• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DOMEN

Started by Sasa, July 01, 2008, 11:57:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Uskoro AM dobija nov domen. Mislite o tome  :)

sale11472

Koji?
.rs ili neki top level .com, .org, .net....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony


Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Pavdu

Ne verujem... Pre će biti co.rs
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Sasa

Pa verovatno co.rs.. zavisi šta je jeftinije.

stameni

A je l' novi domen znači i nove linkove na sajtu (odnosno unutar sajta)?

Ako znači, uuu -- biće čupavo!

Danijel

Znači da, upravo to ;D

Možda bi bilo dobro da se napravi redirekcija na serveru, u slučaju neispravnih linkova, da se otvori jedna podstranica u kojoj bi pisalo objašnjenje što se dogodilo, zašto, i kako doći do prave adrese. Znači dođe čovjek, klikne na, naravno neispravan link jer se adresa promijenila, i umjesto stranice s porukom o grešci, tada mu se otvori ta podstranica na kojoj piše da se adresa promijenila i da ako želi otvoriti stranicu na koju vodi, sada neispravan link, neka u adresi ručno promijeni samo domenu.

Znači ako je adresa bila (svakako navesti primjer jer puno ljudi nemaju pojma što je to domena, a ne trebaju ni znati) npr. http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php da u njoj promijene co.yu i zamijene to s co.rs ili koja će već biti i na taj načun dođu do ispravne adrese http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php

Mislim da je ovo najpametnije. Bilo bi besmisleno tjerati Sašu ili nekoga da sada otvara tisuće tekstova i čita ih pa popravlja svaki link. Isto tako, na stotine drugih siteova ima linkove na sadržaje Astronomskog magazina i dogodit će se ista situacija ali tu Saša neće moći napraviti baš ništa, ljudi će opet nosom poljubit "zid" pokušaju li doći na tu (nepostojeću) adresu. Stoga bi ovo rješenje bilo od koristi svima.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Obersturmfuehrer

Ako su linkovi apsolutni, onda moze da bude problema, a ako su relativni, nikakvih problema nece biti.
U prvom slucaju postoji manje-vise lako resenje, tako da se sve (heh) stranice ubace u neki HTML editor i jednostavno astronomija.co.rs zameni odgovarajucim stringom

Sasa

Linkovi su relativni, mada na svakoj stranici postoji bar jedan apsolutan (onaj koji vodin na naslovnu stranu). Dodatni problem ce biti i u formularu za komentare posto se odatle upucuju poruke na adresu co.yu.

Tja, za 5 godina ce se sve polako iscistiti  :)

Obersturmfuehrer

Pa dobro utoliko lakse..
Za tako nesto se moze napraviti i neki mali softver koji bi procitao sve fajlove i zamenio .co.yu sa .rs ili .co.rs
U stvari, ovo bi bilo dobro resenje i u prehodnom slucaju, a tako nesto je prilicno jednostavno napraviti.
Evo, ja se dobrovoljno javljam ako bude potrebe ;)

Pavdu

Mislim da bi najbolje rešenje da se dobije stalan domen. Recimo *.org ili *.com
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Sasa

Quote from: Obersturmfuehrer on July 03, 2008, 11:51:04 pm
Evo, ja se dobrovoljno javljam ako bude potrebe ;)


Memorisano!   :)

Sasa

Quote from: Pavdu on July 04, 2008, 12:26:31 am
Mislim da bi najbolje rešenje da se dobije stalan domen. Recimo *.org ili *.com


Pa kao što se moglo i očekivati ima puno birokratije u registrovanju domena. Ponekad i ja pomislim na com.

Danijel

Može i tako, no jedna posebna stranica s uputama kako doći do pravog linka bi svakako trebala zbog onog drugog problema koji sam spomenuo, a to su linkovi sa drugih web siteova na koje ne možemo utjecati ::)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT