• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija #11

Started by SrdjanP, February 08, 2005, 03:21:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SrdjanP

 Sadržaj novog broja:

http://www.astronomija.co.rs/astronomija/11/sadrzaj.htm


Izgled postera (100 kb):

http://www.astronomija.co.rs/astronomija/11/posterss.jpg



Nažalost, najnovija otkrića Hajgensa i slika sa površine Titana zbog, eto, probijenog roka nisu se našla u ovom broju već je u poslednjem trenutku ubačen tekst hronologija Hajgens misije. Ovaj okasneli tekst smo objavili u Astronomskom magazinu i možete ga pročitati sa ove adrese

http://www.astronomija.co.rs/astronautika/...itanu/titan.htm

Zamolio bih sve za oštre i objektivne kritike postera. Svaka kritika će učiniti sledeći poster boljim. Hvala.  :)

Pozdrav svima,
Srđan

Sich

 Ono sto sam vec rekao i sasi.
Moja predstava dobrog postera je velika slika necega sto zauzima ceo raspolozovi prostor.
Ovi tematski posteri sastaljeni od gomilu malih slikica sa propratnim tekstom su nesto mogu da sasatvim od 2-3 stranice iz casopisa, isto ima teksta, ima slika. Ono sto ne mogu da uradim jeste da imam fotografiju na vecem formatu koja ce biti odmah uocljiva. A i izgleda bolje na zidu ili gde je vec okacen
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

 Ja jos nisam imao prilike da vidim poster "u zivo" vec samo sa sajta AM-a.
Za razliku od Sicha ja volim postere ovakve vrste. Imam nekoliko na zidu, vecinom iz "National Geographic"-a, i mislim da posteri ovakve vrste vise privlace paznju a pored toga su i veoma informativni.
Sve sto je Sich napisao je tacno, sem sto takav poster koji ceo predstavlja fotografiju necega, nece zadrzati niciju paznju duze od par sekundi.
Tematski poster kao ovaj "Suncev sistem"  je potrebno "prostudirati" i ne moze se ovlas preleteti pogledom sa distance kao poster/fotografija. Svaku fotografiju planete, sve sto pise na posteru je potrebno pogledati iz blizine sto iziskuje vise desetina minuta.
Mene mnogo vise privlace ovakvi posteri i mislim da je ovaj poster u broju 11. pun pogodak.
Ipak jedna stvar na posteru mi nije jasna.
Zasto je u centru postera postavljena planetarna maglina?
Nisam siguran sta je tacno, jer ponavljam nisam video poster u prirodnoj velicini vec samo tu malu sliku na sajtu, ali bez razlike na to, nije mi jasno kakve veze "planetarna maglina", ostatak "supernovae" ili sta je vec, ima sa Suncevim sistemom?  

vanillasky

  Meni je poster O.K. Imam dosta postera , ne iz casopisa vec sam ih kupovao i koje cuvam za (jednog dana) svoju privatnu observatoriju tako da ce se verovatno i ovaj poster iz jedanaestice naci na zidu observatorije. U svakom slucaju posteri trebaju uz takav casopis. Moze i Halley Barry

clear Skies

luna

 Kako da narucim prosle brojeve astronomije i ovaj najnoviji broj,kod nas ga nema nigde.Znam da postoji opcija da se uplati pa da se dobije na kucnu adresu ali sto se tice tog vida porudzbine imala sam neka losa iskustva ,pa mi je malo nesigurno da uplatim toliko novca i onda ne dobijem nista.Naj bolja iskustva imam sa placanjem pouzecem.

SrdjanP

 Kada bi imali tehničke i ostale mogućnosti štampali bi "dupli" poster. Takvi posteri dolaze uz National Geographic magazin. Na jednoj strani je mozaik, prepun zanimljivih ilustracija i informacija a na drugoj samo velika fotografija sa kratkim opisom. Na taj način bi usrećili one koji vole velike fotke na zidu i one druge kojima se sviđaju posteri objavljeni u Astronomiji 10 i 11.

Lako je NG magazinu sa 10 miliona kopija mesečno. Čim i mi dostignemo prvo milionče ide dupli poster.  :)


Za Lunu:
Astronomiju možeš naručiti na telefon 021 49 3456

Sasa

 Eh da. Ne postoji poster, a ni bilo sta drugo sto se svima jednako svidja (izuzumajuci, naravno, palacinke).

Pa dobro, bice raznih postera - samo neka Astronomija izlazi. Prvi poster je bio onaj cuveni Hablov snimak i eto taj poster je valda bio po volji Sicha. U stvari takav poster je i lakse napraviti; tu nema velikog posla (ako, naravno, pronadjemo dovoljno veliku i zanimljivu fotografijau).

Luna - bilo je problema sa postom, ali to je Slobodan (izdavac Astronomije) resavao tako sto je slao po nekoliko puta casopis. OK, to bas i nije neko resenje, ali sta da radimo. Zovi ti redakciju telefonom pa se izdogovaraj, ili, pisi na am@astronomija.co.rs i kazi iz kog grada si. Mozda se nadje neko elegantno resenje.

U sledecem broju nece biti postera, nego... e to je jos tajna :)

A posle toga opet ide, bar je tako u planu, poster. Imate li neke sugestije?

