• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ne Posmatranje pomracenja meseca

Started by r2d2, February 23, 2008, 11:07:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

February 23, 2008, 11:07:02 am Last Edit: February 23, 2008, 12:02:35 pm by r2d2
Spremajuci se za pomaracenje s mojim kineskim dvogledom (nemojte biti naivni ko ja pa da takve kupite), krenuh oko 11h  kad je mesec pres`o s one strane terase gde mi je bilo zgodno da gledam. Mesec je izgledao previse svetlo (ops, onda mi je palo napamet upozorenje da se nikada ne gleda u pun mesec teleskopom ili dvogledom). Onda sam uperio dvogled u Veneru (trebalo bi da je venera, bila je relativno nisko u pravcu juga) i jasno sam video da postoje dve venere (glupi kineski dvogled). Okretao tockic na dvogledu, bez uspeha, a onda iznervirano odustao od cele price. Ipak je bila uzivancija pogledati vase fotkice koje ste postavili na forumu.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hej šta fali Kineskim dvogledima, ceo svet ih koristi pa i ja ;) Problem nastaje samo kada se kupi na buvljaku za smešne pare (da stvar bude gora spolja ih je skoro nemoguće razlikovati) još ako su mu crveni objektivi treba se samo okrenuti....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Venera se uvek vidi na zapadu ili istoku (ako hoćeš, mogu i ovde da objasnim zašto, a možeš i da potražiš na internetu; samo kucaj "elongacija planeta" ili "maksimalna elongacija planeta")...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

burga

Допуна Дулетовог поста: Венера се може видети увече на западу или ујутро на истоку. Обрнуто није могуће  8)

stameni

Dopuna Burginog posta: ista priča vredi i za Merkur :)

sashastar

Jos jedna dopuna isto bi to vazilo i za Zemlju kada bi se gledala sa Marsa  ;)

Pavdu

Sad možemo da se dopunjujemo do besvesti...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Toma B

Quote from: r2d2 on February 23, 2008, 11:07:02 am
Mesec je izgledao previse svetlo (ops, onda mi je palo napamet upozorenje da se nikada ne gleda u pun mesec teleskopom ili dvogledom).


Stvarno???
A moze li u Sunce?

sale11472

De si Tomo sto godina!

Naravno da može da se gleda čak i Sunce i to direkt sali samo uz odgovarajući filter koji se stavlja na objektiv 8)
Bez pravih i proverenih filtera u Sunce se NIKAKO ne sme gledati direktno ni a nekim optičkim instrumentom ni golim okom
Dobra opcija za posmatranje sunca je naravno Baader Astrosolar folija.

Inače iako se u Mesec može bez problema gledati i prilično velikim teleskopom (hej gledali smo ga na Letenki kroz 16") filteri mogu zančajno da poboljšaju ugođaj.



PS kao i obično i ovo gore je napisano strogo zbog slučajnih prolaznika a ne zbog redovnih posetilaca sajta ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

A ja bas hteo da napisem da se u sunce moze gledati kroz teleskop i bez filtera. I to dva puta. Jednom na jedno oko a drugi put na drugo oko. ;D :o
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

February 25, 2008, 10:38:56 am #11 Last Edit: February 25, 2008, 11:00:51 am by r2d2
E da vise nisam Zemunac sada sam na novom BG pa nisam bas detaljno obracao paznju na strane sveta u novom okruzenju :-[ kada sam napisao da je jug (jel zgrada je dugacka i ta strana je uvek osvetljena pokriva i malo istoka , jug i zapad), i posle detaljne knsultacije sa lokalnim urodjenicima sam utvrdio da to jeste ipak zapad. Veneru ipak je tesko omasiti, jer totalno je specificna (crvenkasti sjaj) u odnosu na bilo sta na nebu (barem meni tako izgleda).

Da budem iskren hteo sam tada da upotrebim softver StellariumPortable da bi odredio gde se sta nalazi, ali eto glupi dvogled je potpuno neupotrebljiv, pa sam od svega odustao. Svetlosno zagadjenje je neverovatno u odnosu na Zemun.

Sto se tice dvogleda jeste sa buvljaka i jeste crvenkasta stakla, a tip koji mi je prodao tvrdio je da je nabavljen iz nemacke. Znao sam da je kineski al` reko ajde za te pare nek i misli da me ubedio.
E sad pitanjce gde kupiti koliko toliko ispravan (jeftin)dvogled i na cega obratiti paznju (ako vec negde postoji odgovor molim link!)
ej, hvala na odgovorima!!!!

Toma B

Nisu ni kineski dvogledi toliko losi koliko si ih ti ovde nagrdio...(znam iz licnog iskustva),ali kada kupujes optiku trebalo bi da pogledas kroz nju....ako su prizme u dvogledu toliko pomerene da vidis dve slike to ce se isto pokazati i po danu ako pogledas bilo sta <banderu,vrapca>....

Kad sledeci put budes kupovao dvogled prvo pogkledaj kroz njega.
Kvalitetniji dvogled mozes u danasnje vreme nabaviti u svakoj boljoj prodavnici....za manje od 100 evra.
Ako bas hoces nesto jako kvalitetno samo se javi Janku....verujem da ce naci nesto za tebe.

sale11472

Da stvarno treba se obratiti Janku pošto moguće da može da nabavi TS 10x50LE koji je sasvim pristojan dvogled, BTW nešto lošija varinata istog dvogleda (BK7 prizme obični jednoslojni premazi na objektivima itd, jednom rečju dvogled kakav i ja imam i zadovoljan sam njime ali bih voleo da ga uporedim sa TS-om) košta oko 3000-3300 din u BG-u, Snajper, isti prodavac prodaje i Konus dvoglede po nešt nižim cenama, naravno prodaju  oni i Leica, Minox, Swarovski ali tu već polako uši otpadaju od cene (ja čak više ni ne želim da pogledam kroz takve dvoglede), naravno imaš da nađeš kod BTI-ja i Pentax nekih 12000 din za 12x50 (cenu za 10x ne znam nisu ga tad imali) ako već hoćeš kvalitet...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Kupicu u snajperu! Predpostavljam da je to ona radnja na zelenjaku.Javljam kad nabavim (mada kako je krenulo  ko zna kada ce to biti (bizi, bizi, bizi)
Pozdrav svima i hvala na savetima......
Ej Tomo care!! De si, nije te bilo (bebiron 100%)  ;) !!!