• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mravic

January 09, 2009, 10:35:49 pm Last Edit: May 14, 2012, 01:05:58 am by Sekula
Evo da Vam pokazem kako izgleda los pokusaj da se napravi mozaik Meseca. Na zalost, bilo je poprilicno hladno ispod -10 pa sam zurio i nisam dobro useverio montazu jer sam slikao iz zavetrine gde se ne vidi severnjaca pa sam mislio da ce biti dovoljno i otprilike ali se ispostavilo da sam fulao, pa je Mesec polako klizio preko vidnog polja. Naravno, ja to nisam primetio i evo sta je ispalo.
Danas sam pokusao isto ali me je magla sprecila u pola posla.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa nema veze sad pucaj samo ove delove koji ti fale ... pa sklapaj mozaik (;D ovo me uvek podseti na nekog talijanskog arheologa koji je u Efesu restaurirao neki mozaik u vreme kad sam bio tamo ... postavi koskicu pa ispuši cigaru pa očisti četkicom novu kockicu .... pa popije sok .... pa postavi tu kockicu pa se malo odmori.... nema šta posao za strpljive  ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Eh da je to tako lako. Da je leto pa i da te poslusam ali sada zimi prava ludost.
Kao igranje *potapanja podmornica*  :o
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Pa Janko, ljeti pravi mozaik ToUcamom, a zimi full frame pomocu DSLR. Sta mislis?

Ali odlican pokusaj, svaka cast - to mi je inace sljedeci projekat sa djacima na sekciji - Veliki (skolski, zidni) poster Mjeseca TouCamom i kroz ED120.

mravic

Evo jedne u primarnom fokusu na DSLR

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

"Now, you're talkin' man". Odlicno!

A probaj kropovat s mozaika Sinus Iridum i Tycha, pa okaci da vidimo kako ce izgledat (cini mi se zanimljivo)

mravic

Vidi, ovo je sa barlowom 2x ali na 200/1250 takodje Canonom 300d

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Dosta su male slike toUcamom pa mi nije dobro kropano. Evo jedne samostalne da vidis kako to izgleda

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Znam da su male slike ToUcamom (pojedinacni frejmovi), ali kad vec imas mozaik, izgleda iz prilozenog kada se od originalnog (velikog) mozaika iseku do krajnjih granica rektanglovi oko, recimo, Tycha ili Sinus Iriduma, a zatim odradi resize (da bi se dobilo na ostrini) onda ces dobiti solidne slike dva interesantna Mjeseceva predjela. Volio bih taj rezultat da vidim, jer je korisno za sve one koji snimaju Mjesec. Ovo je ujedno i ono sto bih ja uradio, kad vec nisam uspio dobiti citav mozaik. Razumijemo li se?

Igor

January 09, 2009, 11:52:01 pm #9 Last Edit: January 10, 2009, 12:02:13 am by Igor
Potpuni sam novajlija na forumu, i veoma skromne opreme, ali ova tema me je inspirisala da se registrujem ovde. Naime, 4. januara sam nacinio svoje prve fotografije, koristeci sky watcher newton 1200/200 i okular 12.5 i 25mm i obican canon A580 digitalni aparat, za porodicnu upotrebu, tako sto sam ga drzao u ruci, iza okulara. Teleskop je na dobson montazi.

cola

1200/200 mislis 200/1200??
super je ispala slika pogotovo sto ti apart bio bez adaptera...
Janko smaka cast za mozaik.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Što skromne opreme pa 200/1200 njutn je ozbiljan teleskop možda će neko reći najmanji od ozbiljnih ali i dalje ozbljan... takvim teleskopom možeš puuno toga da vidiš i uradiš (naravno za astrofotografiju ti treba jaka montaža ali polako)  sad ja očekujem brdo posmatrčkih izveštaja ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Igor

Ovu sam načinio 6. januara, sa istom opremom, uz upotrebu okulara 12.5 mm plesl, aparat sam držao u ruci... Ne vidi se ceo Mesec, ali interesantno je da to može i tako.  Pa, drugačije i ne znam...


cola

Kao prvo dobrodosao na forum
Pa pazi dobson ti i nije pogodan za astrofotografiju...
inace da nebi drzao aparat(naravno nije to jedini razlog) postoji adabter za isti.skines okular na njegovo mesto stavis aparat isfokusiras podesis ekspoziciju.Tako to izgleda u najuzim crtama :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Da samo što ne skidaš okular već slikaš kroz njega ... ali to je to....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D