• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

2 pitanja

Started by che4, November 24, 2010, 05:04:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

che4

Pozdrav svima,

imam dva konkretna potanja, pa bih bio zahvalan na odgovorima, a i sumnjam da vam predstavljaju problem.

1. koji teleskop bi mi preporucili za posmatranje zvezda od 6-11 magnitude, razume se neki jeftiniji, za hobi?
2. Koja sazvezdja su u svako doba godine vidljiva iz Srbije? Da li postoji neka tabela, gde mogu da vidim koja se sazvezdja kada vide iz Srbije?

Hvala vam unapred!!!

milan

1.Koliki novac planiras da das.
2.Veliki medved je uvek vidljiv kao i mali.Postoji mali program HNsky gde ukucas datum i vreme i vidis sta se vidi u to vreme.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Ljubo

1) Dvogled 15x70 na foto stativu - ubjedljivo će ti najviše ponuditi za početak, pa ako se zainteresuješ, uzmeš Black Diamond 150/750 ili nešto slično (a da ti pri tome dvogled ostane kao pomoćno sredstvo i drugi izbor, posebno za lakši prenos). Obrati pažnju da je akcenat stavljen ne samo na početno iskustvo, i ne samo na zvijezde 6-11 magnitude, već i mobilnost čitave aparature(!);

2) Ovdje je već odgovor sasvim lak: Kupi planisferu (za naše geografske širine, kakve se i prodaju u Evropi) i imaćeš izgled neba u svakom trenutku za bilo koje mjesto na Balkanu (a i šire).

che4

Hvala puno na odgovorima!!!:)

Pa planiram da dam oko 150e... A gde mogu da kupim planisferu?
Treba mi program za mac, a HNsky, nisam uspeo da nadjem za mac...

Ljubo

Planisfera se mogla kupiti na Narodnoj Opservatoriji, u Nebojšinoj kuli na Kalemegdanu. Ima je i u svim bolje opremljenim prodavnicama astro opreme. Ukoliko si vješt, možeš je i sam napraviti: http://nio.astronomy.cz/om/

Probaj Starry Night Pro, mislim da ima za Mac-a.
Pošto se tu negdje uklapaš za dobar dvogled, gledaj da bude neki kvalitetniji, recimo popularan je (i jako dobar!), a nije skup, ovaj njemački TS 15x70.

gile.ms

Stellarium ima verziju za mac i jako je jednostavan i udoban za "švrljanje" nebom iz fotelje...
(kada si napolju nema boljeg rešenja od papira i crvene lampice)

Takođe, i google earth kad prebaciš na sky mod možeš da koristiš za upoznavanje sa nebom - većina objekata ima direktne linkove ka wikipediji
ali oprezno! google sky je prepun hubble-ovih slika - takve prizore nećeš videti ni kroz jedan zemaljski telekop...

Što se tiče Ljubine preporuke potpuno se slažem, mada mislim da nećeš pogrešiti ni ako uzmeš manji dvogled (7x50, 10x50...)
Ove dvoglede možeš da koristiš "iz ruke" zavaljen u baštensku stolicu, a ostatak para da sačuvaš "kao pelcer" za kasniju kupovinu teleskopa...

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply


milan

Ja bi ti preporucio da skupis jos 5,6 hiljada pa kupis neki teleskop poput 130/900 ili 114/900 kao sto je moj mozes da gledas i planete za razliku od dvogleda koji ima malo uvecanje od 15x a sa teleskopom mozes da imas uvecanje i do 200x.
ovo govorim iz licnog iskustva.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

che4

Hvala Vam puno na odgovorima i na vremenu, razmislicu jos malo pa cu da pazarim!:)

Sve najbolje svima!

Sekula

Quote from: Ljubo on November 25, 2010, 03:22:57 pm
Planisfera se mogla kupiti na Narodnoj Opservatoriji, u Nebojšinoj kuli na Kalemegdanu.


Nije da cepidlačim, ali ako čovek ode u Nebojšinu kulu na Kalimegdanu tamo neće naći ništa a ponajmanje Narodnu opservatoriju. Reč je o Dizdarevoj kuli.  :)

Planisferu može i sam da napravi. Ima toga po netu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |