• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DOMEN

Started by Sasa, July 01, 2008, 11:57:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

ufff
to s tim linkovima je tako "bljak" stvar...nemam pojema koliko smo stotina clanaka svojom i tudjom krivicom izgubili na vidulini-astro.hr
izmisleite nesto da stvar shljaka!
m
Vidulini Observatory

Bobo

Quote from: Sasa on July 04, 2008, 01:29:01 am
Pa kao što se moglo i očekivati ima puno birokratije u registrovanju domena. Ponekad i ja pomislim na com.


Eh vidiš, a meni je sve bilo gotovo začas, došao na stranice provajdera, reko oću astrobobo.net i već sljedeći dan (kad sam platio) sam mogao raditi što hoću...

Danijel

Isto i meni, hoću zvjezdarnica.com i zvjezdarnica.eu i isti dan mi proradilo, kao i danijel.eu (platio karticom) ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Eh pa vi ste bliži Evropi ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

MAGICMASTER

.eu domen moze da se registruje bez problema...

Evo mozete kod mene da uzmete... ;)


Sasa

Evo u čemu je problem s domenom. AM je domen co.yu dobio u vreme kada privatna lica nisu mogla da zakupe domen. Zato je domen registrovan na jednu knjigovodstvenu firmu čiji vlasnik je u međuvremenu umro pa je sada trebalo noći novog vlasnika te firme i dobiti od njega saglasnost o registrovanju astronomija.co.rs na AM itd. itd.

Inače, nije ni ovde jako velik problem registracija domena. Ima nekih glupavih formalnosti, ali to ipak ide.

MAGICMASTER

Koliko znam ukoliko se niko ne prijavi za domen do kraja prelaznog perioda svako ima pravo da uzme preostale domene. Inace .co.rs je isuvise komplikovan, zar nije bolje uzeti neki kraci dome .rs ili kao sto su rekli neki od globalnih domena mada su astronomija.com, .net, .org, .info i .eu zauzeti...

Ostale nisam proveravao, ali bih mogao... Tako da je najbolje da uzmete domen astronomija.rs, posto je on 20 evra a moze bilo ko da ga registruje...

r2d2

July 27, 2008, 09:01:55 am #22 Last Edit: July 27, 2008, 10:10:06 am by r2d2
Svakako da je steta koja nastaje usled ovh administrativnih zezancija dalekosezna ili mozda preterujem. Gubimo linkove koji su u proslosti na raznim sajtovima i tragacima naznacavali ovu adresu, koja je uvek bila lakodostupna riznica znanja, i na taj nacin nekako otezavamo buducim potecijalnim korisnicima tj posetiocima da nas lakse pronadju.

Mozda se treba razpitati o kupovini domena astronomija.com jer kolko vidim ne sluzi im nesto posebno vec su onako stavili sajt (to je po mojoj subjektivnoj proceni) pa ako nije preterano skupo i ne znaci im nista sama prodaja ....
Mozda postoji neka "caka" da recimo http://www.astronomija.co.rs direktno readresira ka novoj adresi u buducnosti, a ne da izlazi ona ruzna poruka o nemogucnosti prikaza sajta ?

Ja licno bih dodao samo com. Mozda glupo zvuci ali na ovim zanimljivim prostorima svasta moze da se promeni: naziv drzave, ujedinjenje sa drugim drzavama, cepanje, promene imena same unije, i ko zna kavi sve scenariji, a samim tim mozda se promeni i ono rs. Ne bih nikako o politici i realno je ocekivati da se nista od tih promena nece desiti ali kada sam kupovao svoj domen iz tih razloga (za svaki slucaj) sam se odlucio za com jer tu nema omaske, ili barem tako izgleda.
Na primer: AstronomskiMagazin.com

mmilan

Nisam neki ljubitelj .rs domena i izbegavam ih kad god to mogu (zbog papirologije). Ipak, ne mozemo bas sve da posaljemo u inostanstvo, neke sajtovi moraju da ostanu na .rs domenu, a mislim da je jedan takav sajt upravo Astronomski magazin.
Ljudi ce ocekivati da razlika izmedju novih i starih domena bude samo u .yu i .rs i to treba postovati.

