• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomski magazin br. 5

Started by Skyw@lker, October 27, 2011, 07:04:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Pre dva meseca sam dobio mejl i evo još malo pa će februar mesec i nije mi stigao 5 broj. Nadam se da ćete biti krajnje profesionalni i potruditi se da sve ispadne ok na kraju.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

aviss

Izvinite na pitanju, ali me zanima šta se dešava sa časopisom?

mravic

Za sada ovako ukratko.
Nista se ne desava.
Kao prvo, neke ozbiljne donacije koje su nam bile obecane su izostale a za neke druge pokusavamo da se izborimo. Para nema. Bez para nema ni stampanja.
Casopis se nije jos ugasio i nadam se ni nece i za sada se ceka sta ce biti, ne znamo ni mi.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

kad bude bude.
Ja cu rado docekati svaki sledeci broj kad god bude dosao.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

tomato011

Kao komercijalni fotograf, radio sam sa dosta casopisa.

U srbiji postoje tri vrsite casopisa. Licencirani, koji kod nas u nedostatku bilo koje prave scene, sluze samo kao fileri za reklame (cosmopolitan i sl.), zatim klasicni casopisi za zene, poput blic zene i sl. koji se izdaju u tirazima od po 100.000 komada i u kojima ne pise apsolutno nista pametno i na kraju, scandali, svetovi, glorije, treca oka, pete usi, gland revije, astro svetovi, pan enigme i sl. gluposti za masu.

Gde je tu nauka? Ugasila je, davno! Koga danas, iskreno to interesuje? Mozda nekoga, ali taj koga interesuje nauka, ne kupuje kreme za ovo i ono, carobne zatezace stomaka kao i Arial 4D Giga turbo mega super nova White refresh... i sta njemu prodati preko tog casopisa?
Najzad, u srbiji je doslo vreme da "intelektualci" nemaju za leba, pa nikome nisu ni zanimljivi. Par doktora, advokata, arhitekata i slicnih retkih "bolje stojecih" persona, slobodnih profesija, su davno otisli u dekadenciju, pa vise nocu po klubovima jureci piletinu, mesto da sa decom/unucicima gledaju zvezde!!!

Eto vam odgovora, zasto nema casopisa! Stampa broja kosta 1.2 eura najmanje po broju, ploce jedno 500-1000 eura ( ne znam koji je broj strana), priprema (graficki dizajn), ako se placa, barem 600 eura i to je bas dzab, dzaba cena za 90 strana i na kraju, kosta nesto i odrzavanje tog pravnog lica koje stampa casopis sa sve distribucijom putem poste, koju opet neko mora da plati!

Casopis (svaki) danas drzavi daje 18% od cene koja pise na papiru! Dalje 35 posto najmanje ide distributeru. Sta ostane, verujte da nije dovoljno da se pokrije cena na koricama, vec ako nema reklama, nema ni para, ali ne da nema ni dinara, nego nema ni pare zute, prebijee! :)

Ja od raznih casopisa potrazujem bizaran iznos u evrima, koji nikada necu naplatiti! Najmanje pet EQ6 montaza sa 300/1500 bih mogao sada da kupim, da mi plate!!!!!!!!!!

Sasa

Samo mala ispravka: distributer taži više od 35 % a novac od prodatih primeraka izbegava da plati. To ide dotle da mi nismo ni išli na kioske samo zato da izbegenemo distributere.


tomato011

Pa napisao sam, najmanje 35% ide distributeru... Razlog za tu pljacku je drzava, koja je dozvolila monopol u prodaji stampe. Zapravo, Duopol. Pokupili su sve privatne kioske i ugusili svaki vid preduzimastva u oblasti stampe, tako da jedino razni "cobani" mogu da prezive i razni drugi rezimski izdavaci... A vlasnici kioska, preziveli su samo oni koji drze kioske "po kucama"... pa ne mogu da ih odnesu sa privatne svojine!

Mislim da treba da razmotrite PDF casopis, na srpskom/engleskom, pa ga izdavati uz simbolicnu cenu i na iPadu i sl... uz po neki review opreme, mozda bi se nesto cak i zaradilo!

Sasa

PDF časopis ima brojne prednosti, a među njima su izbegavanje štamparije i distributera. To bi znatno umanjilo troškove. Ali i PDF časopis košta - ako hoćemo da bude kvalitetan. Krajnje gruba minimalna procena je oko 100 000 dinara po jednom broju, a to je jako mnogo da bi se časopis izdržavao samo od prodaje (jer nam je tržište malo). Znači, potrebni su oglasi i donacije. Možda bi se i to moglo nekako obezbediti, ali je za to potreban vredan, maštovit i sposoban menadžer koji bi se posvetio tom poslu.


tomato011

Vidi, ja trazim oglasivace za par casopisa o hrani, recepti i sl... nema sanse... niko nece da se oglasi... povremeno uplate neki zacini, vina i sl., ali traze nisku cenu i stalno zanovetaju i naravno neplacaju...

Sto se klijenata tice, mozda bi se oglasio Nikon sa dvogledima, Olympus, ne znam za taj nesretni Teleskop centar ili uvoznika Skywatchera, ne mogu da ocenim, mozda bi Sony nekada uplatio... Mozda Vip, Telenor ili MTS, oni imaju budzet i za nekomercijalne casopise. Samo bi onda morali da ih ubedite da to distribuirate u najmanje 5-8-10.000 primeraka... zato mislim da eBook nije losa opcija, pa na markete, iBook store i slicne portale!

Umeju ponekad i Comtrade i sl. da se oglase, po neki provajder, ali to je mnogo teze... tu se moze dobiti kompenzacija..Dzaba net i sl...

Cilj je da ubedite potencijalne sponzore/oglasavace da vas medij cita iole uticajna/platezno sposobna grupa ljudi!

Sasa

Pa da, samo, kažem, treba menadžer :)


tomato011

Puna srbija "menadzera", sega mega ih izbaci svake godine, ne zna im se broj... samo to su bas menadzeri pod navodnicima... pravih menadzera je jako, jako malo, a njih zanima ozbiljan profit... Tako da to zaboravite!

Mora osnivac da se bavi casopisom, nema druge... Onako iskreno, nema previse Astronomy magazina, pa mislim da bi jedan lep casopis, lepo dizajniran i sa interesantnim testovima mogao da se proda na iBook store-u, naravno na engleskom!

Pa vi vidite... :)

Sasa

Pa i zaboravio sam :) Samo kažem šta nam fali. Da ne fali ne bih pominjao :).