• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija br. 13

Started by Sasa, May 15, 2005, 02:36:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

 Evo, ako nekog interesuje nov broj Astronomije.

Iz stampe treba da izadje u ponedeljak, 16.05. ali ce se na kioscima naci tek krajem nedelje.

Ima vise zanimljivih clanaka u tom broju, a skrecem paznju na sledece:

Deep Impact, misija koja treba da bude hit ove godine. Clanak je napisao Srdjan i to je odradio sjajno. Uz clanak se nalazi i tekst dr M. Filipovica koji ce biti rukovodilac osmatrackog tima ove misije iz Australije. Radio teleskopi u Australiji su vrlo vazni za ovu misiju, a MF je obecao ekskluzivan materijal za sledeci broj.

GQ Lupi b - odlican tekst Joce. Ubaceni su i komentari dr M. Cirkovica, K. Korlevica i MF.
U nastavku je ekskluzivan intervju sa Anom Bedalov, clanom tima koji je snimio planetu. Odlican intervju.

Sledi clanak Astronomija Arapa sa arapskim nazivima zvezda.

Izvrstan je tekst M. Cirkovica o H. A. Beteu.

Maxscope je napisao clanak o izumiranju dinosaurusa (stvar je malo slozenija nego sto se obicno misli). Ima, kaze Max, vise od 100 teorija o nestanku dinosaurusa. Meni je najzanimljivija ona po kojoj su dinosauruse istrebili vanzemaljci.

Nedeljko je pisao o useveravanju ekvatorijalne montaze za potrebe fotografisanja.

Dragan je objasnio kako je napravio onaj divni teleskop koji smo videli na Letenci.

Grujica, je prevazisao svoje dosadasnje inace profi tekstove. Sada je pisao o prvom izlasku u otvoren svemir. To je poznata prica, ali Grujica je nasao niz novih, dakle do sada neobjavljenih ili bar malo poznatih podataka.
Recimo, jel' znate da je Beljajev nosio pistolj sa sobom?

A Drasko je napisao simpatican clanak o svemirskom otpadu.

Itd. verovatno sam nesto propustio, ali broj je zaista bogat.
Da, pojavice se nov SF fanzin Nova.

NeLeO

 -Zasto nema nista o radio-astronomiji??? :(  :(  :(  

Sasa

 Stigao je jedan lep tekst o radio teleskopu u Effelsbergu, ali nije stao u ovaj broj. Postor je ogranicen, a tema ima puno.

Mislim da ce u narednim brojevima ici opisi nekih radio teleskopa....

Gugi

 A POSTER???

Zasto nisi Sasa i to sa radoscu nagovijestio?  ;)

Javi ako ga ima!!!  B)


Sich

 Koliko ja znam u astronomiji uvek postoji neki dodatak, i ovaj put je sf fanzin za koji inace smatram da je izuzetno dobar

postor verovatno neki sledeci put
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

QUOTE (Sich @ 15. May. 2005., 20:02)
postor verovatno neki sledeci put [/quote]
Da, verovatno neki sledeci put.

Tja, pravo resenje bi bilo da ima i jedno i drugo.  

Djorvoz

 Mislim da se preteruje sa sf-om u "Astronomiji" za svaki slučaj ide jedno glasanje.

Sasa

 Ma samo se vi izdogovarajte, pa cemo da vidimo.  Ako se postigne ozbiljna vecina - onda je to dobra preporuka da je i poslusamo.

Inace, dodatak ne ide na ustrb samog casopisa. A. ima 60 strana sa ili bez dodatka.


Djorvoz

 Crno belo dodatak bi mogao da bude tutorijal za nešto primera radi posmatranje meteora...

QuoteInace, dodatak ne ide na ustrb samog casopisa.

Ništa nije besplatno. sve se to plaća od cene časopisa.

Sasa

QUOTE (Djorvoz @ 18. May. 2005., 08:11)
Ništa nije besplatno. sve se to plaća od cene časopisa. [/quote]
Wow, ovo je neka nova ekonomska teorija :D

Pa naravno. Samo moglo bi da ide i bez postera i bez fanzina. Madjutim, ljudi koji rade Astronomiju ulazu svoj napor, svoje vreme i svoju opremu da ipak ide i fanzin ili poster - bez ikakve novcane naknade. S tog stanovista to je poklon.

