• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

I konačno, posle višemesečne pauze i ja da snimim nešto, makar od kuće.  :) ;) :D ;D
Najveći problem je bio izrada adaptera za eos napajanje sa akumulatora 12v. Doduše moj rođak koji je zadužen za tehnički deo posla i dalje oteže; zato sam na mrazu bio primoran da koristim originalnu bateriju koja drži možda 20min. Kineske drže još manje  >:(

Elem, Orion. Kroz objektiv 200mm f7 21*30sec, iso1600.
Za jedno kratko snimanje kroz LP možda i nije loše. Da sam mogao cele noći da prikupljam frejmove sigurno bi bilo mnogo bolje.


Laci

January 02, 2012, 12:51:01 pm #1 Last Edit: January 02, 2012, 12:59:40 pm by Laci
Sasvim pristojna fotografija sa mnoštvom detalja :) Posebno je upečatljiva Walkig Man maglina (NGC 1977)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: Laci on January 02, 2012, 12:51:01 pm
Sasvim pristojna fotografija sa mnoštvom detalja :) Posebno je upečatljiva Walkig Man maglina (NGC 1977)


Hvala  ;D
Inače, ovako izgleda astrofotografija ahromatskim refraktorom. Primetan je veći kontrast na maglini nego što to daje 150/750 ali su primetne i mnoge druge (uglavnom lažne) boje. U suštini sam zadovoljan definicijom zvezda i ravnim poljem, naročito ako se uzme u obzir da se ovakav teleobjektiv prodaje za manje od 50e  ;D

spadej

Inace, kad bi ja napravio ovakvu fotku verovatno bi crk'o od srece. Zato i ne pokusavam :).
Jesi li koristio montazu od teleskopa ili..., tj. na sta si kacio aparat? I gde ima tih objektiva <50Eur?

Yagodinac

Aparat je bio piggyback montiran na 150/750 a sve to na eq6. U principu ovakav vid astrofotografije je vrlo malo zahtevan u tehničkom smislu i moguć je sa vrlo pristojnim rezultatima. Što se tiče starih m42 stakala ima ih na limundu a ponekad i ovde:

http://www.dizajnzona.com/forums/lofiversion/index.php?t88946.html

akerue

Prvo da svim clanovima foruma pozelim uspesnu i srecnu novu godinu i puno vedrih noci i posmatrackih akcija.

Koristim priliku da pokazem svoju prvi fotografiju M42 snimljenu u noci 1. januara sa Nikon D3100 na njutnu 150/750 i motorizovanoj montazi EQ3. Ukupna ekspozicija je 7 minuta i 49 sekundi. Fotografije su stekirane i obradjene u Deep Sky Stacker (92 fotografije). Nadam se da cu dobiti dobre komentare, ali i preporuke za bolju obradu fotografije.

Evo linka za fotografiju https://picasaweb.google.com/109849895894662061314/2012#5693142468269011042
Sky Watcher 150/750, EQ3 montaža sa motorima, Baader folija, Nikon D3100
Astronomsko udruženje "Eureka" Kruševac, www.eureka.nebjak.net
"Astronomija iz fotelje"
www.teleskoponline.info

Sekula

Nove fotografije uradjene večeras sa posmatračkog mesta Kamenički Vis (814 m nv) u okolini Niša:

Horse Head nebula - SW BD ED 80/600, flattener 0.85, 15 frames, ISO 1600, exp 60 s, Canon 550d, DSS+PS;

Plejade - SW BD ED 80/600, flattener 0.85, 15 frames, ISO 1600, exp 60 s, Canon 550d, DSS+PS.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

hori58


rendermaxa

Leo triplet

7x5 minuta    iso 800
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

hciki

Sjajno ste zapoceli NG - sve cestitke a posebno akerue zbog prvenca.
Poz
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

Yagodinac

Bravo momci, odlične fotke...  8) Biće da je novogodišnja euforija blagotvorno uticala na nas.

@Sekula: sećam se da je to poprilično dobra i tamna lokacija. Možda bi malo moglo i više da se dobije u obradi agresivnijom opcijom curves? Svakako ne mnogo; verovatno je izmaglica učinila svoje. Ovo samo predspostavljam jer imam u vidu kako je bilo vreme kod mene zadnjih dana. Svakako dobro naročito ako se uzme u obzir da je aparat nemodifikovan.

