti ok,
evo ti link na najaceg hrvatskog ATM-ovca, berija bracuna;

http://www.pondi.hr/~beri/babydob.htm#kolimacija

ali svakako pogledati i sav materijal na njegovim stranicama

http://www.pondi.hr/~beri

m
Vidulini Observatory

pip

 HVALA HVALA HVALAAAAA!!


nisam ga podesio 100% ,ali je mnogo bolje nego li pre.

neke stvari mi jos nisu jasne .ali cu razumeti,a i nadam se da cete mi pomoci sa savetom ako nesto neide kako treba.
sad treba da radim na postavljanju telescopa ,motoru i goto command :))))
hvala jos jednom

ovo je najbolji hobi na svetu

pip