Evo i vesti: ASTRONOMIJA br 13 = izasla. Danas - sutra treba da se pojavi i na kioscima, nekim knjizarama itd.




Djorvoz

 ONO ŠTO SE NALAZI IZMEĐU KORICA JA SAM PLATIO 199.00 din. To je jedina ekonomska teorija koja funkcioniše. A pravljenje naučno popularnog časopisa koji po mnogo čemu liči na pink (za svakog po nešto) uopšte nije nije način na koji ste počeli sa radom. Pokušavam da Vam objasnim da se taj prostor mogao iskoristiti za ASTRONOMSKE sadržaje. Molim Vas da nas ne terate da KUPUJEMO naučnu fantastiku jer ko hoće da je kupuje već je kupuje. Ako imate slobodnog prostora i volje ubacite nešto što je u skladu sa NASLOVOM časopisa.

Joca

 
QUOTE (Djorvoz @ 21. May. 2005., 14:40)
ONO ŠTO SE NALAZI IZMEĐU KORICA JA SAM PLATIO 199.00 din. To je jedina ekonomska teorija koja funkcioniše. A pravljenje naučno popularnog časopisa koji po mnogo čemu liči na pink (za svakog po nešto) uopšte nije nije način na koji ste počeli sa radom. Pokušavam da Vam objasnim da se taj prostor mogao iskoristiti za ASTRONOMSKE sadržaje. Molim Vas da nas ne terate da KUPUJEMO naučnu fantastiku jer ko hoće da je kupuje već je kupuje. Ako imate slobodnog prostora i volje ubacite nešto što je u skladu sa NASLOVOM časopisa.[/quote]

Sasa

 Evo raspitao sam se malo i: ne kupujete SF dodatak, nego ga dobijate. Evo sledeci broj zakazujemo za kraj sledeceg meseca i on ce izaci bez sf dodatka, a kostace opet 199 dinara.

Mozete eventualno dobiti poster (mada su mnogi protiv postera, a za sf dodatak).

Dakle casopis kosta toliko koliko kosta sa ili bez dodatka. Znam da vam to zvuci nelogicno, ali tako je, to je rezultat silnih prebijanja nekih obaveza, dugova, usluga, itd.

Dobra strana sf dodatka je sto ne postoji obaveza da se on cita :).

Djorvoz

 Počni onda da kupuješ stvari u kojima dobijaš 20% gratis!

Sve se plaća. Čak i "besplatne stvari" se naplaćuju time što ste prinuđeni da čitate/gledate reklame.
A kad smo već kod prinude dodatak ne moram da čitam ali moram da kupim, prelistam i zgrozim se onim, onim STRIPOM. Predpostavljam da vi niste ogovorni za sam sadržaj dodatka? Takođe verovarno mislite da ste učinili nekome(bilo kome) uslugu objavljivanjem tog, tog stripa?!

Uostalom neka Vam služi na čast nači na koji raspolažete slobodnim prostorom, kao i manjak entuzijazma sa kojim pristupate poslu.

Hvala Vam i za ovo samo je šteta što nećete da ispravljate neke kadinalne greške. baš šteta

Sich

 Manjak entuzijazma???
Sve sto citas u astronomiji su napisali autori koji jedino mogu da se nazovu entuzijasti, jer oni sa svoj trud  dobijaju samo besplatni broj astronomije.
Molim te nemoj da pricas o manjku entuzijazma

Ono sto ti smatras kardinalnom greskom ne znaci da to jeste kardinalna greska.

QuotePočni onda da kupuješ stvari u kojima dobijaš 20% gratis!


da li ti kupujes neku stvar zbog gratisa ili glavne sadrzine?

Inace ne moras da ga prelistas, posto je dodatak uvek na sredini treba ti ukupno 5 sekundi da ga iscupas iz sredine i poklonis ga prodavcu na kiosku (ili ako te bas toliko nervira da ga bacis u kantu)

...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter