• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTRONOMSKI MAGAZIN

Started by Sasa, December 29, 2010, 11:21:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MILOŠ

NAJVAŽNIJE NISAM REKAO
USPEĆEMO

morea

Interesuje me, ako nije tajna naravno, koliko se pretplatnika do sad prijavilo, koliko je pretplatnika astronomija imala kada se ugasila, i koji je po vasoj proceni minimalni broj pretplatnika potreban da bi astronomski magazin opstao?

Ljubo

Prijava na sajtu je napisana tako da je pretplata predvidjena samo za gradjane koji zive u Srbiji?

Sasa

Quote from: morea on January 20, 2011, 03:56:58 pm
Interesuje me, ako nije tajna naravno, koliko se pretplatnika do sad prijavilo, koliko je pretplatnika astronomija imala kada se ugasila, i koji je po vasoj proceni minimalni broj pretplatnika potreban da bi astronomski magazin opstao?

Nema tu neke tajne (iako je bilo sitnih zloupotreba kada smo prethodnih godina davali informacije o Astronomiji - a bilo je vrlo ružnih i nekonstruktvnih polemika kada je najavljen PDF časopis). Problem je što u ovom momentu i ne možemo da izađemo sa tačnim i pouzdanim podacima. Ja mogu samo ugrubo da kažem da je sve ide OK i da smo vrlo ohrabreni pozitivnim reakcijama na čitav projekat.

Evo u čemu je problem sa preciznim brojem pretplatnika. Ima više lista pretplatnika. Neki se prijavljuju preko sajta, neki preko Fejsbuka, neki preko saradnika - posrednika. Zatim, ima lista za Srbiju, ali i posebna za Hrvatsku, a sve se te liste menjaju iz časa u čas.

Dalje, poseban "problem" je kako tretirati podatke. Ovaj mesec je pun praznika, a škole tek počinju da rade. Dakle, mnogi uopšte ne znaju da se kreće sa časopisom. Zatim, logično je da mnogi čekaju da vide prvi broj, pa da tek tada odluče o eventualnoj pretplati. Dalje, poseban problem za mnoge jeste naša pošta (isto je i u Hrvatskoj). Neki ne žele da se pretplate zato što bi im časopis nestao iz poštanskog sandučeta, neki imaju malo sanduče a ne žele da im se drgaoceni časopis gužva. Neki imaju loše iskustvo sa poštarima itd. da ne dužim.

ALI, mislim da je generalna ocena svih koji učestvuju u ovom projektu (a na neki način svi čitaoci AM, a naročito svi članovi Foruma su učesnici u projektu), dakle ocena svih je da je ceo projekat krenuo fenomenalno! Svakog dana se pojavi neka nova mogućnost. Svakog dana neko ponudi svoje usluge. Neke TV su se same javile sa pozivom za gostovanje. Neki naši prijatelji su sami posredovali da nas preporuče medijima.

Kako sad, ovog trenutka, stvari stoje, najveći problem je vreme za sve te aktivnosti. Potrebna nam je perfektna organizacija i plan da bismo iskoristili bar većinu mogućnosti koje nam se otvaraju. Ovo što je Miloš najavio juče, danas je već udvostručeno.

Hajde, pričaćemo još, ima se posla :)

Sasa

Quote from: Ljubo on January 20, 2011, 04:35:20 pm
Prijava na sajtu je napisana tako da je pretplata predvidjena samo za gradjane koji zive u Srbiji?

Da, tako su uredile naše države. Kako iz Crne Gore petplatnik da plati pretplatu? OK, u nekim slučajevima postoje baj-pas rešenja, ali za to rešenja traži Janko, pa će se on već javiti tim povodom.

Predrag

QuoteDalje, poseban "problem" je kako tretirati podatke. Ovaj mesec je pun praznika, a škole tek počinju da rade.


Da, ovo je potpuno tačno, jer i po statistici na svom blogu vidim. Posećenost je malo slabija. Ispada kao da je možda trebalo da AM počne od februara. Sigurno bi tada bilo više pretplatnika.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Ne, pa pretplata se prikuplja cele godine :)

marino

evo razmisljanja u smislu popularizacije i agitacije za am, urednistvo-redakcija mora osigurati:

