• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

10X60 Albatros

Started by cola, December 14, 2009, 05:49:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Jel zna neko nesto o ovom dvogledu, kakav je, jel ok za astronomiju (izlazna pupila je 6, pa mislim da je onda mnoogo bolji od  klasicnog10X50). Uglavnom za promenljive i za neki Messierov maraton, naravno na stalku. A mislim da i nije mnogo tezak za iz ruke kad se ide na put...
Hvala...
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/btc-albatros-serija/10x60-albatros-binokular
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Joj cola, i meni je taj zapao za oko. Parametri na papiru su zadovoljavajući samo treba proveriti (najbolje u shopu) da li je plastičan; da li drži fokus kad ga prebacuješ iz ruke u ruku; da nije razrok (sigurno nije, to je rezervisano za optisan dvoglede); refleksioni premazi, itd. Ako je to sve OK onda vredi svaku paru, svejedno da li ideš u planinarenje, na neku divljač ili na meteore :-)

cola

Mozda bolje ako budem isao negde van, tipa Nemacka pa da uzme isti samo TS-ov. Mada mi kaze Todor da je i Olympus veoma dobar.
Sada i ja razmislajm da li 50 ili 60, jer ovaj veci je pre za dobre lokacije, za dobro akomodirano oko.
A 10X50 bi mogao da prodje na ona brzinska posmatranja ???
Za meteore bih onda pre 7X50 ali nemam ja toliko strpljenja :D
a 10X50 i 10X60 me privlace!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Mozda je najbolje da nam Lajos da odgovor. A moglo bi i da se napravi neko (a)testiranje, Na Letenci ili sl. Nama kao potencijalnim kupcima bi to odagnalo svaku sumnju u kvalitet opreme koju TC prodaje a Lajosu bi, kao proverenom  prodavcu kvalitetne opreme to bila odlicna reklama. I to bi mogla da postane praksa, kad god za necim postoji vece interesovanje. Okupimo se, poznavaoci opreme i mi ostali, na nekom mestu, probamo, napisemo izvestaje...

cola

Ja sam hteo, kad pocne raspust da napravim nekoliko clanaka, o poredjenju opreme, to bi taman i meni pomoglo da se odlucim... Ali to moram da se dogovorim sa TC-om.
Mozemo i neki zajednicki pohod na TC :D, kao neko okupljanje itd :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Jel ga tko kupio u medjuvremenu?
Vidim da ima i neki 15X70 BTC za nekih 100-tinak evra, valja li to cemu?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Ovaj link ti je mrtav, a sto se dvogleda tice, ako je i zrikav, to bi trebalo da se da kolimirati.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-albatros-serija/10x60-albatros-binokular
10X60
http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-superior-serija/15x70-superior-binokular-btc
15X70
Imam veliku zelju za ucescem na MM-u, posto necu do tad imati teleskop onda sam mislio da uzmem dvogled koji ce koristiti i kada dobijem telekop :D Pa sad velika je para ako ne valja...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

A kakav minimum teleskop treba za MM?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Pa ja mislim da ne postoji granica, al trebas paziti da mogu sa tim instrumentom da se vide svi
M-ovi koje zelis i mozes da nadjes. Mozes i dvogledom, al obavezno moras da imas stalak za isti...
Mada mislim da od dvogleda pre dolaze u obzir 15X70 i 20X80 i veci, ispravite me ako gresim ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

marino

nemas granice..trebas stativ..s 50mm objektivima da se puno toga vidjeti! ali i izvjezbati oko..ja sam prije nekoliko godina iz ciste zezancije par veceri probdio trazeci M-ove s 4x30!
i sam sam se iznenadio da se moze nazrijeti / vidjeti jako puno M-ova..no dobro, bilo je to onako hardcore :) za dusu...
konkretno 50mm bi bio minimum (bolje 10x nego 7x zbog poosvijetljenja neba radi lp, iako je manje vidno polje),
bobo je (ako se ne varam) imao neki 8x56 taj je taman tu negdje u zlatnoj sredini..
60mm je jos uvijek full prijenosan i nije prevelik...mislim da bi npr 9x60 (kojih više nema) bio jako dobra kombinacija, svaki iole pristojan fotostativ za prosumer fotic moze ga drzati uz malo "natezanja" oko pomicanja i stabilnosti ali upotrebljivo
70mm kraj srednje klase, moj kinez 13x70 je primjerice jos uvijek nesto sto mozes ponjeti s sobom pa cak i gledati neko vrijeme iz ruke..stane na fotostativ i tu zavrsava prica o prihvatljivim dalekozorima u nekom omjeru svih karakteristika (dimenzije, masa, prenosivost, cijena, upotrebljivost)
80mm i vise vec traze pravi set up kojeg moras tegliti sa sobom...dobri su to strojevi ali nisu "grab and go"
isprobao sam 80,90 i 100mm TS-ove dalekozore, razmisljao sam o kupovini jednog 80 ili 90mm ali sam nakon probnog koristenja odustao...jednostavno taj TS mi nije legao kako treba..nekako nesto mu fali a previse kosta..a i neda mi se imati dalekozor kojem robujem ja a ne on meni

m
Vidulini Observatory

sale11472

Quote from: CyberianIce on February 04, 2010, 09:56:03 pm
A kakav minimum teleskop treba za MM?


Minimum ne postoji, možeš da se takmičiš i ovakvim Frankenštajn rešenjem ako nemaš teleskop ...... naravno teško da ćeš pobediti (maximum je nekih 70-tak objekata) ali bitno je učestvovati ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Samo pitam da se nebi pojavio tamo sa teleskopom da mi se svi smeju. Inace nemam nameru da se takmicim, samo da dodjem vidim kako to sve izgleda.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Što bi ti se neko smejao ???
Pogledaj malo na sajtu slike sa Letenke (i sa maratona i sa kampa) videćeš da tu ima svega od Optisana preko "teleskopa na letvi" do teške APO Pentax artiljerije, Ethosa i sl...
Svi su dobrodošli....
A i što se ne bi takmičio ??? Veruj ne boli ni najmanje ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

'es lud, pa ja ne znam ni da nabrojim sve M objekte, jos manje znam da ih pronadjem. Moj M fond je za sada nekih 15-20 objekata...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S