• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Anketa - Kakav link imate?

Started by AshPiranha, October 17, 2008, 03:32:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

QuoteHe kao neko ko je probao to 10x brže mogu da ti kažem da onda oni na drugoj strani umeju da budu usko grlo  IMHO 2Mbit/s je sasvim dovoljno za Internet (a i za ozbiljnije stvari od interneta)


Jok! Potrebno je što više i brže. Kada imaš brži protok možeš da radiš nesmetano sa dva i više računara istovremeno (kad u porodici ima više korisnika, na primer). Možeš nesmetano da gledaš filmić sa Youtuba i istovremeno nešto da danloduješ, da igraš neku igru preko Mreže i istovremeno slušaš muziku i skidaš film.. itd. da ne izmišljam. U modernoj porodici od više članova Internet ne treba da ima usko grlo.

Ok, nije dobro biti neskroman, ali nije dobro ni da budemo zadovoljni 5 puta manjim brzinama od npr. Nemačke.

Ja lično koristim 2048/256 i to je za moje potrebe sasvim OK, ali opet želim da svi imamo mnogo veću brzinu (OK, cena je posebna priča)

mmilan

Sa ovih 1 Mb mogu da prezivim, ali upload....
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

Jest ubi upload.
Zato je bitan provajder koji moze da se bira (na pocetku) kada je u pitanju ADSL.

Ko god planira da sa dial up predje na ADSL obavezno nek vidi koliki je upload, jer to jako bitno(sto veci to bolje).

Bobo


mmilan

Quote from: r2d2 on October 19, 2008, 09:36:28 am
Jest ubi upload.
Zato je bitan provajder koji moze da se bira (na pocetku) kada je u pitanju ADSL.

Ko moze da bira neka uzme kablovski - veci izbor paketa, laksa promena, mozete da birate razlicit odnos upload/download, lokal.... i svakog meseca birate koji vam paket treba.

Ako se dobro secam svi aDSL provajderi naplacuju prelazak sa jaceg na slabiji paket a i zezaju ako hocete da ne koristite neki mesec itd.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

October 19, 2008, 04:25:42 pm #20 Last Edit: October 19, 2008, 07:49:18 pm by r2d2
 Da ako moze da se bira bolji je kablovski od ADSL-a po  raznim parametrima, mada se u zadnje vreme primecuje pad kvaliteta i kod njih sto se moze pripisati sve vecoj opterecenosti.
U Beogradu recimo ne moze tako lako da se menja kablovski provajder osim ako ne postoji vise njih u istoj zgradi ili ulici (sto je za sada retko).

Pre recimo godinu dana kablovska je funkcionisala bez ikakvih problema, a danas je sve vise ljudi koji se pocinju zaliti i na kablovsku (povecava se broj korisnika bez adekvtnog pojacanja signala).

Vajrles konbinacije sa malim nezavisnim provajderima su manje vise ok osim cene koja je uvek skuplja u odnosu na kablovsku i adsl (za nju se odlucite ako nemate drugo resenje).
Drugi problem je sto nemate stalnu brzinu koju placate (koja opet zavisi od opterecenosti provajdera). Recimo isprobao sam 512/512 sa jednim novobeogradskim malim provajderom, i zaista je brz po pitanju torenta i slicnih programa zbog velikog aploda. Stvarnih 512 je bilo samo oko 3-4 sata u toku najdublje noci. Zice su zice...

Sto se tice telenora i njihove nove usluge (usb prikljucak u kome se nalazi  kartica za mobilni telefon) za sada nemam neke informacije, osim sto bi savetao blagi oprez zbog limitiranja po skinutim gigabajtima i naplata prekoracenja. Idealno za neke koji bi samo da surfuju i nista vise. 


Kod ADSL-a je jos zeznutije da se menja provjder: znam coveka koji je otkazao jednog provajdera i cekao 6 meseci da bi ponovo dobio paricu(koju je vec imao)  kod drugog. Iz inata su mu iskljucili mogucnost za adsl prikljucak i morao je cekati ponovo kao da je nikada nije ni imao.

Ja sam recimo potpisao ugovor sa telekomom za ADSL na dve godine i ako bih hteo ranije da predjem kod drugog morao bih da im platim negde oko 6 hiljada dinara za raskid ugovora (sto je krajnje   :-X ).