@hori: Super ali malo vinjetira. To je lako za korigovati i time se dobije vizuelno ujednačenija slika. Ako ne radiš flat snimke možeš veštački da to oduzmeš u photoshopu. Ovde sam to ukratko opisao, ako treba dodatno razjašnjenje slobodno šibni PM:
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/06/obrada-m101.html
Druga sugestija je maskiranje trapeza kraćim ekspozicijama ali o tome drugi put; trebalo bi da napišem ceo tutorial narednih dana. Možda i meseci.

@hciki: Ovo mi se baš sviđa - jedino možda si malo "ubio" pozadinu  ;D Svejedno, jedne godine su sve moje fotke bile takve  ;D Lično danas volim malo da ostavim šum, fotka mi je onda realističnija. Ali to je subjektivno. Galaksije su lepo definisane, oštro je to i tako to. Naročita pohvala što si sve ugurao u sliku obzirom da je to 200/1000 (a ja jedva spakujem triplet u 150/750).

Jaro

Drago mi je sto vidim da je nova godina pocela sa puno novih fotografija, odlicne su.
Evo jedne obrade M42 magline snimane za vreme doceka nove godine, teleskop je 150/750 newton a kamera Astropix 1.4. Obrada je vrsena tako da se vide i centralni i rubni delovi magline.

akerue

Sve fotografije su zaista fenomenalne  :)
Sky Watcher 150/750, EQ3 montaža sa motorima, Baader folija, Nikon D3100
Astronomsko udruženje "Eureka" Kruševac, www.eureka.nebjak.net
"Astronomija iz fotelje"
www.teleskoponline.info

Laci

Zaista pregršt divnih fotografija :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sekula

Quote from: Yagodinac on January 04, 2012, 03:53:24 pm
Bravo momci, odlične fotke...  8) Biće da je novogodišnja euforija blagotvorno uticala na nas.

@Sekula: sećam se da je to poprilično dobra i tamna lokacija. Možda bi malo moglo i više da se dobije u obradi agresivnijom opcijom curves? Svakako ne mnogo; verovatno je izmaglica učinila svoje. Ovo samo predspostavljam jer imam u vidu kako je bilo vreme kod mene zadnjih dana. Svakako dobro naročito ako se uzme u obzir da je aparat nemodifikovan.

@hori: Super ali malo vinjetira. To je lako za korigovati i time se dobije vizuelno ujednačenija slika. Ako ne radiš flat snimke možeš veštački da to oduzmeš u photoshopu. Ovde sam to ukratko opisao, ako treba dodatno razjašnjenje slobodno šibni PM:
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/06/obrada-m101.html
Druga sugestija je maskiranje trapeza kraćim ekspozicijama ali o tome drugi put; trebalo bi da napišem ceo tutorial narednih dana. Možda i meseci.

@hciki: Ovo mi se baš sviđa - jedino možda si malo "ubio" pozadinu  ;D Svejedno, jedne godine su sve moje fotke bile takve  ;D Lično danas volim malo da ostavim šum, fotka mi je onda realističnija. Ali to je subjektivno. Galaksije su lepo definisane, oštro je to i tako to. Naročita pohvala što si sve ugurao u sliku obzirom da je to 200/1000 (a ja jedva spakujem triplet u 150/750).


Hvala Yagodinac na preporukama koje nam svima daješ. Zaista je malo ljudi koji osim prezentovanja vlastitog rada su uvek spremni da daju krajnje dobronameran savet i da pokušaju da pomognu svima.  :)

Elem, što se tiče mojih fotografija svakako je bio problem i taj što je izmaglica prisutna kao i donekle aerozagadjenje zbog evidentne blizine grada. Jug neba je ovde dosta ionako oštećen svetlosnim zagadjenjem. Mesec i njegov svetlosni uticaj je dosta evidentan na snimcima tako da je ovo verovatni maksimum koji je trenutno mogao da bude pružen u sklopu sa tom opremom. Sa druge strane odredjene objekte je gotovo nemoguće snimati bez odgovorajuće opreme. Da ne pominjem da sam bio ograničen sa dužinom trajanja expozicija zbog problema koje sam imao oko uspostavljanja autoguider veze lacerta mgen uredjaja koji sam skoro nabavio pred kraj godine. Ali, to je jedna posebna priča i o tome ću možda posebno da pišem na nekoj novoj temi.

@Jaro, Akerue, Rendermaxa, Hori58

Odlični radovi i još bolji astro početak godine! Samo napred!!   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |