• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
March 28, 2024, 07:37:49 pm

Zenit 11

Started by astromilke, March 01, 2010, 08:08:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astromilke

Povratio sam dedin aparat iz mrtvih i resih da krenem da ga koristim, napravio sam test slike i mogu da kazem da i dalje radi lepo ali ono sto bi mi trebalo jeste malo saveta oko funkcija. E sad, ovo pisem u nadi da neko poseduje slican aparat i ima iskustva sa istim, ako ne onda mozete obrisati poruku posle nekog vremena.

Ono sto nikako ne mogu da skontam jeste rotirajuce dugme koje je na prvoj slici, da li je iso ili parametri za ekspoziciju i kako se steluje nemam pojma...

Necu da idem u detalje, sacekacu da vidim jel neko zna nesto o ovom aparatu ;)








SW Newton 76/900
EOS 1200D

contax

March 01, 2010, 08:42:43 pm #1 Last Edit: March 01, 2010, 08:49:43 pm by contax
Zenit je prvi SLR aparat koji sam koristio. Imam jednu rec koja ga savrseno opisuje - KRS! Tesko je zamisliti vece djubre od aparata od Zenita. Da li je to zbog njegove mase, lose ergonomije i specificnog mirisa ili pak raspona ekspozicije 30-500+B, a mozda je zbog njegovog nezasitog apetita za kidanjem filmova. Kombinacija svih navedenih svojstava upakovanih u jednu celinu moze da posluzi za krcanje oraha ili zakucavanje eksera, ali nikako za fotografisanje!
Lisi sebe frustracija i kupi neku Praktiku za male pare pa uzivaj.

astromilke

Budzet za Canon-ov dlsr se sporo ali sigurno puni, ovo bi trebalo da mi ispuni vreme izmedju pa iz tog razloga zelim da malo vise eksperimentisem sa doticnim aparatom...

U mom slucaju ovakva fotografija od strane zenita (iako mozda parametri nisu postavljeni kako treba) zadovoljava trenutne potrebe ;)

Naravno uz asistenciju photoshopa...


btw hvala na iskrenom savetu ;)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Stojanov

     Lepo od tebe sto hoces da dedin aparat iskoristis za astrofotografiju. Prvenstveno za estetske astrofotografije - zalazak Sunca, interesantne konstelacije planeta , zvezdane tragove... Za to je potrebno da imas zicani okidac sa kocnicom i film 200-400 ASA - to se jos moze nabaviti.
    Ovo "rotirajuce dugme" ( :) ) , pa redom : u sredini je poluga za premotavanje filma nazad u kasetu kada ispucas ceo film. Srednji i krajnji prsten sluze za informaciju ( koju vidis na mernoj skazaljci pored ) o optimalnoj podesenosti . Da li ces postaviti vecu/manju blendu ili duzu/kracu ekspoziciju zavisi koju dubinsku ostrinu zelis da imas. Prethodno treba da pritiskom na malo dugme ( izmedju oznaka ISO o DIN ) podesis vrednost osetljivosti filma koji si stavio u aparat. Kada ti merna skazaljka pokaze optimalnu vrednost u odnosu na parametre blenda/ekspozicija , tako ces i postaviti blendu i ekspoziciju na desnoj strani gornjeg panela fotoaparata. Sve to sluzi pretezno za dnevnu fotografiju.
    Za astrofotografiju, B-pozicija je to sto ti treba. I zaboravi na "rotirajuce dugme"  ;)
    Film treba da sto pazljivije namestis i nakon zatvaranja zadnjeg poklopca okines jedan-dva snimka "na slepo" da se uveris da mehanizam premotavanja ispravno radi. Pazljivo sa polugom za premotavanje - ipak to treba uraditi sa filingom - niti sporo niti prebrzo. U protivnom moze doci do kidanja filma.
     

aleksandar

Ma zabatali, i ja ga se secam iskljucivo po iskidanim filmovima (od pre 25-30 godina)  :'(

