• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je ovo?

Started by Sich, March 29, 2005, 11:37:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Ajde da vas vidim. Da li je ovo krater ili planina?? :)




ajd sad na tezi deo, u cemu se sastoji ova opticka varka??
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Pa valjda refractor i reflector ?

NeLeO

 -u jeee kad malo popijes (MB) meni su ove slike iste samo sto je jedna okrenuta naopako od one druge!

Sich

 Da, da, slike i jesu iste. Medjutim, zato i ide pitanje. Da li je to krater ili planina? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Pa valjda krater  :blink:  

Inica

 Ma ovo nista lakse... cek smo da se sjetim...
Ma znas sta je to... ma to ti je jedno te isto :lol:   :lol:  :lol:

I to je krater... Isuvise glupo izgleda da bi bila planina... :D  :D  :D  

Sich

 pogledaj jos jednom levu sliku, obrati paznju na senke
moje oko bi reklo da to lici na planinu, da ima vrh, a ne dno
desna slika je druga prica
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 Ma nemoj... nastavnice likovnog... :D
A ja, kao iskusni osmatrac ;) , kazem i ponavljam moje rijeci... U pitanju je jedno te isto! Uporedila sam ih, i nema razlike(osim sto je jedna slikana odozgo, a druga odozdo :D  :lol:  :lol: )... Ma ovo ti i ja mogu napraviti...

Inica

 I stvarno moram dodati da do sada jos nikad nijesam srela nebesko tijelo koje ima samo planine, a nijedan jedini kratercic...(udubljenje)

NeLeO

 definitivno krater,nigde nisam video tako okrugle planine osim ako nisu kuce nekih teletabisa ili hobita.  :D  

Sich

 Draga Inice, nije uopste tesko uociti da su to potpuno identicne slike samo medjusobno rotirane za 180 stepeni (to uospte nije tema za razmisljanje).

Drugo, potpun hje ocigledno da je to krater. Videli si gomilu slika slicnih, a i videces ih jos. Ovde je predstavljena samo jedna. Ali kad se pogleda za 180° pojavi se opticka varka.

Al ajde pogledaj ovu sliku dobro, ali bas dobro




Obrati paznju na centralni objekat na slici, na najveci krater. Osmotri kako su rasporenjene senke, kako padaju, kako stoje najosvetljeniji delovi. Pogotovo obrati paznju na malo zaravljanje u centru kratera; i reci mi da li ti se cini da  se to zaravnjenje po informacijama koje primas od oka nalazi ispod ili iznad osnognog nivoa povrsine. Moje oci mi daju sugestiju da je to iznad povrsine (tj da je to uzvisenje) iako ja znam da je to ispod. i u tome je opticka varka. To se ne dogadja samo sa ovom slikom, vec bilo kojom slikom kratera kod koje zraci padaju koso. Samo iskustvom ti se ne das prevariti kad pogledas sliku, jer znas sta treba to da predstavlja.

Samo to centralno zaravnjenje kratera se nalazi tacno u centru, to na levoj slici koja je okrenuta ne bi mogla da kazes definitivno

inace samo naziv topika, tj to pitanje treba da ukaze na opticku varku a ne da ima prizvuk ozbiljnog pitanja. svako ko pogleda sliku odmah vidi da je to retoricko pitanje jer je odmah jasno sta je to
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 Drago mi je sto si stavio "h" u rijeci "gandi" :P  

Dule_smor

 kao sto je sic lepo objasnio:)

Miranda

 Zamalo da se posvadjate....  :D  :D  :D  

NeLeO

 ma krater! definitivno!