• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jesu ili nisu?

Started by Danijel, September 04, 2011, 01:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mmilan

October 14, 2011, 03:51:07 pm #90 Last Edit: October 14, 2011, 03:56:51 pm by mmilan
(Ne)verovanja vezana za Mesec su zanemarljiva u poređenju sa ovim

http://theflatearthsociety.org/

Ima ih previše a SAD je najplodniji za takve stvari. Balkan uzima samo "najbolje" a onda zaboravi odakle je :)

Anketa iz 2009. godine http://www.svetnauke.org/anketa-da-li-je-covek-sleteo-na-mesec Imajte u vidu da je veliki deo glasova povezan sa ljudima koji su na sjat došli traženjem "istine o sletanju na Mesec" "sletanje na Mesec velika prevara" "laži o sletanju na Mesec" i slično.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

power of reason

Pa i za svemir se danas misli da je ravan koliko sam mogao da sa obavstim  ovde na forumu,a meni je i to nelogicno.Polazim od toga da se siri u svim pravcima pa kako je onda uspeo da bude ravan,znaci dole i gore se ne siri,ili je to opet jedan apstraktan i tesko razumljiv fenomen.

Ovo sam postavio cisto kao pokazatelj da i na jedoj i na drugoj strani,i kod naucnika i kod zaludjenika,imamo ponekad nelogicne poglede na realnost,zbog verovatno pogresnih predubedjenja ili pogresnih teorija itd.

Znaci skepticizam sam po sebi nije los,gore je drzati se cvrsto nekog apstraktnog i neracjonalno objasnjenog ubedjenja.Bar ja tako mislim.

Jer ako pogleadamo nauku, pa i tamo ima dosta suprostavljenih teorija.

mmilan

Quote from: power of reason on October 14, 2011, 05:27:57 pm
Jer ako pogleadamo nauku, pa i tamo ima dosta suprostavljenih teorija.

‎"Every month, dozens if not hundreds of papers are published that are in agreement with the mainstream theory. But every year, one or two sceptical papers get published, and these are then trumpeted by sympathetic media outlets as if they had discovered the wheel. It therefore appears to the general public that there's a debate." - Andrew Dessler, Texas A&M University
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

Posto je tema otisla u podrum, dozvolite i ja da ucestvujem u off topic prici na kratko....

Ne znam za svemir, ali znam za sebe.

Jednom u davna vremena sam bio bas mali. I ondak sam krenuo da rastem. I rastao sam , i rastao sam svuda ravnomerno a i ravno u svim pravcima (onako odaktivnom metodom). Ma k`o svemir...

Taj deo je jasan, predpostavljam....

E, sad ide tezi deo, ali podjednako tacan i istinit...

Jednom, pre koju deceniju  sam prestao da rastem. Super rekli bi....  ...ali ne lezi vraze, primetio sam da jedan deo mene ponovo pocinje da raste. Ja se ne mogu nacuditi, lepo sam ravno i ravnomerno rastao u mladosti a sad taj deo mene potpuno nekontrolisano raste protiv svake logike rasta. Pogadjate to je moj stomak...

e sad posle izrecenih ovakvih gluposti ako kazem covek raste ravnomerno izricem sam sebi suprostavljenu teoriju!!!!!... ..

I da se lepo vratimo na temu,,,,  




Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

power of reason

QuoteJer ako pogleadamo nauku, pa i tamo ima dosta suprostavljenih teorija.
‎"Every month, dozens if not hundreds of papers are published that are in agreement with the mainstream theory. But every year, one or two sceptical papers get published, and these are then trumpeted by sympathetic media outlets as if they had discovered the wheel. It therefore appears to the general public that there's a debate." - Andrew Dessler, Texas A&M University


Upravu je ,naravno.Ali pogledajmo kakav se rat,takodje u medijima,vodi oko klimatskih promena,tu takoreci jedni iskljucuju drug.Ista onda obican covek da pomisli,kome da veruje,on samo dobija, najcesce ,informacije iz medija.Znaci mediji su krivi.Zasto nema naucnika u okviru medija koji bi onemogucavali pojavu dzimformacija.Pa i taj Andrew Dessler je koko sam uspeo da saznam radio pri White House Office of Science and Technology Policy zar nije mogao ako je uvideo problem da pokusa da ga resi.

Ja imam utisak ,da naucnike iz mainstream nauke mnogo ne interesuju stavovi obicnih ljudi,tako da nije ni cudo sto se javljaju takvi fenomeni da mnogi ne veruju u naucne istine i naucna dostignuca prihvataju sa zebnjom.

Sad to mozda nije posao za naucnike prirodnih nauka,ali cak i naucnici drustvenih nauka slabo se zalazu za bolji stav o nauci u dustvu,i nesaradjuju,bar po meni dovoljno na tom pitanju sa "prirodnjacima".

To sto su mediji prpusteni sami sebi nije njihova krivica,vec krivica ludi koji su odgovorni za napredak drustva,tj naucnika.Npr: zasto je kod nas ,ako vec postoji telo kao sto je RRA ne vodi racuna o objavljivanju dezimformacija u medijima,podjimo od sebe.Dobro postoji internet ali mediji daju kljucnu potvrdu tim dezinformacijama.Ili mozemo da se slozimo da je nauka privatizovana i sklonjena na marginu javnog zivota.Kako privatizovana,pa samo ako postoji neki interes odredjene grupe nauka resava probleme.Zato nasa i samnjuje budzet jer su se intersi izmenili,realno.

Zar ne bi bilo dobro da u svakom vecm mestu imamo nekakvu opservatoriju,konkretno za astronomiju,to bi doprinelo popularizaciji a samim tim i razvitak same nauke,al nema interesa,ko ce to da tipla.

Naj lakse je okriviti druge za njihovo neznanje.Po meni najvise su krivi naucnici previse su postali sebicni,iako bi za svoje znaje trebali da budu zahvalni drustvu,svaka cast njima na njihovoj umesnosti saznavanja i ucenja.

NShappy

Da imaš ikakve kontakte sa nekim ko radi u medijima, ili sa nekim novinarom, ne bi ti palo na pamet da naučnike optužuješ za situaciju u glavama konzumenata ovih gluposti o kojima pričamo. Baš sa novinarima sam imao "razgovore" o temama u koje se razumeju koliko ja u heklanje. Ali neeeeee..... ONI SU NOVINARI!!! Obavešteni, informisani, sigurni u sebe i svoje znanje.  >:(

A i običan puk (kao i novinar), ako neku naučnu izjavu ne skonta u 30sec čitanja, to su onda gluposti. A da ne pričamo da je u "demokratskom" društvu, mišljenje doktora nauka potpuno ravnopravno sa mišljenjem vodoinstalatera koji prodaje vodomaterijal na buvljaku.

Da li se sećaš '99. Naučnici se upljuvaše objašnjavajući da je pomračenje Sunca bezopasno i da ne "zrači". Ali jok. NIKO nije hteo da prenosi te izjave.

power of reason

Evo jedan veliki naucnik,a ne ja.Fred Kojl.
QuotePoznat je kao jedan od najljućih kritičara "korporativnog" pogleda na svet u nauci, te ustaljenih metoda recenzije i recepcije naučnih rezultata. Tako je, na primer, za uobičajeni metod anonimne recenzije u velikim svetskim časopisima govorio da "podstiče neodgovornost, pa i kriminal"
-http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/biografije/hojl/serfredhojl.htm

Ali izgleda da se nije nista postiglo na tom polju.Dzaba sva pamet naucnicima kad nemare za javnost.Valjda nemislite da su naucnici nemocni da uticu na javnost,odnosno da nemogu,ili neznaju da koriguju nepravilnosti koje se javljaju u drustvu.Pre bi rekao da nisu jedinstveni,i kao sto sam rekao poprilicno sebicni.

Yagodinac

"nemislite"
"nemogu"
"neznaju"
...mislim da se piše odvojeno.
I nije Kojl nego ser Hojl.
I ne shvatam kakve veze njegov citat ima sa temom u kojom smo? Možda je napravio istorijsku grešku što se suprotstavljao teoriji Velikog praska ali je svakako bio veliki naučnik.

kostur

heh, yagodinac je zaboravio ne mare (ako si mare upotrebio kao glagol)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Eto, predavanje je završilo i mogu vam reći da sam uživao puna dva sata koliko nas je Sandrino neumorno vodio kroz svijet zavjera, znanosti, njihovog ispreplitanja, uživao sam gledajući po tko zna koji puta filmiće koje su snimali astronauti na Mjesecu, fotografije koje su snimili, njihova objašnjenja od strane teoretičara zavjere, pa njihovo objašnjenje od strane znanosti, nekoliko smo se puta slatko nasmijali tvrdnjama i zaključcima teoretičara koje nemaju veze s mozgom, a kamoli sa znanošću...  ;D Opet sam se sreo s dragim prijateljima iz AD Kumova Slama iz Daruvara koji su u velikom broju došli u Viroviticu poslušati Sandrinovo predavanje.

Misim da svi koji su došli, a bilo ih je toliko da su im morali donositi još stolica, bili ugodno iznenađeni velikom stručnošću mladog predavača, da su puno naučili ne samo o Mjesecu, nego i o programu Apollo s kojega je Sandrino potpuno uklonio plašt tajnovitosti u koji su ga teoretičari zavjera neutemeljeno zavili, sasvim nepotrebno i zločesto. Sandrino je pokazao da je jedini lijek protiv takvih znanje, znanje i samo znanje. Imate li ga, nema tog teoretičara koji vam može prodavati muda pod bubrege jer glupostima se ne može boriti protiv znanja.

Fotografije s predavanja su na Picasa albumu Zvjezdarnice 8)

Hvala svima koji su učestvovali u ispunjavanju ankete (na predavanju je spomenut i ovaj forum i Astronomski magazin) i vrijedno pisali sve ove postove i na taj način dali svoj skromni doprinos toj temi :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NShappy

Ima li načina da to predavanje gostuje u Novom Sadu npr? :)

Milan Nikolic

   Stvarno fantastično! Svaka čast!

Milan Nikolic


SrdjanP

Quote from: Milan Nikolic on October 21, 2011, 11:28:55 am
Moon machines (on YouTube)
6. Lunar Rover
1of3.avi


Gde mi je sad onaj smajli.. a evo ga..

Svaka cast na linkovima.

Serija treba da se emituje u udarnom terminu na RTS1 i HRT1.