• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna pomoc:(

Started by all_this_time, August 21, 2010, 03:52:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

all_this_time

Ovako, imam seminarski rad koji ukljucuje astronomiju. Seminarski rad je iz oblasti istrazivanja podataka i meni je astronomija nedovoljno poznata.
Naime radi se o promenljivim zvezdama. Dobila sam fajl sa 600 uzastopnih merenja promenljive zvezde, tacno u ponoc. Ja nesto treba da shvatim iz ovih podatataka i da na osnovu toga uradim neka druga izracunavanja. Alat koji koristim je Weka.
Jasno mi je da podaci treba da budu rasporedjeni po dve koordinate. Na vertikalnoj osi su mi podaci o magnitudi, a na horizontalnoj o vremenu merenja. Kada napravim predstavljanje magnitude u funkciji vremena(datuma), ja dobijem grafik, i dalje ne znam sta da radim.
Htela bih da izracunam period promene sjaja,  trenutke maksimuma i minimuma i amplitudu promene sjaja. Da li je to ono sto treba da uradim?
Takodje, imam nedoumicu kada treba da zavrsim sa racunanjem? Koliko stvari treba da izracunam? Da li je potrebno da pronadjem podatke nekih drugihmerenja i izvrsim uporednu analizu? Pitanje je sta sve mogu da dobijem koristeci ove podatke i kako to da dobijem?
Ako iko naslucuje u cemu je moj problem,nek se javi, svaka pomoc mi je dobro dosla:(

Ljubo

QuoteHtela bih da izracunam period promene sjaja,  trenutke maksimuma i minimuma i amplitudu promene sjaja. Da li je to ono sto treba da uradim?


To ti je u principu to. Mada, ako imaš mentora za taj svoj rad, onda bi trebalo njega da priupitaš treba li još nešto. Obično se, na kraju, izvrši kategorizacija promjenljive (koji je tip) i daju neka predvidjanja vezana za taj tip zvijezda.

Dobre primjere obrade ovakvih rezultata koje ti imaš, možeš pronaći na sajtu IS Petnica.
U praksi, jedan solidan primjer bi izgledao ovako:

http://www.scribd.com/Posmatranje-Promenljive-Zvezde-Delta-Cefeja/d/21207

all_this_time

Ali ja ne znam kako se racunaju ove velicine. Mentora nemam, imam jedino konsultacije kod nekog profesora sa astronomije ali on ne shvata da mi ne razumemo sta treba da izracunamo i ne razumemo kako to da izracunamo. Uopste ne znam koje funkcije treba da koristim da bih dobila ovo sto se od mene ocekuje...a ne znam bas tacno ni sta se ocekuje...:(((

ja imam sledei fajl dat i nista osim toga...
http://robjhyndman.com/tsdldata/data/star.dat

all_this_time

Ovo je mail koji sam dobila od profesora:

Koleginice,

graficki prikaz je prvi korak u pripremi podataka za analizu, ali kada to
radi astronom. Moj osecaj je da biste kao informaticar trebali da idete
sledecim koracima:

1. da DATA MINING alatima ili na neki drugi nacin utvrdite strukturne
karakteristike podataka koje ste dobili;

2. da potvrdite na neki nacin da ste dobro identifikovali strukturu (tj.
da li su podaci samo numerticki ili su alfanumericki, da li postoje
specijalni znaci i konvencionalni i nekonvencionalni separatori podataka,
da li se na osnovi takvih separatora moze identifikovati vektorska
struktura podataka, ako moze, da se odrede dimenzije vektora, pa, ako je
vektor dvodimenzioni, onda izvrsiti graficki prikaz veze vektor kolona ili
vektor vrsta ...

3. tek posle grafickoe analize, odlucujete (na osnovi ucenja vaseg alata
ili slicno...) da li su podaci "spremni" za dalju analizu i birate konacni
odnos zavisno-nezavisnih

4.Naravno, posto se ovde radi o promenljivim zvezdama, rezultat dejstva
Vasih alata treba da bude grafik zavisnosti sjaja (prividne ili apsolutne
velicine) od VREMENA (Kako biste potvrdili alatima Data  Mininga da je
nezavisna vreme?)

5. Poptupno je svejedno sa stanovista rezultata da li ce x-osa biti u
danima, julijanskim danima i sl., ali je bitno da iz prethodne analize
potvrdite da skale obe ose mogu ostati linearne (ili mozda ne?)

6. Grafik bi trebalo da "sugerise" tok dalje analize, ali taj tok mozete
da utvrdite i Vasim alatima (tj. da proverite da li postoji trend,
pravilna ili nepravilna promenljivost, ponovljivost i sl.) Tu bi trebalo
da imate bar nekoliko mogucnosti (numericko diferenciranje tj. tablicne
razlike, statistika po grupama i intervalima i sl.)

7. Svakako da konacni rezultat treba da bude odredjena perioda koju ne bi
bilo na odmet uporediti sa nekim drugim izvorima...


Ljubo

August 21, 2010, 07:48:19 pm #4 Last Edit: August 21, 2010, 08:02:54 pm by Ljubo
Nemam sad puno vremena, ali podaci iz http://robjhyndman.com/tsdldata/data/star.dat  nisu potpuni jer nemaš vremenske trenutke. Recimo, možeš onda uzeti da se odnose na uzastopne dane, pa ti je interval vremena (apscisa) podijeljen na dane.

Na vertikalnoj osi nanesi prividni sjaj (imaj u vidu da je iza svake prve cifre tačka (po našem bi to bio zarez), jer ne postoje zvijezde sa tolikim oscilacijama sjaja da bi se pomenuti podaci ispisivali u punim ciframa.
Ovako strukturirane podatke iz http://robjhyndman.com/tsdldata/data/star.dat  nanesi na vertikalnu osu (ordinatu), pikovi spoje pravim crtama i to bi bilo ono što se odnosi na graf. Potom se dati graf uporedi sa grafovima već poznatih tipova promjenjivih i tako se odredi tip, a na osnovu toga se daju i pomenuta predvidjanja.

Na isti način utvrdićeš (uporedjivanjem) da li je pomenuti period zaista u danima (jer postoje i kratkoperiodične promjenljive kojima se sjaj mijenja u satima, pa čak i kraće)....