• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Poppaea

Cekaj bre zar nije poenta HDRa da manje vise sve na slici bude podjednako osvetljeno? :D Ono izgleda kao jedan skljoc + saturacija, sto je isto kul pogotovo kad si ljubitelj prirodnijih varijanti :D

Yagodinac

Moguće je da bi se sličan rezultat dobio kad bi jednoj slici digao saturaciju ali... onda bi stratusi sigurno bili preeksponirani. Uostalom, imao sam muke da okinem tri brze exp iz ruke, pa sam doneo stativ. Da je posao završavala jedna slika, bilo bi lakše.
Što se tiče saturacije radio sam u DynamicPhotoHDR-u, on sam ima nekoliko modova od kojih onaj koji sam odabrao daje preveliku saturaciju ali i dramatičan izgled.
Mada, sve je stvar subjektivne tehnike. HDR možda nekom služi da sve nijanse na slici spakuje da budu vidljive; u astrofotografiji takođe se koristi. Meni se lično svidela verzija da zalazak sunca bude malo tamniji, nekako mi lepše deluje. Premda skoro jedan matori fotograf kad je gledao naše radove kaže da smo nenormalni jer svaki fotos gledamo da zacrnimo  ;)

Laci

Baš lepo Yagodinac, naj upečatljivija mi je treća fotka. Kada se pažnja usmeri ka Jupiteru, oblici suncobrana deluju kao leteći tanjiri :D. Još jedan uspeli nad realizam, Bravo :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Hvala Laci, jedva sam ubedio noćnog čuvara da me pusti da malo snimam  ;)
Svejedo, zaprepastio sam se koliko je ovamo nebo čisto i koliko ima malo LP-a. Mlečni put se vidi skoro do horizonta!

stevansan

Evo nekih zalaska Sunca, slikanih Nikonom Coolpix E7600.




Svaka cast ostalima sve slike su super.

kruska

to je pravi astrofotograf, gde god isao sobom nosi i full opremu :) :) :)
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Bravo Stevane,obožavam zalaske Sunca i čini mi se se da su sve lepši i lepši :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2


stevansan


CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

lidic

Ljudi, a jel moze svako ko je postavljao slike da kaze i cime je slikao... Slike jesu predivne, ali me jako zanima cime su nacinjene.

CyberianIce

Quote from: lidic on September 17, 2010, 01:24:41 am
Ljudi, a jel moze svako ko je postavljao slike da kaze i cime je slikao... Slike jesu predivne, ali me jako zanima cime su nacinjene.


Kod mene pise u potpisu koja je kamera koriscena. Kostistim samo tu kameru sa CHDK i svim njegovim prednostima. Ova fotografija gore je stack od nekoliko frejmova sa razlicitim ekspozicijama i ISO brzinama, najduza je 32 sekunde, najkraca 4 sekunde. Za ovo je trebalo dosta vremena, zato je Jupiter tako razliven.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

September 17, 2010, 10:28:56 am #133 Last Edit: September 17, 2010, 10:34:06 am by Yagodinac
@Cyberianice
Najveći problem naših aparata (koji koštaju ispod 1000e) su refleksije u objektivima. Zato ti je Jupiter razliven i tu nema pomoći. I kod mene kit daje šare okolo na 30sec.
I ima još jedna zvrčka - autofokus u mraku ne služi ničemu, ovde se vidi da ti je fokusirao na metar-dva ispred tebe a udaljene objekte je promašio. Možda malo da probaš unsharp mask (ali vrlo malo)?
U svakom slučaju ja noću obavezno isključujem autofokus i opalim po nekoliko fotosa dok ne dobijem što bolji fokus.

@Stevane - lepa kompozicija sa ovim siluetama. Samo nastavi  ;D

I moje slike su uvek slikane eosom 20 koji stoji u potpisu  :)
Nisam ja te sreće da kupim nešto novije...


CyberianIce

Mogu ja sa CHDK i manuelno da fokusiram ali sam zaboravio na to ovog puta... Nisam cal ni video ovu kantu za smece koju je izostrio da je bar kropujem...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S