1) poster i letak (papirnato i e-izdanje istog) koji ce se podijeliti odnosno biti sirom dostupni
2) ppt od nekoliko slajdova s podacima i slikamaa
3) promobrojeve (novi broj 1 a moze o koji stari?? iz remitende)
4) PR tekst duze i krace verzije za medije
5) svaki posao radi samo jedan ili nekoliko ljudi, svim ostalim koji zele pomoc inforamcije o am-u moraju biti servirane da odmah mogu uskociti i prosiriti info..ako netko pozeli i moze jos vise to ce mu biti odskocna daska, za ostale, koji zele al nemogu to ce biti odlican materijal kojeg je lako i bez gnavaze moguce distribuirat a time pomoc i napraviti posao

m
Vidulini Observatory

Sasa


Predrag

QuoteNe, pa pretplata se prikuplja cele godine


Ma znam, ali mislio sam na broj pre izlaska prvog broja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

MILOŠ

Može da se pošalje poštom u inostranstvo
košta 190 din

webmasteryoda

Pre svega da kažem da apsolutno podržavam ideju i plan za pokretanje astronomskog magazina.

To svakako jeste važan korak za dalju popularizaciju nauke i astronomije. Krajnje je vreme da ljudi otvore oči i ugledaju svetlost. Ja pokretanje magazina vidim kao svojevrsnu borbu protiv neznanja i primitivizma, jer iako su to različiti pojmovi, ipak su srodni i usko povezani - da je više znanja, bilo bi mnogo manje primitivizma.

E sada, postavlja se pitanje šta može jedan čovek sa svoje strane, ali i kompletna zajednica učiniti da kao što sam gore i napisao svetlost zameni mrak, tj. da se ljudi u većoj meri zainteresuju za ono što bi magazin trebao da im prezentuje ?

Pre svega smatram da nije dovoljno samo plasirati magazin i informacije do fanova, tj. ljubitelja astronomije, već smatram da popularizacija treba da bude usmerena ka novim, potencijalnim čitaocima. Ovo što sada iznosim zvuči kao nešto što je a priori i postavljeno kao takvo, ali verujem da uvek može i mora biti bolje i zato ovo i pričam.

Kako stvari stoje trenutno, reklo bi se da fanovi astronomije i budućeg astronomskog magazina čine jednu kompaktnu celinu. Verujem da sam magazin može i hoće raditi oslanjajući se na tu bazu čitalaca. Ali da li je možda moguće i više od toga ? Ja verujem da jeste. Kako i na koji način ? Da li je moguće od čitalaca i fanova napraviti aktiviste ? Ljude koji će i za koji stepen više osećati pripadnost nekoj zajednici i nekom društvu. Da li je moguće angažovati armiju ljubitelja astronomije sa ciljem približavanja i popularizacije astronomije i nauke ? Koliko je svako od njih spreman da učini za ovu stvar ? Ili bi ipak voleli da ostanu samo čitaoci i pretplatnici, što je takođe u redu.

Ja lično sam ubeđenja da cilj magazina i kompletne organizacije treba da bude usmeren u širenju krugova ljudi, jer je to jedini način da svi dobiju.
Ljudi koji nisu bili informisani će naučiti nešto novo.
Članovi zajednice i aktivisti će sa posebnim zadovoljstvom raditi ono što vole ako budu uspešni u tome.
Organizacija će mnogo lakše koordinirati sa čitavim projektom ako bude imala veću bazu na koju može da se osloni.
Sam magazin će biti sve kvalitetniji i bolji i imaće još veći tiraž i kredibilitet.
A svetlost zvezda koju će nam prenositi Astronomski magazin će se useliti u živote ljudi.

Veliki pozdrav svima u organizaciji. Jedva čekam da dobijem svoj primerak Astronomskog magazina. Ako moja skromna podrška znači ili spremnost da pomognem na bilo koji način znajte da uvek možete računati na to.

Bane


Sasa

Hvala, hvala. Čitamo sve, ali sada ima toliko puno posla da ne možemo odmah i potpuno da odreagujemo na sve sugestije i ideje. Samo pišite!

morea

Svidja mi se ovo sto je gospodar Joda napisao. Pogotovu deo da se citaoci (oni koji to zele) ucine aktivistima.
Npr. oni koji imaju mogucnosti bi mogli u svojim mestima, tokom nekih astronomskih dogadjaja (pomracenja, meteorske kise..) da organizuju javne star partije u sponzorstvu AM-a. To sponzorstvo bi se ogledalo u tome da AM napravi par plakata za taj dogadjaj i da posalje  desetak primeraka casopisa koji bi mogli da se kupe na tim dogadjajima (mozda i eventualno neki besplatni primerak). Da bi se sto veci broj ljudi privuko bitno je da dogadjaj, po mogucstvu, bude u samom gradu (neki slabo osvetljen park npr.)

Sasa

Mislim da će takvo sponzorstvo biti moguće. Ali to bolje znaju Miloš i Janko.