• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Za pokretanje ove teme podstakalo me pitanje Željka koji je slikao Sunce direktno i bez filtera te je dobio odraze na primarnim sočivima ili na mobilnom ili na foto aparatu.Mogućnosti su neiscrpne a evo i mojih današnjih napravljene sa mobilnim telefonom.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo još jedne haotične ali domonira Sunce.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo još dve fotke ali mi nije jasno zašto je odraz zelenkaste boje?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Jedno od starih fotografskih pravila je NE slikaj prema Suncu. Razlog bi mogla da bude konstrukcija starih aparata (spržiti zavesicu pomoću f2 objektiva na starom Zenitu je veoma verovatno recimo) ili filmova, ali isto tako i konstrukcija objektiva koja daje različite i neočekivane refleksije. Optički puritanci provode dane u raspravama šta ima bolji bokeh tako da njima slikanje sunčevih refleksija prosto dođe kao nedopustivo.
Zato Kizzo, na pravom si putu! Lepe fotke telefonom, sviđaju mi se i takvi experimenti...
Zelenkaste i ostale boje i treba da ima, reč je o hromatskoj aberaciji koju imaju i mnogo skuplji objektivi.

Kizza

Evo još jedne,meni,zanimljive fotke.
@Yagodinac
Znam da se ne sme direktno slikati Sunce ali mom Sony&Ericsson mobilnom izgleda to ne smeta   ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo šta sam danas snimio.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

Vidulini Observatory

Kizza

Hvala Marino  :) Na žalost nisam imao kod sebe foto aparat jer jedino sa širokougaonim objektivom bi uhvatio celi HALO.Bio je u punom krugu a i dugo je stajao na nebu.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

neka ti za sljedeci hallo ne bude poroblem sirokokutni objektiv...uzmi sjajni polirani poklopac nekog lonca i slikaj njega...sve bude stalo!

m
Vidulini Observatory

5ja

Evo nekoliko haloa od 30.Aprila:





Još poneki foto i tekst su na blogu: http://aadtychobrahe.blogspot.com/2011/05/halo-ko-je.html
:)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo kako su oblaci "uklještili" Sunce  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mravic

Evo i mog Sunca ali kroz teleskop ED 80 Celestron, barlow 2x i Canon 450d na eq6 skyscan pro montazi iz opservatorije Night hawk.
<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=gggjuh.jpg&s=96&p=tl'; type='text/javascript'></script><noscript></noscript>
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

SUper je ispalo Janko, samo mi nije jasno kako stavljaš T-ring u barlow. Jel Barlow ima neki navoj ili...? Kod mene ne može.

Yagodinac

@5ja: odlične su slike i odlično objašnjenje na blogu! Ovo nije baš česta pojava i definitivno zaslužuje (fotografsku) pažnju.
Više sreće i nadalje...  ;D