• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija br. 37

Started by Skyw@lker, June 15, 2009, 01:48:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

Quote from: Sasa on July 05, 2009, 12:19:55 am
ali su u Ruđeru ideju glatko odbili.


Zašto nisam iznenađen...
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

NeS

Problem Rudjera je njegova dualisticka priroda tj. profesionalna i amaterska. Iako vecinu clanstva cine amateri drzava podrzava drustvo i narodnu opservatoriju pa i casopis Vasionu u velikoj meri zbog toga sto su tamo zaposleni i vecina clanova uprave profesionalci sa titulama i zvanjima. Na zalost oni namaju sluha za amaterizam to jest oni amatera vide kao astronoma koji samo ne prima platu ili bolje receno imitaciju astronoma. E pa ja ne zelim da budem imitacija.
Ja sam oduvek bio nezavistan amater u tom smislu sto sam imao svoj instrument i bavio se [necu reci astronomijom] svojim hobijem na nacin kako ja to zelim, kada zelim i koliko zelim.
Cini mi se da je takvih amatera sve vise u Srbiji i da je to najveci doprinos Astonomskog magazina, Letenke, ovog sajta i foruma.
Tesko da ce drzava pomoci privatni casopis ali mozda je izlaz u osnivanju Saveza amatera astronoma ciji bi zvanicni list bio Astronomski magazin. U tom slucaju drzava mozda ne bi mogla da ignorise jedan republicki savez.
Mozda treba razmisljati u ovom pravcu.

Sasa

Ideja o savezu AD postoji već neko vreme, bar desetak godina. Ali nekako nije išlo. Možda ćemo ove godine na Letenki uspeti da se nešto o tome dogovorimo.

NASA

ali najiskrenije receno..casopis ,,Astronomija" je zainteresovao i podrzava mnoooogo vise ljudi nego sto je ,,Vasiona "ikada.Takodje mogu da kazem da casopis ,,Astronomija" ima i svoje drustvo(od foruma,preko stalnih poznanika preko Letenke i ostalo)koje je mnogo aktivnije od ADRB...IMHO  ;)

Igor

Uz dužno poštovanje, Nasa, "Vasiona" ima dugu dugu tradiciju, i kroz desetine godišta tog časopisa se može mnogo toga naučiti i pratiti stanje astronomije u tadašnjem/sadašnjem društvu. Imam sva godišta ovog časopisa od 1971. godine, i dobar deo mog znanja iz astronomije sam naučio upravo iz "Vasione"...
Vreme pre interneta, sa više papira i mašte...
"Astronomija", kao modernija i neopterećena udruženjem je drugačija, i ne mogu se adekvatno upoređivati.

NASA

U Srbiji ima 1000x vise ljudi koji se amaterski bave astronomijom.A casopis "Vasiona" je moglo bi se reci vise okrenut ka profesionalnim astronomima kojih ima vrlo malo.Tako da zakljucak je da je nemoguce odrzati ili cak povecati popularnost astronomije(sto je sada i ranije vrlo bitno jer Srbija u tom smislu vidno zaostaje).Ne sumnjam ja da je pojedincima casopis "VASIONA"pomogao da nauce bitne stvari..Ali je najiskrenije casopis kao i celo drustvo Adrb zatvorenog tipa(ne striktno,ali tako je ponekad).I tvrdim samo da je casopis ,,ASTRONOMIJA"(bar u zadnje vreme) mnogo vise ljudi naveo da se bave astronomijom,sta vise,ponasanje foruma,drustva,pojedinaca vise pripadaju kako bi trebalo da se ponasa neko ASTRONOMSKO DRUSTVO nego samo casopis+forum....bez ljutnje to je moje misljenje sad da li se neko slaze...:)

GENESIS

Stigla je Astronomija broj 37 u Pančevo (u trafike)

Igor

Valjda će uskoro i na privatne adrese...

cola

Bila je prica o tom savezu astronoma amatera, tu temu sam ja potegao pre nekoliko meseci ali ne ide to tako lako... Za nesto tako ti treba i prostor, oprema, neko da placa struju, telefon... Pa je malo tesko naci sponzora.... Onoliko koliko sam ja trazio nasao sam ljude u zemlji i inostranstvu koji bi rado pomogli tipa da pozajme opremu kad je to potrebno i malo razmene znanja, zajednickih aktivnosti... :)
Vise o svemu tome kad se vidimo...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

Moramo napraviti savez astronom amatera koji ce da RADI u interesu popularizacije i afirmacije astronomije, a ne samo da slazu ramenima.
Dotle mozemo lupati i plakati nad svojom sudbinom.

