• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Konverzija DSLR aparata u IR

Started by bocky, July 22, 2009, 01:09:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bocky

Zdravo svima, lepo vam je ovo mestasce.

Upucen sam na vas kao na nekog ko moze da mi pomogne sa problemom koji imam.

U poslednje vreme se mislim da pokusam da kovertujem stari olympus E300 u IR only (besmisleno prodavati a glupo da skuplja prasinu)

Znam da kod nas rade koverziju za Nikone (ali ne znam ko), dok sam na netu nasao info da se svi stariji oliveri sem E330 (live pokretan ekran) mogu konvertovati. (Izvor:wrotniak)


Ono sto zelim je potpuna konverzija, samo skidanje filtera sa senzora i onda kacenje IR plocice na objektiv mi nije resenje

a da li je ce biti jaci ili slabiji filter (RG715 ili RG830) mi nije bitno pucacu samo BW .jpg


Pa sad ako bilo ko ima bilo kakvu informaciju na ovu temu (oly ili non oly - znaci ce nekome) neka napise...

ono sto znam je da u "kulturnim" zemljama odneses u clean room oni lepo skinu hi-pass sa senzora i stave mesto njega ir pomere focus prema njemu i dobijes aparat koji radi relativno normalne expo (1/500 f8 po suncu) a daje pravi ir snimak + menjas objektive prema potrebi.

Ovo sam video u praksi kod mr. Zivkovica(refoto) na Nikonu D70 i bruka je dobro(cuo sam da je on jedan od najlaksih(citaj jeftinijih) za konverziju) ali meni bi Nikon znacio potpuno novi sistem tj. opet bi gubio mogucnost promene stakala...

U drugom slucaju ukoliko bi samo skinuo filter. Maltene bi morao da zalepis IR plocicu na objektiv jer kad bi slucajno exponirao bez plocice mogao bi da se pozdravis sa senzorom + ekspozicije su dosta duze(opet mnogo krace od maratonskih expo koje sad moram da radim ali daleko od neke realno opustene brzine)

E sad sve ovo sto sam napisao su meni pricali drugi tako da mozda negde i gresim...

Dakle postoji li neko kod nas kome mogu da se obratim za ovakvu operaciju

i da ne bude da samo trazim evo okacio sam par amaterskih foki ovde: http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/startrails-fotke-i-jos-ponesto-(dialup-warning)/

Unapred zahvalan

Boris

Ljubo

Super su ti slike Bocky!! Dobro nam došao na Forum!
Obzirom da je ovo forum, gledaj da postuješ i podatke, kako bi još neko mogao da koristeći tvoje iskustvo proba da snimi to isto ili slično ;).

Što se tiče konverzije filtera, ja sam sa bratom skinuo originalni filter sa EOS-a 20D i stavio novi, Baaderov astro filter, koristeći uputstvo skinuto s Interneta.
Mislim da bi trebalo da možeš na netu naći uputstvo kako se skida filter s tvog Olympusa (ako je to izvodljivo).

Za IC fotografiju i iskustva u tome, trebao bi da obavezno kontaktiraš Nedeljka Markovića iz Novog Sada (ako ga nema na ovom forumu, onda ćeš ga sigurno moći potražiti na Yahoo, na našoj mejling listi naziva "astrofotografija"). Čovjek ima puuuuno iskustva u IR fotografiji...

Pozz

bocky

Hvala Ljubo,

Sad cu dodam podatke tamo...

Izvodljivo je barem tako kaze cika wrotniak http://www.wrotniak.net/photo/43/e500ir.html
verovatno bi mogao i sam (ako nadjem gde da narucim odgovarajuci filter) ali bi ja voleo da to odradi neko strucan...pod uslovom da nije skuplja dara nego mera.

+ samo da napomenem da mi nije cilj samo astro vec klasicna IR fotografija

Ljubo

July 22, 2009, 02:31:23 pm #3 Last Edit: July 22, 2009, 02:47:02 pm by Ljubo
Da, da... Nedeljko i radi najviše klasičnu IR fotografiju (pored one obične) - mislim bez filtera, samo obično staklo preko (zbog fokusiranja). Najbolje što možeš da učiniš za sebe po ovom pitanju je da kontaktiraš čoveka, jer on stalno obilazi strane (Yahoo) forume i sigurno je upućen u sve to....

bocky

Ocu sigurno, hvala :D

evo napisah tamo svasta nadam se da ce nekome da znaci...

Obersturmfuehrer

Kazu da kamere imaju IR filtere.
Ukoliko moja kamera "vidi" IR led iz daljinca, da li je dovoljno da samo iskoristim parce osvetljenog filma radi efekta?

Ljubo

Standardne kamere nemaju IR filtere... One imaju IR cut filtere.
Drugi dio pitanja nisam razumio, sorry. Kako misliš da kamera "vidi" IR led iz daljinca? Kamerin čip za snimanje (CCD ili CMOS senzor) to ne registruje, već posebna dioda u kameri....

Obersturmfuehrer

Lepo, kada uperim daljinac u fotoaparat, na displeju vidim kako sija. tj treperi nekom frekvencijom.

Ljubo

Da, treperenje može da se desi, jer IR cut filter ne odstranjuje svo IR zračenje koje kroz njega prolazi, već najveći dio. Ipak, to je naravno toliko filtriranje da se ne mogu takvi aparati iole uspješno koristiti za IR fotografiju...

Obersturmfuehrer

Za sad to pitam cisto iz radoznalosti, cim udjem u DSLR vode videcu sta mogu da uradim sa starim aparatom.

bocky

Ima sony kamera i aparata koje imaju mogucnost snimanja u IR podrucju + ir osvetljivac
A sto se DSLR aparata tice najbolje su Sigme jer njihov foveon senzor nema IR zastitu. Tj. nikakva konverzija nije potrebna

Nasao sam Nedeljka. on je konverziju G10 radio u SAD. ali mi je covek dao neke smernice. Pitao sam pa ako dozvoli copy-paste cu ovde.