• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Supernova u M101

Started by Predrag, August 26, 2011, 01:13:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Supernova PTF11kly vizuelno:
01.09.2011 oko 21:30LT
Teleskop njutn 114/900, okulari 32mm i 8mm

Transparencija mi i nije baš bila naklonjena, otprilike 3/5, ali sjaj supernove jeste.
Prvo sam pomoću 32mm okulara nanišanio poziciju M101 i orijentišući se pomoću vidljivih zvezda u okruženju uspeo na poneki trenutak da uhvatim svetlucanje supernove.
Pošto je na malom uvećanju slika bila presvetla brzo sam se prebacio na 8mm okular u kome je nebo bilo sasvim crno i mogla se videti poneka više zvezda.
Supernova je bila iznenađujuće jasno vidljiva, mada tokom celog posmatranja nisam bio 100% siguran da li se radi o njoj ili o zvezdi pored jezgra galaksije.
Samu galaksiju nisam ni u jednom trenutku uspeo da razaznam tako da nisam imao tačan orijentir, pa sam morao da pribegnem procenjivanju i pamćenju rastojanja i uglova između
poznatih zvezda i "kandidata" za supernovu.
Tek kada sam ušao u kuću i proverio u Stellarium-u tačne pozicije i magnitude uočenih zvezda zaključio sam da uočeni kandidat zapravo jeste supernova PTF11kly.
Pored toga, upoređivao sam joj i sjaj sa okolnim zvezdama i po sjaju supernova je najbliža zvezdi magnitude 11.25 - čak za nijansu sjajnija - otprilike lepo uočljivih 11.

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kruska

supernova je poprilicno sjajna, a m101 je dosta bleda.
sjajnija je od galaksije,  ona je u grupi sjajnijih zvezda, na prostoru povrsine  1" stepen, arcdegree
obzirom na  LP (dosta je nisko) na 20 sekundi se jedva vidi
na slici se moze videti i zvezdani halo (kompozitni) jer se sjaj uvecava.
a i zvezda bi trebala biti na 7-8 h galaksije(cirkumferentno) ako su dole na 6 h mizar i alkaid
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

stameni

A koliko dugo već traje "predstava"? I još koliko će?

Obično viđam na Internetu procenjena trajanja supernova od nekoliko nedelja, pa se pitam da li će slična priča biti i sa ovom.

gile.ms

Sinoć (3. septembar) sam ponovo bacio pogled i još je sjajnija - sada već negde oko 10,25 - 10,50.
Koliko će trajati ne znam tačno, ali očigledno je i dalje u "usponu".
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Ako ćemo po nečemu pamtiti ovu 2011-tu godinu, onda su to svakako čak dve supernove gotovo u istom pravcu dostupne i nama sa skromnom amaterskom opremo :D
Malo sam bio skeptičan po tome da ću je uočiti bez većih problema ali se pokazalo suprotno ;) Iako Veliki medved tone u donju kulminaciju tokom večeri, lako je snaći se i uočiti ovu fantastičnu zvezdu. Nebeski svetionik za početak star-hoping-a je Eta Velikog medveda koja je ove večeri, onako nisko nad severozapadnim horizontom, poput novogodišnjeg ukrasa krasila vrh krošnje jedne jele u tom pravcu. Dvogledom BTC 15X70 lako pronalazim asterizam Teta-Jota-Kapa Bootes koji je nekih 5 stepeni tačno iznad Eta Uma oko 22h(LT). Lagano skliznem niz ovaj asterizam i nađem se u polju zvezda na karti:
http://www.aavso.org/vsp/chart/pl/5256tu
Okrenuti kartu naopako (sever na gore) kako bi odgovarala dvogledu. Ovu mapu sam inače spremao za Njutn teleskop.

U prvom mahu tražim M101 ali od galaksije nema ni "g" uočavam naj sjajnije zvezde u asterizmu na jugu i krećući se na sever na lagani AV dvogledom uočavam poredbene zvezde 10,3m i 10,1m. Kod one prve je supernova uočljiva i naj sjajnija u svojoj okolini te je procenjujem na 10,1m u 21:58(LT) Zaista je postala sjajnija a koliko će ići, videćemo, u svakom slučaju, sjajnija je od tamnih zvezda naše galaksije i uočljiva dvogledom, izuzetna supernova, kažu da je naj sjajnija u poslednjih par desetina godina :D :D :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Jaro

Supernova od sinic. 2011-09-06 UT20:35:17, exp 24x11.3s Teleskop SW150/750 + kamera DSIpro

Laci

Sada vidim koliko je SN sjajnija i od galaktičkog jezgra M101. Nije ni čudo kako nisam detektovao galaksiju dvogledom.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Supernova SN 2011fe ovih dana doživljava svoje naj svetlije trenutke :D Sinoć, 13.09.2011. 18:34(UT) i pored punog Meseca ocenjujem njen sjaj sa 10.0m (čista desetka ;))
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Čekam malo mesec da se skloni. Neće supernova da izbledi za nedelju-dve valjda...  ;)

Predrag

Na ovom linku postoji grafik magnitude ove supernove, kao i nekoliko slika.

http://virtualtelescope.bellatrixobservatory.org/m101sn.html
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

SN 2011fe je klasifikovana kao supernova tipa Ia tako da bi maksimum trebao trajati oko 2 nedelje. S obzirom da je maksimum nastupio početkom ovog meseca, kraj ove nedelje u početku astronomskog sumraka bi mogao biti ključan za fotografisanje ove supernove u njenom maksimumu (Mesec do 21h ispod horizonta, Veliki medved na oko 40 stepeni nad severozapadnim horizontom). Pokušaću i ja ali piggyback sa ovim mojim Sonijem bar da uhvatim zvezdu pa kako ispadne ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

stevansan

Evo ovde grafika magnitude supernove, mozete da se prikljucite svojim podacima ;)

kruska


snimak od sinoc tj. 15.09.2011. mesec je ucinio svoje...
supernova je ipak tu vise nego sam m101
31x60 sec.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kruska



kome vise nije dozlogrdila m101 supernova i pun mesec. evo bw verzija od sinoc
p.s. slika sa prethodnog posta nije od 15.09. nego od 16.09. zaneo sam se(na godisnjem sam)
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Sumnjam da neko nije već do sad čuo za supernovu SN2011fe; za slučaj da ne znate njenu poziciju evo je ovde. Snimak je nastao krajnjim maltretiranjem senzora eosa 20d jer su LP, izmaglica i nizak položaj dali sve od sebe da sakriju galaksiju.