• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Треба да б&#

Started by Aleksandar_B_Ned, June 04, 2005, 01:31:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Da bi nešto moralno ocenio potrebne su mi samo činjenice i zdrav razum.
Eto. Radite kako morate. Ne slažem se sa nekim stvarima. Kada postanem saradnik ponovo ću se oglasiti.  

Maxscope

 
QUOTE (Djorvoz @ 3. Sep. 2005., 08:23)
Da bi nešto moralno ocenio potrebne su mi samo činjenice i zdrav razum.
Eto. Radite kako morate. Ne slažem se sa nekim stvarima. Kada postanem saradnik ponovo ću se oglasiti.[/quote]
A po cemu ti smatras da ces ikada postati saradnik Astronomije?
Pogotovu posle svega sto si napisao ovde.
Ocigledno da su tebi najvazniji honorar i zarada.
I meni su dovoljne samo cinjenice i zdrav razum da bih to kod tebe uocio. A cinjenica si pruzio na pretek.
I sa cime ces se uopste ponovo oglasiti AKO a ne kada, postanes saradnik, kao sto si najavio?
Sudskom tuzbom protiv Astronomije u potrazi za novcem za svoj rad na magazinu, mozda?

Djorvoz

 Odgovor: ne.

Smatram da ću postati saradnik jer znam da pišem (neke moje priče su objavljivane) a imaću i o čemu da pišem (student astrofizike). Nisam ni mislio na štampano izdanje.

Nije u redu da ljudi plaćaju da bi čitali nešto što je neko napisao besplatno.

Sasa

QUOTE (Djorvoz @ 4. Sep. 2005., 09:30)
Nije u redu da ljudi plaćaju da bi čitali nešto što je neko napisao besplatno. [/quote]
A zasto? Ne razmumem to. A od cega mislis da se plati stamparija. I uopste je l' ti znas koliko kosta stampanje jednih novina?

Inace ljudi cesto nesto pisu i besplatno daju novinama koje se prodaju. Recimo komentari, intervjui, prikazi, kritike itd. sve do pravih velikih clanaka. Svi kojima smo se obratili do sada pisali su i to besplatno. Recimo, hajde da navedemo neka poznatija imena: prof. Grujic, prof. Tarasjev, prof. Stokic, prof. Citkovic, prof. Ajdacic... ... ... da ne nabrajam dalje.

Razumem ja da ti to jos ne shvatas, ali tako je. Vidi, neki ljudi radije rade nego da ne rade. Neki toliko hoce da rade da rade besplatno. Neki su spremni i da plate samo da im se omoguci da rade. Ima casopisa u svetu koji naplacuju svoj prostor. Da, objavice tvoj rad ako je on perfektan i - ako platis odredjenu svotu novca. To su inace neki od najpoznatijih naucnih casopisa.

A evo ti jedan drugaciji primer. Ja radim besplatno Astronomski magazin, AM. A preko AM se prodaju neke knjige, ponekad neki teleskop, imamo i pijacu itd. Tu onaj ko nesto proda zaradi nesto para. Je l' tako? Evo jos jednom drugacije, usluge AM su besplatne, a neko zaradi pare. OK, ja se ne zalim i i dalje se trudim da omogucim da neki ljudi zarade koju kintu iako od toga ja nemam niekakvu materijalnu korist. Ne mozes da shvatis?  

Djorvoz

 Student (ili bilo ko drugi ko se još uvek astronomijom bavi neprofesinalno) napiše članak. Vi mu ne platite. Neke (veći deo) tih tekstova nema u AM? Ako je neko nešto pisao besplatno i vi bi trebalo (po mom nekom poimanju morala) da besplatno dalje pružate (preko AM) te tekstove. Te tekstove ti neprofesionalci nisu pisali za Vas nego za nas! Vi ste veza.

PS isto važi i za profesionalce.

QuoteNe mozes da shvatis?


Mislim da shvatam Vaš stav pa se i upuštam u diskusiju. Ništa ja vama ne objašnjavam (niti tražim da Vi meni objašnjavate), nego ako hoćete da vodimo javnu diskusiju hajde da je vodimo.

Sasa

QUOTE (Djorvoz @ 5. Sep. 2005., 18:56)
Student (ili bilo ko drugi ko se još uvek astronomijom bavi neprofesinalno) napiše članak. Vi mu ne platite. Neke (veći deo) tih tekstova nema u AM? Ako je neko nešto pisao besplatno i vi bi trebalo (po mom nekom poimanju morala) da besplatno dalje pružate (preko AM) te tekstove. Te tekstove ti neprofesionalci nisu pisali za Vas nego za nas! Vi ste veza.
[/quote]
Ali ono sto ne shvatas je da ti studenti itd.

1. imaju svoje interese zbog kojih pisu (inace ne bi pisali, je l' tako)

2. Rekoh ti da neki ljudi vole da rade. Ne svi i ne svi studenti, ali neko jednostavno radije radi nego da ne radi. Reako sam vec vise puta da para nema.

3. Ako neko nece pod takvim uslovima da radi neka ne radi. Pa nisam ja nikog vukao za rukav. Naprotiv, ljudi se sami javljaju.

4. Interesnatno je da si se ti, koji nisi saradnik, nasao pozvan da zastupas interese onih koji jesu saradnici. Ako neko od saradnika ima neki problem ili je nesto nezadovoljan, moze i sam da se javi.

Djorvoz

Rekao sam da ću se oglasiti kada postanem saradnik ali sam primio napad na koji sam morao da odgovorim. I ja ne zastupam ni moje ni vaše interese niti materijalno stanje nego zdrav razum.


Suma sumarum:
Ja Vas ne mougu ubediti u svoj sta niti Vi mene možete u svoj. Ali to nije ni bio cilj. Ako imate bar malo širi pogled onda je dobro. U svakom slučaju ova diskusija ostaje na netu pa neka svako vrednuje Vaše i moje argumente. Ja (a verujem i Vi) imam argumenata za još bar tri strane diskusije. Ali diskusija je već preduga. Ukoliko vi želite da nastavimo kažite.