Djorvoz

 Jednog meseca foto poster a drugog informativni.  :)

Salu na stranu mogli bi se ugledati na NG ali koliko mozete, npr. ako je vec info poster u pitanju neka bude uskostrucniji suncev sistem je presitoko da bi ste stavili tu sve sto treba. Ideja ustede papira tako sto efermide objavljujute na sajtu je lepa  samo morate biti azurniji i obavestiti citaoce gde mogu da pristupe efermidama(mozda ste i rekli u casopisu ali nisam ZAPAZIO) to je sledeca stavka:
morate se opet ugledati na zapadne casopise: morate imati neku stalnu formu vise stalnih rubrika. Tekstovi su veoma kvalitetni i dokazuju da kod nas ima ljudi koji imaju nesto da kazu. I oni koji nisu spremni na zdravu konkurenciju neka propadnu(u vezi nekih reakcija).
To je otprilike to samo imam jednu ozbiljniju primedbu: budite prfesionalniji prilikom odabira tekstova, uzimajte samo tekstove vezane za temu koju obradjuje casopis a ostale tekstove prikazujte na internetu pa ko voli nek...
Sajt treba da se detaljno preuredi postane user frendly ocu da poludima kada hocu da pronadjem nesto. Takodje se nadam da ce stampa u sledecem broju biti bolja jer se u ovom broju boja razmuljavala na dodir prsta(mozda samo moj primerak ali se ipak to ne sme dogadjati casopisu koji kosta 190 dinara),
Post scriptum: prsti nisu bili od bureka  :)  

vanillasky

QUOTE (Djorvoz @ 28. Feb. 2005., 09:58)
Post scriptum: prsti nisu bili od bureka  :) [/quote]
 A da nisu od cvaraka ?

Znate sta bi mogli... Da uz casopis poklanjate i filmove na VHS-u. Kad ostali mogu na DVD Vi im uzvratite sa VHS-om.  :D

Ma casopsi je O.K. s obzirom koji je broj (mozete li nam bar okvirno reci broj prodatih ?), mozda malo cena da se smanji ako postoji mogucnost jer ce se odmah i prodaja povecati.

Sasa

 Sve gorenavedene primedbe su na mestu, slazem se sa vecinom. Na zalost jos necemo moci da ispravimo sve sto bi trebalo, ali mislim da napredak postoji.

Treba da imate u vidu da se casopis pravi volonterski, u slobodnom vremenu, dakle posle posla, uglavnom nocu.

Nisam primetio da se boja na casopisu razmazuje pa verujem da je to izuzetak.

Cena, tiraz i distribucija su prava nauka. A sad je jos dosao i taj cuveni PDV koji je mozda dobar u globalu, ali Astronomiji pravi velike probleme.

Itd. ne znam da li sam odgovorio na sva pitanja.

Da, treba da gledamo kako to rade veliki casopisi, ali nakon gledanja shvatimo da ti casopisi imaju ogroman tiraz i 40% strana sa reklamama. A nama se prebacuje cak i to sto radimo volonterski.

Ali, ne zalimo se. Kritikujte vi, ali imajte razumevanja.

Eh da, problemi sajta. Posla ima - ali nema ko da ga radi. Sada stoje ove alternative: da sajt bude moderan i kvaliteran u dizajnerskom smislu - ali siromasan sadrzajem; Ili da bude obrnuto.

Ne moze i jedno i drugo.

Djorvoz

 
QuoteSada stoje ove alternative: da sajt bude moderan i kvaliteran u dizajnerskom smislu - ali siromasan sadrzajem; Ili da bude obrnuto.


Crno bijeli svjet... Svakako da moze i jedno i drugo. ali neka samo napred imate moju podrsku i kada za to dodje vreme pretplatnika.

Sasa

QUOTE (Djorvoz @ 2. Mar. 2005., 02:17)
Crno bijeli svjet... Svakako da moze i jedno i drugo.... [/quote]
OK, evo ja ne mogu.  Neko mozda moze, ali ne i ja.

Djorvoz

 Tako vec moze. Citaoci cene iskrenost. I nemoj se ljutiti casopis je super, da nije ne bih ga kupovao podrzavam vas u tome samo napred. Samo si trazo ostru i objektivnu kritiku. Bece to sve bolje.

Djorvoz

 Jos samo jedna stvar ako ste volonterski casopis a kao temu imate auku zasto ne zatrazite oslobadjanje od poreza to je uradilo nekoliko casopisa.

Sasa

 Ha, ha, posao sa drzavom je obicno ili smesna ili tragicna stvar.

Svi casopisi su inace oslobodjeni poreza. Tako je bar bilo do kraja prosle godine, sada se tu nesto promenilo, ali opet su svi u istom polozaju.

Medjutim, ti si verovatno taj porez naveo samo kao primer onoga sto bismo mogli da trazimo od drzave, e a upravo to je najotuznija stvar. Pa drzava nas silno podrzava i tapse po ledjima toliko da to vec boli. I to je sve.

Svi oni, razni ministri, zamenici, predsednici itd. se jaaako oduseve kada vide casopis, a onda nadju hiljadu izgovora da ne urade nista: "eto bas sad ne moze, ali ako dogodine trazite sredstva, ako konkurisete,... ako mi ostanemo na vlasti, ili ako mi dodjemo na vlast onda ce poteci med i mleko, samo vi izdrzite" itd.

Ajde, da ne pricam dalje, uhapsice me.

Nista, eto radimo mi, ima puno ideja, postoje neki sjajni planovi. Avantura je tek pocela, pa koliko izdrzimo.