CyberianIce

Imao sam i ja prilike da se susretnem sa zenitovim SLR-om (neki kolega nasao dedin SLR), i izgleda mi kao mnogo komplikovana skalamerija ali je delovao dosta kvalitetno. Uzmimo u obzir da mu je deda mrtav bar 30 godina, i za ono vreme je to verovatno bio dobar aparat a i dan danas funkcionise.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

Jos uvek imam Zenit 12XP koji besprekorno radi. Koristio sam ga godinama i samo jedan film je otkinuo, a i za to sam verovatno ja kriv.  Imam za njega i neki japanski sirokougaoni objektiv. Jedina mana je masa, i kvalitet danasnjih filmova.
Naravno da ima mnoogo boljih od njega ali Zenit sigurno nije djubre.

astromilke

Quote from: Stojanov on March 01, 2010, 09:54:49 pm
     , tako ces i postaviti blendu i ekspoziciju na desnoj strani gornjeg panela fotoaparata. Sve to sluzi pretezno za dnevnu fotografiju.       


Jel mislis na "rotirajuce dugme" (u daljem tekstu tochkic:) na desnoj strani pored okidaca gde stoje vrednosti B, 30-X, 60, 125... ? Ono sto znam je da "B" sluzi kad hoces da kontrolises kada ce blenda biti zatvorena.

Quote from: spadej on March 02, 2010, 08:42:18 am
Jos uvek imam Zenit 12XP koji besprekorno radi. Koristio sam ga godinama i samo jedan film je otkinuo, a i za to sam verovatno ja kriv.  Imam za njega i neki japanski sirokougaoni objektiv. Jedina mana je masa, i kvalitet danasnjih filmova.
Naravno da ima mnoogo boljih od njega ali Zenit sigurno nije djubre.


Da ne idemo u off, slazem se u potpunosti - da ne pricam o sentimentalnoj vezi :)

SW Newton 76/900
EOS 1200D

Danijel

Kad otvoriš vrata za film, pogledaj prema objektivu, ako je zatvarač od platna, nemoj ga okretati prema Suncu jer će ti ga propaliti ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Quote from: contax on March 01, 2010, 08:42:43 pm
Zenit je prvi SLR aparat koji sam koristio. Imam jednu rec koja ga savrseno opisuje - KRS! Tesko je zamisliti vece djubre od aparata od Zenita. Da li je to zbog njegove mase, lose ergonomije i specificnog mirisa ili pak raspona ekspozicije 30-500+B, a mozda je zbog njegovog nezasitog apetita za kidanjem filmova. Kombinacija svih navedenih svojstava upakovanih u jednu celinu moze da posluzi za krcanje oraha ili zakucavanje eksera, ali nikako za fotografisanje!
Lisi sebe frustracija i kupi neku Praktiku za male pare pa uzivaj.


Isti Zenit imam i ja i mogu ti reći da je pravi ruski tenk. U osnovnoj sam slikao njim po ekskurzijama takve fotke, zapravo slikao sam Zenitom (bez blica) sve do pre desetak godina... taj kolorit ne može nijedan digitalac da dostigne.
Ne znam kakvi su stari analogni Nikon i Canon modeli, verovatno je da je Zenit tu negde u klasi sa njima. Jedino što traži mušku ruku  ;D

astromilke

Quote from: danijel on March 02, 2010, 10:43:09 am
Kad otvoriš vrata za film, pogledaj prema objektivu, ako je zatvarač od platna, nemoj ga okretati prema Suncu jer će ti ga propaliti ;)


Jeste, hvala na savetu ;)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Sekula

