• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SRBIJA I ESA

Started by Portland, April 26, 2011, 06:58:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Portland

April 26, 2011, 06:58:46 pm Last Edit: April 26, 2011, 07:45:23 pm by Portland
           Da li Srbija treba da se učlani u programe ESA ? Koliko nas košta članstvo  i šta konkretno dobijamo od članstva. Da li bismo imali pristup visokim tehnologijama koje ESA koristi u svojim aktivnostima? I konačno,da li Srbija poseduje kapacitete kojim bi mogla da ucestvuje u nekim od programa ESA i da svoj mali doprinos čovečanstvu? Sve su ovo pitanja na koja cemo nadam se u ovoj deceniji dobiti jasan odgovor. ::)         http://www.esa.int/esaCP/index.html

kulevb

Odgovor je DA. Posto nas ceo svet, zahvaljujuci marketingu gleda kao vanzemaljce, mislim da smo prvi na njihovoj listi (za posmatranje)  :). Sada ozbiljno, glasao sam da, ali mislim da to ne treba biti politicki, nego zaradjeno znanjem, potencijalom (koji sigurno imamo) i rezultatima (koji nazalost u mnogome zavise od sredstava).
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

sale11472

Pošto je pitanje da li može a ne da li treba ja sam čvrsto na pozicij NE...
Na žalost nikada mi nećemo biti dovoljno normalna država da budemo punopravni članovi ozbiljnih organizacija tog tipa .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Pitanje je da li "može", a zatim se raspravlja da li "treba". Kao što reče Sale odgovr je NE (ne može), ali treba.
Sada ne može jer čitav naš narod (sa sve vladom, a i brojnim naučnicima) nije zainteresovan za tako nešto. To bi nama izgledalo kao bacanje para.

Inače cena učlanjenja je, ako se dobro sećem iz jednog intervjua sa prof. Veskovićem, oko 20 miliona evra.

Članice dobijaju puno članstvom - srazmerno svojim ambicijama, uloženom radu i učešćem u projektima. Novac uložen u članstvo se ogromnim delom vraća kroz angažovanje domaće privrede u projektima (dakle, naše firme bi dobile posao).

Imali bismo pristup novim tehnologijama.

Da, Srbija poseduje odgovarajuće privredne i stručne kapacitete.



Portland

                               Bez obzira na sve ja mislim da treba ući u članstvo ESA. Samo da te ispravim nije reč o 20 miliona  vec o oko dva miliona evra i sve je stvar pregovora i pravca u kome Srbija želi da ide i programima u kojima želi da učestvuje. Ono što je mene tu posebno zainteresovalo je to sto  svakoj zemlji članici sleduje nesto u smislu da dobije neki centar ili sl npr ne vezano za ovo procitao pre neki dan da će evropski sistem globalnog pozicioniranja (Galileo ) odnosno njegov centar biti u Pragu,sto je sjajno da i istocnoevropske zemlje ucestvuju u sl programima. Mislim da ne treba od svega praviti famu, mi danas mozemo ucestvovati u nekim ESA programima. Naravno onoliko koliko mozemo u ovom trenutku kroz učešće naše privrede, ako su ovi u Kragujevcu stvarno sposobni da rade delove za auta onda nije problem da rade i nesto za neki ESA program. Postoji tu sirok spektar mogućnosti od obnovljive energije i ostalog sto nam je vec preporuceno i od strane EU da ako hocemo biti članica primenjujemo njihove standarde u svemu i svačemu.
;D

Predrag

Naravno da treba, ali o čemu mi pričamo.

Koga još od onih na vrhu zanima astronomija, a na našu štetu od njih zavisi. Pa zar se nije jedini astronomski časopis kod nas na MGA ukinuo, srećom stigao je novi. Takođe, ministarstvo nauke je prošlo kako je prošlo. Kada se kod nas pomene posmatranje neba prva pomisao je "kakvi ludaci", a kada se pomene jupiter u nekakvoj trećoj kući sledeće je: I? I? I?

Kada oni na vrhu budu shvatili da je dobar deo naroda zainteresovan (a nije) i da im deo glasova na izborima zavisi od toga onda se možda i potrude. Ovako...
Obrazovanje je majka, a baš to manjka.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Portland

                 Od njih nema nista, u nasoj nauci treba da rade profesionalci a ne politicari a i u politici  tipa ministarstvu nauke ako ga ikad dobijemo treba da rade ljudi fizičari,matematičari... a ne Voja,Toma,Boris,Panta itd.  Uzdajmo se da ce nasu drzavu preuzeti stranci,Nemci ili neko drugi vazno samo da nasi ljudi ne upravljaju. Kad se na Srbiju bude neprestano vrsio pritisak onda ce sve biti u redu,nismo mi najpametniji na svetu,ako nismo,pustimo druge da rade svoj posao i posmatrajmo sa strane. Ima da nas dovedu u red ili nas neće biti,mislim da ce ipak sve biti u redu u budućnosti.

Yagodinac

Mislim da postoje potencijali, tehnološki i ljudski. Zapravo, potencijali bivše SFRJ su bili mnogo veći; podsetiću vas da smo proizvodili (i izvozili!) sopstvene borbene avione i tenkove. To nije baš bilo svojstveno ostalim komunističkim zemljama sem SSSR.
Mislim da je moguće, ali ne baš ove godine. Treba prvo potrošiti tih 20-30 miliona na izbore  ;D
I na kraju, mislim da treba gurati tu priču zbog naše nauke i privrede.
Svi sad pitate KAKO?

Svojevremeno je Tajvan pre 20-30 godina sve pare uložio u obrazovanje. Došli su do toga da svaki drugi-treći mladi čovek u državi ima fakultet ili višu.
Rezultat znamo: ubrzo je sva tehnička roba nasvetu stizala iz Tajvana i svi su govorili o njihovoj šrafciger-revoluciji... Standard im je skočio pet puta. A da su ostali nepismeni - i danas bi sadili pirinač. Ali u Srbiji pirinač ne uspeva, stoga...
... zamalo da počnem da hvalim ministra prosvete! Bože, šta mi bi...
Kako god, obrazovanje i nauka su ključ napretka jedne države.

Portland

                                     
Obrazovanje???? Naš ministar spoljnih poslova studirao je na Harvardu-fiziku .Secam se jos i danas kada su ga pitali za Kulonov  zakon, na RTS,nije znao,pošteno se izblamirao sa svojim Harvardom.Svi naši P su visoko obrazovani sve :pravnici,ekonomski eksperti,psiholozi i mašinci a mi u rupi. ;D

No nema veze, naša prva prava opservatorija(na Vidojevici) je završena ,(nadam se do sada) to je jedna lepa i pozitivna stvar za nju je bio dovoljan jedan čovek ili par normalnih ljudi, siguran sam da takvih ima jos na stotine u zemlji Srbiji. :)

r2d2

QuoteSecam se jos i danas kada su ga pitali za Kulonov  zakon, na RTS,nije znao,pošteno se izblamirao sa svojim Harvardom.


Skolski primer ! Nije problem u kadrovima već u raporedu i organizaciji istih...

marino

ne bi se zelio mjesati previse ali mozda je zaobilazni put bolji (do bola je tezak za one koji se odluce na hrabrost i prkos) ali danas i amaterska drustva mogu da naprave, izguraju, odrade svemirski program...mozda takva "pljuska" nekog pokrene u politici...naravno, malo je vjerojatno da ce oni hrabri pomenuti u gornjem retku biti pozvani da sudjeluju ali bar ce se nesto dogoditi...mi smo u AUV to tako slozili u svojim glavama i krenuli 01.maja 2009.
www.astronautika.com

m
Vidulini Observatory

Portland

                                   Nadam se da saradjujete sa nekim drustvom u Srbiji...sssuper ste. :)

marino

Quote from: Portland on April 28, 2011, 04:52:56 pm
Nadam se da saradjujete sa nekim drustvom u Srbiji...sssuper ste. :)


pa mislim da zaista nema dana u zadnjih nekoliko godina da ne suradjujemo s srpskim kolegama...sto se tice same astronautike, neki od clanova ovog foruma veoma su vazne osobe u nasem svemirskom programu...
hvala na lijepim rijecima, ali sada uzurpiramo ideju ove teme...no istina je da nismo super, niti blizu tome, kasnimo dvije godine naspram onog sto bi mogli imati kada bi i kod nas postojao netko s osjecajem za tehniku i nauku..znaci u istoj smo situaciji i kod nas i kod vas
m
Vidulini Observatory

Portland

         Gledajmo to ovako, pre ce sve Zemlje regiona u ESA , vec covek drugi put na Mesec ili ne(daj) Boze na Mars ,jos smo mi inatni,bicemo na kraju male sile u svemirskim istrazivanjima  :D :D

Portland

        Ima ovde vidim dosta strucnjaka,super za nas laike i populizaciju astronomije uopste,ne mogu da verujem da ljude u Srbiji astronomija interesuje i vise nego sto sam se nadao,sjajno,to je buducnost!