Yagodinac

To je isto kao kada treba oformiti nevladinu organizaciju (to zapravo bi trebalo da bude NVO) a to su stvari koje se rade šablonski. Mislim da dobar deo nas ima iskustva u NVO sektoru ali tu je jedna bolna činjenica: strani finansijeri su se dobrim delom povukli sa Balkana. Svaka NVO koja nije finansirana iz stranih izvora finansirana je od strane vlade a mi to teško možemo da izvučemo...
Drugim rečima možemo da napravimo udruženje građana ali na neke veće fondove zaboravite. Ionako će sve opet da padne na Kochu i njegove vratolomije oko organizacije  ;)

cola

July 14, 2009, 07:42:36 pm #56 Last Edit: July 14, 2009, 07:55:31 pm by cola
Pa ja mislim da su i AD urduzenja gradjanja tako da ajde da rapodelmo duznosti pa da vidimo sta moze da bude... Ja sam za sada primljen sa simpatijama tako da bi ljudi to zeleli,  ustvari mi bi oprt spali na organizaciju AD, ja sam imao neku ideju o tome kako bi mogla da se zavede organizacija ali da sad ne gusimo forum... Da se lepo ispricamo na Letenki,ci ...
Malo razmislite na tu temu, bila je prica i o meteorskoj mrezi pa ako se slozimo da to sve bude u sklopu tog udruzenja to bi bilo super... Ipak ja mislim da bismo , na zalost, morali da naplacujemo bar simbolicno clanrinu(10-ak evra godisnje, ili da svako da onoliko koliko moze to zvuci bolje) jer ipak treba obezbediti kompove, predavanja, softvere, kamere, optiku ako su tu i meteori vrece, podloge, cebice, satore (ovaj deo je i najjeftiniji ako nabavljamo od VS-a i JNA), pa zato smatra da treba prvo poceti s meteorima! Udruzenje sa slicnim udruzenjima iz drugih drzava bi nam isto pomoglo (pogotovo oko razmene programa iskusava da ne lutamo ko muve bez glave)...Ali isto tako smatram da prijateljstvo sa AD iz Zemlje na koje cesto kukate treba ostati na visokom nivou, pa cak i ako su oni zainteresovani da pomognu  :-\ ...
Mozda bi bilo bolje da nam Srbija da parce zemlje, u nekoj zabiti, pa da tamo mozemo da se ulogorimo sa velikim komandnim satorima (mislim da sam takve video na fotkama sa Letenke) kad imamo posmatranja ili kampove(kad nema Meseca ili kad je aktivan neki meteorski roj, kad je raspust kad god hocemo). Na takve stvari bi isle clanarine(mi mozemo i da nadjemo plac za
100-300e, imas da nadjes po planinam ar i za ispod 30e!). Opet treba i gledati da nije previse daleko... Ma to cemo sve vremenom... Do Letenke se svi pomalo raspitamo oko eventualnog finansiranja i partnerstva! Inace gospodin Djelic mi/nam je obecao na MGA da ce se finasirati razvitak nauke pogotovo u tim mladjim krugovima... Mi ne trazimo mnogo, pa sad nak nam je Bog u pomoc ;) !
Predloge kacite ovde ili na pp/mejl (trazi ga na privanoj poruci) ili kad se vidimo...  
Sto bas na Kochu?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Igor

Poštar je bio vredan... Stigla mi je nova "Astronomija"...

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Nenad

I meni je danas stigla, al' još nisam pregledao. Dobar ovaj MGA dodatak :)