• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Klimatske promene na Zemlji

Started by Kizza, January 04, 2009, 10:20:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Predrag

A metan, kao jedan od gasova koji dovode do efekta staklene baste, nama iz tih izvora ne treba.
Često na svom blogu prozivam ministarstvo ZŽS, pošto ništa ne rade i kriju se iza reklame "Očistimo Srbiju". Ali ne čisti se tako Srbija ili bilo koja druga zemlja, to zna svako ko se barem malo razume u ovakve probleme. A i u celoj Srbiji pogrešni ljudi rade ovaj posao,.
Divim se Šveđanima, jer oni o zagađenju baš vode računa.
Valjda će ovaj trud oko ulaska u EU i nas da dovede u red. Količina gasova koje naši automobili ispuste za jedan dan u zemljama EU je za to potrebno drastično više vremena.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Cela Srbija je manja (po broju stanovnika) od jednog Pariza. Dva prosecna EU grada zajedno imaju vise automobila od nas. I to malo automobila vozi se samo kad se mora, jer nam je gorivo preskupo. Pri tom, mnogi nasi automobili koriste TNG jer je jeftiniji, a mnogo cistiji i ekoloski prihvatljiviji.
I ne samo to. Koju mi to industriju imamo? Gde su nase fabrike, rafinerije, nuklearke, celicane....?
Mi i da hocemo nemamo sa cim da ozbiljnije ugrozimo svetsku klimu.

Predrag

Na globalnu promenu klime utičemo sasvim malo, ali zato nas uništavamo. Dovoljno je provesti nekoliko dana u Boru i to je dovoljno. Medjutim, čest je slučaj da jedan naš auto zagadjuje kao nekoliko onih iz EU.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Tacno je to za Bor, a i za Pancevo, Obrenovac (termoelektrana)... I tacno je to za automobile i ostala vozila. Ali ipak, generalno gledano, nasa zemlja je jos uvek relativno cista. Mi sebe unistavamo mnogo vise nasim pogresnim shvatanjima i nacinom zivota nego zagadjenjem. Sa trenutnom stopom prirastaja izumrecemo kao narod pre globalnog potopa ili totalnog zagadjenja. A deca se ne radjaju ne zbog zagadjenog vazduha vec sto je u modi imati jedno ili nijedno.

Da ne kvarim temu, licno mislim da su klimatske promene deo jednog prirodnog ciklusa. Desavale su se i ranije samo mamuti i dinosaurusi nisu zapisivali svoja zapazanja. Nisam siguran da mi ljudi mozemo nesto mnogo da promenimo u tome. Mozemo samo sebi da otezamo zivot, mada se i na to vrlo brzo prilagodjavamo. Vec  postoje citave generacije ljudi koje nikad nisu udahnule cist vazduh pa opet normalno zive. Na kraju, kompletan asortiman svih tih covekovih zagadjivaca je nista u poredjenju sa jednom malo vecom vulkanskom erupcijom.

Predrag

Quotelicno mislim da su klimatske promene deo jednog prirodnog ciklusa

Tačno je. Ali čovek emitovanjem štetnih gasova ubrzava prirodni proces (što nikako nije dobro) i ti isti gasovi sve više sprečavaju da se noću toplota vraća natrag u svemir. I tako se temperatura, sporo ali sigurno podiže, pre vremena i sa većim posledicama po čoveka.

QuoteVec  postoje čitave generacije ljudi koje nikad nisu udahnule cist vazduh pa opet normalno zive

Pošto sam iz Bora, navešću primer vezan za taj slučaj. U Boru je leti temperatura malo viša nego što bi trebala biti. Naravno zbog raznih zagađujućih materija u vazduhu. E sad, što se tiče normalnog života ide ovako: Većina žive normalno, ali je kod ostale manjine čest slučaj da dodje do poremećaja u funkcionisanju ćelija i eto kancera. Sve je više ovoga. Prosek života je strašnih 48 godina. Više ne moram ništa reći.

U pravu si da mi jedva učestvujemo u globalnim klimatskim promenama. Međutim, Ameri i Kinezi rasturaju. Kina sagorevanjem uglja u ogromnoj meri doprinosi povećanju koncentracije CO2.



"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Evo još jedne loše vesti o suši.Moram da napomenem da nisam nikakva "ptica zloslutnica",član trećeg oka i šta sve ne već običan građanin koji hronološki beleži NAUČNE PODATKE I IZVEŠTAJE!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo još jednog izveštaja o topljenju Glečera.Nije mi jasno gde odlazi VODA jer se najavljuje opšta suša  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


Kizza

A iz Okeana u oblake a iz oblaka............. :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

O čemu mi to? O kruženju vode u prirodi? ;)
Topljenjem lednika raste nivo mora, a samim tim i količina vode. To stvara veće količine padavina, a veća masa vode u okeanima dovodi do razornijih uragana. Kasnije dolazi do plavljenja priobalnih područija, a gde se nalzi oko 16% svetskog stanovništva.
A dosta je vode u lednicima, tako da je bolje da se ne tope! ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

bear

Quote from: Kizza on October 12, 2009, 07:26:26 pm
Evo još jedne loše vesti o suši.Moram da napomenem da nisam nikakva "ptica zloslutnica",član trećeg oka i šta sve ne već običan građanin koji hronološki beleži NAUČNE PODATKE I IZVEŠTAJE!


Sa RTS teleteksta. Nuff said :)

kocha

Ovim našim ne verujem ni prognozu vremena!

Kizza

Apsolutno ste u pravu,SA KLIMOM JE SVE UREDU :(
Još jedan od "IZVORA":
http://climate.nasa.gov/
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Niko ne kaze da je bas sve u redu, ali treba stvari gledati realno, objektivno, uzimajuci u obzir sve aspekte slozene stvari kao sto je klima jedne planete, a ne kroz crno-belo novinarsko-senzacionalisticki filtar.

Kizza

Evo vesti sa B92:
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2009&mm=10&nav_id=386762
Promene su evidentne a Ja pokušavam da shvatim šta nas očekuje u budućnosti da bih se lakše prilagodio :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?