• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija br.33

Started by Skyw@lker, October 01, 2008, 03:56:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Bobo, ti za Astronomiju spremaj tekst o svojoj novoj kameri... naravno začinjen fotkama ;)
I jedna molba ... daj neke fotke i u čudnim rezolucijama 800x480 i eventualno 1024x600..... trebaju mi wallpaperi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Quote from: sale11472 on October 03, 2008, 06:05:38 pm
I jedna molba ... daj neke fotke i u čudnim rezolucijama 800x480 i eventualno 1024x600..... trebaju mi wallpaperi ;)


Eee... :)

BTW, kada je reč o fotkama poput onih u Jankovom tekstu o paralelogramu u valjda prošlom broju, postoji rešenje da se deo "materijala" prebaci na "Astronomski magazin"; recimo da najvažnije fotografije idu u časopis "Astronomiju", a ostale na Internet, gde je problem sa prostorom kudikamo manji.

U stvari, meni je još poodavno Zorkić skrenuo pažnju na to da je moguće da jedan tekst ide u dva časopisa, ali tako da se u bilo kom od njih referencira na onaj drugi. Zaguljeno jeste, radi se isti posao dvaput, ali nije neizvodljivo. Probao sam :)

Predrag

Bilo bi super kada bi moglo da se ostvari ovo sto je cola predlozio! Taj sistem citas - pravis bi nama koji tako nesto zelimo da napravimo, a ne znamo kako da pocnemo, puno znacilo! A siguran sam da nas ima u mnogo vecem broju od onih koji to znaju!!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Pavdu

Quote from: Bobo on October 03, 2008, 06:01:20 pm
Quote from: Toma B on October 02, 2008, 08:12:23 am
Ja bi jako voleo kada bi u svakom broju Astronomije izlazio Astronomski kuvar.


Pa ima već tekstova iz Bobine kuhinje, i to mi se baš sviđa ;)


A može i pravi Astronomski kuvar, pa da se Vid angažuje... XD
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Astrofotografski kuvar??? MMmmmmmm ;D

ala odosmo u off....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Da se izmisli neko jelo i da mu se da astronomski naziv... :D
A onda da se u Astronomiji objavi kratak recept... XD
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

mravic

Nije problem da se odradi ogledalo, koliko je problem uvek slikati sve tokom rada. Zaboravim da slikam, pa mi onda fale neke slike. :(
To je posao za najmanje dvojicu ljudi, a ja sam na zalost sam. Trebalo bi jedan da radi i objasnjava svoje postupke, dok bi drugi trebao da to fotografise i pise tekstove.
Naravno, izrada celog teleskopa bi trajala najmanje do proleca, tako da bi islo u nekoliko nastavaka. Mislim u Astronomskom magazinu, ali ako bi taj drugi hteo da skrati pricu, moze i za casopis.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NaraYan

Da dodam, samo...
Ja obozavam sf ali mislim da nije potreban Astronomiji. :)

Shto se tiche SF pricha, postoji i problem autorskih prava, ukoliko vec ne pishete neshto.
Samo iz sopstvenih pera pricha ne bi trpela pravno proganjanje. :) Tako je to.

Inache, deo sam SF entuzijasta koji se trude iz oblasti e-SF-a, okupljenih oko e-fanzina "Vektor" pa ako zelite/volite, mozete svratiti na www.sftim.com i pogledati malo. :)
Nije nikakva reklama [ako je protiv pravilnika], sve radimo 4 free. :D

Na kraju krajeva, moguca je i saradnja bilo kakve vrste. :]
Poz

sale11472

Ljudi a št aće vam članci u Astronomiji o tome kako napraviti teleskop ??? ??? ???

Pa ima na astronomskom magazinu sasvim dovoljno

http://www.astronomija.co.rs/instrumenti/ATM/index.htm

Jedino da se piše o testeru i testiranju .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

stameni

Pa trenutno ne treba ni meni, jer se izradom teleskopa još neko vreme neću baviti. Međutim -- koliko ima onih kojima takav tekst nedostaje?

BTW, pogledao sam link koji je dao sale11472; knjigu do sada nisam čitao, ali nakon površnog pregleda mislim da je reč o izvanrednom štivu. Ali ne verujem da je tu sve rečeno, jer je sigurno da postoji nekoliko "Tips of the trade" detalja koje bi stručnjak za ATM lako prepoznao. Zašto ne napisati nekoliko reči o tome?

@Janko: S obzirom na to da smo prostorno distancirani, ja ne dolazim u obzir kao ispomoć za pripremu tekstova. Možeš li da uhvatiš nekog člana vašeg AD-a da pomogne fotografisanjem i eventualno kucanjem tekstova?

spadej

"...koliko ima onih kojima takav tekst nedostaje?"
Milsim da nas ima mnogo. AM je super, i forum, i sve ostalo sto ide uz to ali casopis je ipak nesto sasvim drugo, bar za mene.
Listanje omiljenih stranica pruza mnogo vise od puke informacije. Znam da je nerealno ali voleo bih kada bi sve sto ima u elektronskoj formi bilo i na papiru.
Uostalom, i posmatranje neba je moguce pomocu interneta ali je ipak mnooogo  lepse "baciti oko" kroz teleskop, zar ne?

Predrag

Tako je! I pored linka koji je sale preporucio, mislim da bi to trebalo da se nadje U AM!!! I to u nastavcima!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Heh verovali ili ne to što piše na linku je sasvim dovoljno da se napravi prihvatljiv teleskop recimo 150 f/8 ili sličan
Sa druge strane "tips of the trade" postoje ali ih je poprilično teško preneti u tekstualnom obliku... moje skromno iskustvo sa izradom ogledala mi govori da je to jedna ultrapraktična diciplina u kojoj sve mora da se proba svojim rukama....
Sa druge strane koliko god da mene to privlačilo mislim da ATM u smislu pravljenja optike nije najisplativija aktivnost... naime teško da će neko iz prve naprviti teleskop koji će biti i približno kvalitetan kao kupovni a da koša isto ili samo malo više... sa druge strane mi smo u tom pogledu prilično hendikepirani time što ogledala na aluminizaciju moramo da šaljemo u inostranstvo....
Sve u svemu mislim da su ATM tekstovi poput onog o izradi pralelograma ili neki sličan o doradi i preradi teleskopa, podešavanju raznih sitnica itd i sl... prava stvar a ako bude baš interesenata možda da se napravi neki dodatak o izraid optike i pravljenju samog teleskopa....


PS ako nekoga začudi što ja ovako pišem a u potpisu stoji ogledalo u izradi stvar je vrlo jednostavna ja hoću da se uvežbam u toj veštini da bih sebi jednog dana napravio teleskop kakv ne može da se kupi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D