March 22, 2010, 12:50:41 am #11 Last Edit: March 22, 2010, 12:59:51 am by Sekula
I jos jedan bitan komentar oko te zavesice. Jako je bitno ne preterivati sa premotavanjem filma. Tacno onako kao sto je reko Slavko, ni prebrzo ni presporo. Hod premotavanja obavezno odraditi do kraja tj krajnjeg polozaja. Licno sam imao nekoliko Zenita i koristio ih za meteorska snimanja u svojstvu tzv fotobaterije uz, naravno, obaveznu primenu pomenutih zicanih okidaca sa kocnicom. Zavesica kod zenita moze biti problematicna jer su rusi imali malo problema sa lepkom. Naime, zavesica odnosno tzv zatvarac je bio problematican sa odlepljivanjem. Drugi problem koji Zeniti mogu da imaju je sa kasnjenjem zavesice sto se vidi na snimku sa odsecenim delom kadra jer zavesica nije sinhronizovana u situaciji kada snimate blicem sto je kod njih 1/30 sek. Narvno, ovaj problem se moze resiti ali samo kod strucnog lica (ako takvi jos uvek postoje?) rasklapanjem aparata i zatezanjem odgovarajuce opruge koja obicno vremenom zna da popusti. Inace, u pitanju je cista mehanika. Uzgred kod modela 12 XP ne polagati mnogo racuna u njegov ugradjeni TTL sistem. Umetanje samog filma uraditi precizno, pocev od kalema za premotavanje na koji se zakaci na krajnjoj desnoj strani pa se kaseta filma razvuce do tacne pozicije na mestu u koji kaseta treba da se ulegne. Obratiti paznju da zupci upadaju dobro u perforaciju za premotavnje. Nakon toga, lagano zategnuti film ali ne previse sa suprotnim kalemom (okretanje dugmeta pored leve ruke) za povratno smestanje filma u kalem sto je radnja koja je obavezna kada ceo film ispucamo, zatvoriti fotoaparat uraditi kao sto Slavko rece dva do tri prazna snimka.

U svakom slucaju, ovaj aparat je prilicno tezak za upotrebu u situaciji kada se montira na nesto od optickih instrumenata. Ipak je predvidjen da se koristi u kombinaciji sa klasicnim foto tripodom.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kiza

dosao sam ovde sa namerom da mi neko pojasni funkcionisanje ovog foto-aparata, ali citajuci sta ste vi napisali, sad mi je jos manje jasnije!!! Prvi put sam zenitom radio pre 7 godina, ne znajuci ni sta je blenda, ni kako se podesava, a kamoli ekspozicija i sta ja znam sve. Ni danas nisam nesto bolje opskrbljen znanjem, ali su neki matori fotografi iskopali vremena da mi u kratkim crtama objasne neke "sitnice". I tako, vec neko vreme izradjujem fotografije, i prilicno su dobre. Neke, gde sa uspeo da "ubodem" podesavanja, fotografije su savrsene. Ali ni jedna sa blicem mi nije uspela. Zna li neko neki sajt, neku knjigu ili bilo sta gde ima detaljnije opisano kad i kako se koriste koji otvori blende, i koje ekspozicije. unapred hvala

Kizza

Ako nema oznaku za blic probaj na 1/30 sec  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: kiza on October 04, 2010, 02:31:58 pm
dosao sam ovde sa namerom da mi neko pojasni funkcionisanje ovog foto-aparata, ali citajuci sta ste vi napisali, sad mi je jos manje jasnije!!! Prvi put sam zenitom radio pre 7 godina, ne znajuci ni sta je blenda, ni kako se podesava, a kamoli ekspozicija i sta ja znam sve. Ni danas nisam nesto bolje opskrbljen znanjem, ali su neki matori fotografi iskopali vremena da mi u kratkim crtama objasne neke "sitnice". I tako, vec neko vreme izradjujem fotografije, i prilicno su dobre. Neke, gde sa uspeo da "ubodem" podesavanja, fotografije su savrsene. Ali ni jedna sa blicem mi nije uspela. Zna li neko neki sajt, neku knjigu ili bilo sta gde ima detaljnije opisano kad i kako se koriste koji otvori blende, i koje ekspozicije. unapred hvala


Ovde je kompletno uputstvo za Zenit 12 koji je gotovo identičan modelu 11:

http://www.butkus.org/chinon/russian/zenith_12/zenith_12.htm

A ovde je dato za sve vrste Zenita:

http://www.butkus.org/chinon/russian.htm

A što se tiče osnova fotografije preporučujem ove linkove:

Osnove i tehnike fotografisanja

Osnove i tehnike fotografisanja - portreti

Osnove i tehnike fotografisanja - portreti II

Osnove i tehnike fotografisanja - kompozicija

Kako radi digitalni fotoaparat

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |