• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jesu ili nisu?

Started by Danijel, September 04, 2011, 01:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Ova anketa će služiti za potrebe jednoga projekta. Molim vas odgovorite na jednostavno pitanje, onako iskreno, ionako se ne nigdje ne može vidjeti tko je dao kakav odgovor.

Anketa će trajati 45 dana i u tom vremenu možete davati svoje glasove :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

U bre Danijel, nadam se da imaš dobre razloge da postaviš pitanje za žutu štampu.

Sekula

Quote from: Sasa on September 05, 2011, 01:23:07 am
U bre Danijel, nadam se da imaš dobre razloge da postaviš pitanje za žutu štampu.



Ja se samo bojim da anketa postavljena na astronomskom forumu time što se baš na njemu postavlja, će svoj rezultat prevaliti upravo na jednu stranu i to poprilično. Ovako, možda bi mnogo reprezentativnije bilo postaviti anketu na sajt nekog informativnog časopisa koji ima veliki broj hitova. Tim pre što će tamo odgovori biti mnogo "šareniji"...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Quote from: Sekula on September 05, 2011, 01:39:19 am
Ja se samo bojim da anketa postavljena na astronomskom forumu time što se baš na njemu postavlja, će svoj rezultat prevaliti upravo na jednu stranu i to poprilično. Ovako, možda bi mnogo reprezentativnije bilo postaviti anketu na sajt nekog informativnog časopisa koji ima veliki broj hitova. Tim pre što će tamo odgovori biti mnogo "šareniji"...


Slažem se. Ovde je već 95% glasova na jedan ponuđeni odgovor. Rezultati bi se znatno razlikovali na bilo kom drugom neastronomskom mestu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Ma mene samo buni ko je to odgovorio sa "Ne"
Pošto je danijel lepo zamolio da budemo iskreni ja sam odlučio da ovog puta ne budem taj ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gile.ms

Quote from: Predrag on September 05, 2011, 01:47:13 am
Rezultati bi se znatno razlikovali na bilo kom drugom neastronomskom mestu.


A možda Danijelov projekat upravo to i treba da pokaže...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Danijel

Hehe, ljudi riječ je o ovome. Jedan moj prijatelj već godinu dana radi na projektu u kojemu bi predstavio sve razloge "za i protiv" ljudi na Mjesecu. Potpuno je rekonstruirao mjesto spuštanja, jedne od Apollo misija, izradio je makete landera, rovera, astronauta, brda, udoline, kratere, fotografirao to iz svih mogućih kuteva, sa raznim izvorima svjetla, proučavao materijale na Internetu... Tu je uključeno i mišljenje ljudi, od znalaca pa do običnih ljudi koji nemaju pojma o tim stvarima. Ankete sam postavio na ovom forumu, na AstroForumu, na svojem Facebook profilu, na Facebook stranici Zvjezdarnice i na portalu Virovitica.net. Dakle, obuhvatio sam širok sloj ljudi pa ćemo vidjeti kako su ljudi glasali i to onda usporediti i prezentirati u tom projektu.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NeS

Koika je vrednost ankete?
Uzmimo drasticniji primer, da pitanje glasi; da li je zemlja okrugla?
Verovano bi vecina ucesnika u anketi glasala da nije, jer bi apsolutna vecina smatrala da je besmisleno ucestvoti u anketi.

SrdjanP

Mi smo vec u AM imali takvu anketu.

http://astronomija.co.rs/component/poll/16-mesec-sletanje.html


Da li su Amerikanci sleteli na Mesec?

Da  419

Ne 141


Da je takva anketa postavljena npr na sajtu Vecernjih Novosti rezultati bi bili obrnuti.

Da je postavljena u Kuriru ili tracarskim novinama bilo bi:

Da, sleteli su: 2
Ne, nisu: 543284



Srdjan

Danijel

Ma svjestan sam ja toga, no rezultati ipak mogu iznenaditi, na primjer ovdje su do sada

27 (96.4%) glasali za Jesu,
1 (3.6%) za Nisu

Na AstroForumu su 32 (82.1%) za Jesu,
7 (17.9%) za Nisu

Zanimljivo jel ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: danijel on September 05, 2011, 10:59:21 am
Hehe, ljudi riječ je o ovome. Jedan moj prijatelj već godinu dana radi na projektu u kojemu bi predstavio sve razloge "za i protiv" ljudi na Mjesecu. Potpuno je rekonstruirao mjesto spuštanja, jedne od Apollo misija, izradio je makete landera, rovera, astronauta, brda, udoline, kratere, fotografirao to iz svih mogućih kuteva, sa raznim izvorima svjetla, proučavao materijale na Internetu... Tu je uključeno i mišljenje ljudi, od znalaca pa do običnih ljudi koji nemaju pojma o tim stvarima. Ankete sam postavio na ovom forumu, na AstroForumu, na svojem Facebook profilu, na Facebook stranici Zvjezdarnice i na portalu Virovitica.net. Dakle, obuhvatio sam širok sloj ljudi pa ćemo vidjeti kako su ljudi glasali i to onda usporediti i prezentirati u tom projektu.


Upravo danas objavljeno na sajtu B92. Da li posle ovoga još ima nevernih Toma? Ah, da, dobro "upućeni" će reći da PhotoShop čini čuda:

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2011&mm=09&dd=08&nav_id=540373

ili direktno:

http://www.youtube.com/watch?v=yi1WoZzeXWs&feature=player_embedded
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Ma džaba. Sada će reći da su to snimili Amerikanci, pa naravno da su fabrikovali. A kada jednom to snime i Rusi i Kinezi i Indusi, reći će da su se prodali. A kada te ostatke jednom prenesu u muzej, reći će da je to sada napravljeno za muzej. Naći će i "svedoke" i "filmove" da to potkrepe.

SrdjanP

Evo nekih komentara:

"podcenjivanje inteligencije

ima na internetu program ,, GIMP ,, bas sam juce sjedio sa Novakom u New Yorku,lijepo mi je izasla ta slika za 5 min sam je uradio ... lazi lazo da se veselimo (djecija pjesmica )"

"

"Stvarno nešto smrdi. U svim osporavanjima se govori da je snimak od 16. jula 1969. bio montiran marketinški materijal. Moguće da su sleteli na mesec u nekom kasnijem vremenu "

"LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) satelit

A zašto nije snimio amreričku zastavu?"


itd..


Stvarno nemam reci.

Sekula

Quote from: SrdjanP on September 09, 2011, 11:34:26 am
Evo nekih komentara:

"podcenjivanje inteligencije

ima na internetu program ,, GIMP ,, bas sam juce sjedio sa Novakom u New Yorku,lijepo mi je izasla ta slika za 5 min sam je uradio ... lazi lazo da se veselimo (djecija pjesmica )"

"

"Stvarno nešto smrdi. U svim osporavanjima se govori da je snimak od 16. jula 1969. bio montiran marketinški materijal. Moguće da su sleteli na mesec u nekom kasnijem vremenu "

"LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) satelit

A zašto nije snimio amreričku zastavu?"


itd..


Stvarno nemam reci.


Ovo ne govori samo o nivou obrazovanja dotičnih nevernih Toma, već i o stanju duha jedne nacije. Ne bih se mnogo kladio na to da je i u okolnim zemljama mnogo bolje. Uzgred, meni je sav taj "opravdani skepticizam" zapravo čista lažno prikrivena ozbiljna ksenofobična psihofarsa. Taj retrogradni manir koji je postojao oduvek na ovom prostoru (pa i verovatno negde drugde u svetu) pripada onoj populaciji čovečanstva koja je kao takva totalno beskorisna ne samo u funkciji napretka istog već i u funkciji održanja već stečenih dobara i vrednosti.

Kad bi takvi bili apsolutna većina, točak sigurno nikada ne bi bio izmišljen i sve ono nakon njega. Ako bi od strane nekog po njihovim merilima "nastranog" pojedinca (čitaj: zanesenjeka iliti budale...), došlo do toga, to nikada ne bi zaživelo kao izum, jer oni koji sebe smatraju najpozvanijim u svemu, ne vide svrhu takvih idiotarija pojedinaca... Srećom, pa istinski progres ne zavisi baš toliko od njih i nekako se do sada izlazilo na kraj. Mada, sociološki zakon evolucije takve ljude zasigurno stavlja na pravo mesto vremenom.

A možda je Magelan zaista svoju navodnu ekspediciju završio tik negde ispod Španije dobro se krijiću do kraja svog života poslavši koju godinu kasnije skrnavi brod nazad sa nešto navodnih izgladnelih i pocepanih mornara sa sumjnivom pričom o oplovljavanju nečega što nikada nije moglo biti oplovljeno?!?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

ja sam se nadao da cu ispasti jedini koji je rekao nisu, ali eto, ima jos tri nerazumna clana. doduse, slike su falsirane
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/