Pored svega toga dobio sam od njih ruter koji je zakljucan i njegov fairvol mi nije dozvoljavao da ljudski skidam fajloveNa molbu da zamenim ruter (platio bih naravno) odgovorili su mi da imaju samo taj model. Posle mora peripetija kupio sam sopstveni ruter i sada je sve manje vise u redu.

Zato je najjbolji nacin pre ikakvog podpisivanja ugovora debelo se raspitati ISKLJUCIVO kod komsija za iskustvo. To vas ne kosta nista i izbegavate eventualne probleme.

Takodje gde je god to moguce u bilo kojoj konbinaciji modem, ruter vezite preko mrezne kartice, a ne preko usb-a jer bilo mi je par klijenata koji tvrde da im je usb prikljucak (sa kablovskog modema) spalio kompjuter. Da li je to tacno il ne ne ulazim u to ali sama veza je stabilnija preko mrezne karte i ne trebaju vam drajveri.

Ne mora  znaciti da ce te imati bilo kakve od pomenutih problema kod bilo kog provajdera, mada nije lose znati par "caka" i u zavisnosti od potreba izabrati pravo.

sale11472

Quote from: Sasa on October 18, 2008, 11:52:01 pm

Ja lično koristim 2048/256 i to je za moje potrebe sasvim OK, ali opet želim da svi imamo mnogo veću brzinu (OK, cena je posebna priča)


Hej pa ne mislim ja da ne treba da tražimo brže linkove samo prenosim iskustvo da se preko 2megabita teško uočava značajnije ubrzanje sem u slučaju skdanja jako velikih fajlova... i tu uključujem i slučaj više korisnika tj kučne mreže i manje kancelarije ... doduše u tom slučaju je usko grlo uplink pa ako imaš simetričan 2/2 Mbit/s link to bre čiba ko ludo....
Naravno ovde mislim na uobičajeno korišćenje Interneta  ako se u priču uključi prijem ili emitovanje video signala, IPTV, slični servisi onda naravno da treba više, brže, jače......

Quote from: r2d2 on October 19, 2008, 04:25:42 pm

Sto se tice telenora i njihove nove usluge (usb prikljucak u kome se nalazi  kartica za mobilni telefon) za sada nemam neke informacije, osim sto bi savetao blagi oprez zbog limitiranja po skinutim gigabajtima i naplata prekoracenja. Idealno za neke koji bi samo da surfuju i nista vise. 



Eh pa to je namenjeno samo i iskuljučivo ljudima kojima je neophodan internet gde god da se nađu ... da se koristi kao osnovni oblik povezivanja definitivno nije narpčito ne kod Telenora sa njihovim tarifama...ako bi mi nešto takvo već bilo neophodno onda bih tu uslugu pazario kod moje firme em dobiješ duplo veću količinu podataka za nešto manje pare, em imaju popust za studente, em Telenor kilavo širi svoju 3G mrežu..... jedino što je Telekom sada nabavio neke kilave ZTE modeme ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: Bobo on October 19, 2008, 10:50:12 am
Ha, dobro je ovo! Evo moje:




Kuku crni Bobo pa žali se provajderu vidi kolki ti je ping :o :o :o :o
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

I to na 50 milja, probaj ga okinit na NewYork...
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Bobo


Bobo

Quote from: sale11472 on October 19, 2008, 06:08:18 pm
Kuku crni Bobo pa žali se provajderu vidi kolki ti je ping :o :o :o :o


a šta ću s pingom?

r2d2


Sasa

Kuku crni Bobo pa žali se provajderu vidi kolki ti je ping

Molim bez vređanja ;D

Ne stvarno, šta je to ping?

mmilan

Ping je vreme odziva nekog servera (sajta). Najbitnije je kod igranja igrica, za otvaranje stranica, download i slicne stvari nije toliko bitno.
Velike vrednosti pinga cesto ukazuju na veliko opterecenje provajdera/linka.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Eh pa sad nije baš samo kod igrica ... ping je bitan kod svakog servisa koji traži bilo kakavu interaktivnost igrice su samo najpoznatiji oblik takvih servisa...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D