.yu domeni bice aktivni do 1. oktobra 2009. godine, do tada ce sigurno postojati redirekcija ka novim adresama a do tada ce sigurno i pretrazivaci nauciti gde da traze novi sadrzaj.

Mozda ima smisla razmisljati o nekim dodatnim domenima, ali pitanje je cemu bi to sluzilo.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Danijel

Ja sam pobornik što jednostavnije domene jer se lako pamti. Opet bih predložio, neka domena ima što jednostavniji oblik, bez kojekakvih dodataka u adresi, ljudi će je lakše zapamtiti. Uvijek ima onih koji imaju potrebu svratiti na stranice sa nekog drugog računala koje nema tu adresu negdje memoriranu pa ju treba ručno utipkavati u preglednik. Ne znam kako je to kod vas u Srbiji, no u Hrvatskoj se .hr domene ne naplaćuju pravnim subjektima kao i udrugama. Dakle potpuno su besplatne mada je i tu birokracija uplela svoje prste pa treba ispunjavati, ispotpisivati i ispečatirati dva papira i slati ih poštom, no valjda će se u budućnosti i to promijeniti.

Netko je spomenuo astronomija.eu domenu, ona je na žalost izgubljena, bila je u vlasništvu naše virovitičke Astronomske udruge "Mirko Danijel Bogdanić", no zbog aljkavosti tvrtke preko koje je kupljena, zauvijek je izgubljena jer nije na vrijeme produžena i ponuđena je na licitaciji s početnom cijenom od 150 eura tako da smo odustali od licitiranja. Vjerujem da je i vama zbog toga neinteresantna.

Ako se kod vas plaća .rs domena, možda bi trebalo razmotriti nekakav izvor iz kojega bi se to platilo jer je domena astronomija.rs dosta atraktivna i laka za pamtiti, ne samo kod vas nego općenito i mislim da bi se isplatilo. Tražiti i pregovarati s vlasnicima postojećih aktivnih domena mislim da je gubljenje vremena, no može se probati mada mislim da uopće neće biti jeftinije. Osobno, sve svoje domene koje posjedujem, plaćam, nemam ni jednu besplatnu, no jedino sam tako siguran da je sve baš moje i da mi nitko ne može uvjetovati bilo što niti mi se ima pravo uplitati u bilo što s njima u vezi. Trenutno ih imam 6 i to nije mali trošak, no ako netko ima samo jednu to i nije veliki problem, naročito ako, kao AM ima sponzorstvo oko web hostinga, vjerojatno se može naći i neki način da se iz svega toga pokriju još i troškovi domene (pada mi na pamet recimo iz prikupljenog novca od pretplate na časopis Astronomija, tu se to ne bi niti osjetilo).
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Atila je upravo javio da je proradio nov domen AM (astronomija.co.rs). Još uvek je u funkciji i stari domen (co.yu). Vidim da i ovaj forum radi (i) sa novoom adresom (http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php) samo sto je kod nje potrebno ponovo ukucati korisničko ime i lozinku (što je važno za one koji su dozvolili da im te podatke zapamti računar).

Danijel

Evo ažurirano, sretno s novom domenom :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Hmmm meni domen Astronomskog magazina radi normalno ali me zato forum ne prepoznaje a kada se ulogujem baci me na staru .co.yu adresu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Danijelu hvala, a cika Saletu: da to se i meni desava. A valda ce zapamtiti jednom. To ostaje da razresi Atila, glavno je da za sad ide.

vmiro

Cek, jel promijenjen i hosting, nesto mi sajt brze radi...ili sam se istripov'o?!  :)