• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Meni je na tom Leo tripletu otišlo nešto drugo sa praćenjem i autoguidingom tako da imam neke tragove koje tek treba da okrijem u sistemu od čega su uzrokovane:


http://imageshack.us/f/37/leotriplet.jpg

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

jesi ukljucivao autoguiding ili ne?
ako si ga useverio ok pa da iskljucis to kao uzrok.
mozda ti se pokvario balans ako si nakacio guiding pa vuce druga cevka to je kilo bar ako nisi OAG koristio.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 09:05:38 am
jesi ukljucivao autoguiding ili ne?
ako si ga useverio ok pa da iskljucis to kao uzrok.
mozda ti se pokvario balans ako si nakacio guiding pa vuce druga cevka to je kilo bar ako nisi OAG koristio.



Da ne bih ponovo sirio pricu ovde ima citav opisan problem koji sam detektovao sa ovom fotkom u vezi:

http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=7024.0
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

March 13, 2012, 12:00:01 pm #49 Last Edit: March 13, 2012, 12:11:11 pm by kruska
procitao sam sajt gore napisan i mislim da ti je los guider scope 9x50
mala ziza tj uvecanje
meni deklinacija dec zvekne tj. gubi se pogotovu kad lose useverim i kad je objekat  daleko od severnog pola.
za objekte blizu severnog pola npr m101 cak sam stavio i dec mode off.
kad je bez guidinga ostvarivo 30 sekundi ja mogu ganjati 45-60 sekundi, a kad ga useverim na 100 sekundi mogu i duze od 300 sekundi guiding

a da ti njega ipak poradis kao drift alignment  i nakon svakog light framea ponovo stavis u centar pracenja zvezdu koju si koristio jer se vec pomerila
50 mm ziza i 500 mm ili 1000mm  

sve stavi na auto  i dec i ra ,
phd guiding koristim i kljuc za guiding je dobro useverenje,  onda se zapitas treba li ti uopste guiding... kad uspes useveriti na 100 sekundi bez guidinga ali ajde manje slika manje prostora na hard disku zauzima
pracenje ide na 1.5-3 sekunde
dec mode  cini mi se da ne lupam 200 ali provericu
p.s. PEC i star alignment se iskljucuje po primeni guidinga

ja u zadnje vreme radim quick mode alignment bez zvezda i iskljucivo sam se bazirao na useverenje i ekspozicije do 60 sekundi jer je lakse dobro useveriti montazu na vecu zizu 1200 mm nego na 400 mm
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 12:00:01 pm
procitao sam sajt gore napisan i mislim da ti je los guider scope 9x50
mala ziza tj uvecanje
sve stavi na auto  i dec i ra ,



Ovo svakako ne može da bude uzrok jer je MGEN guider specijalno prilagodjen ovom tražiocu. Ovako guiding radi savršeno ostalim korisnicima bez greške. Stvar je proverena i od ranije na tržištu. Ovo recimo jako dobro rade Makedonci u njihovom SAD-u.

Quotesve stavi na auto  i dec i ra


Auto opcija kod EQ6 montaže ne postoji, brzina kreće od 0.25x pa nagore do 1x. Ta ista brzina mora da bude podešena i na MGEN guideru. A u Mgen guideru se potom postavlja brzina po osama opciono i to po dve naravno: RA i Dec. Verovatno si mislio da iz setovanja postavim istu brzinu za guidovanje u samom guideru?

Quotephd guiding koristim i kljuc za guiding je dobro useverenje,  onda se zapitas treba li ti uopste guiding... kad uspes useveriti na 100 sekundi bez guidinga ali ajde manje slika manje prostora na hard disku zauzima
pracenje ide na 1.5-3 sekunde
dec mode  cini mi se da ne lupam 200 ali provericu


Kod upotreba autoguidera MORA da postoji izvesna tolerancija na samu preciznost useveravanja. Ono što može da bude problem je da izmedju autoguider vidnog polja tj zvezde i samog objekta snimanja u glavnom instrumentu postoji velika lučna razlika tj udaljenost pa da samim tim ove dve brzine nisu uskladjenje pa da toga dolazi problem. Ali ovde nije bio taj slučaj.

Quotep.s. PEC i star alignment se iskljucuje po primeni guidinga

ja u zadnje vreme radim quick mode alignment bez zvezda i iskljucivo sam se bazirao na useverenje i ekspozicije do 60 sekundi jer je lakse dobro useveriti montazu na vecu zizu 1200 mm nego na 400 mm


Star alignment na EQ6 uključuje na tri zvezde redukciju onog što čini Cone error correction. PEC može da se uključi, naravno. Onda je po tome dovoljno uraditi star alignment na dve ili jednu zvezdu ako se to već želi pa samim tim onda to ne bi bilo potrebno. U mom slučaju to je bilo samo na dve zvezde tako da to onda nije bilo potrebno. Star drift ovde bi bio nadomešten guidingom. Dakle, na 2 minuta ovaka high class autoguider još jednom, MORA da odradi posao. PEC se inače kod ove montaže koja je navedena uključuje kroz izbor opcije sideral rate plus PEC opcije. Ali to prethodno svakako podrazumeva da se odradi PEC trening u posebnom modu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

ocigledno koristimo razlicite montaze i programe pa je tesko povuci paralele

ja sam shvatio u mom skromnom iskustvu da useverenje mora biti savrseno pa ce i guiding biti jos bolji

i ovaj moj SSAG(star shoot autoguider) su nahvalili, a na f/6.3 i katadioptrik zizu 1200 mm imao sam probleme slicne prirode jer sam ocekivao cuda od guidinga, pa sam se vratio na osnovno
balans, useverenje, kolimacija i fokus
tada ce i guiding biti perfektan
p.s.  za moju montazu - kada se ukljuci guiding tada prestaje PEC i star alignment, dakle nema guiding i star alignment zajedno  i kako rekoh radim alignment bez i jedne zvezde.
Tvrdim da ne mozes imati dobar guiding ako imas nedovoljno dobro useverenje
u PHD guidingu ima opcija GRAPH da se vide alteracije DEC i RA tokom guidinga i to ce ti mozda pomoci da vidis gde zapinje

jednom sam pitao kad sam krenuo slicne probleme da imam i covek zna bio u pravu  rekao :"sve mora da bude savrseno da bi guiding bio savrsen"
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 06:53:27 pm
ocigledno koristimo razlicite montaze i programe pa je tesko povuci paralele

ja sam shvatio u mom skromnom iskustvu da useverenje mora biti savrseno pa ce i guiding biti jos bolji

i ovaj moj SSAG(star shoot autoguider) su nahvalili, a na f/6.3 i katadioptrik zizu 1200 mm imao sam probleme slicne prirode jer sam ocekivao cuda od guidinga, pa sam se vratio na osnovno
balans, useverenje, kolimacija i fokus
tada ce i guiding biti perfektan
p.s.  za moju montazu - kada se ukljuci guiding tada prestaje PEC i star alignment, dakle nema guiding i star alignment zajedno  i kako rekoh radim alignment bez i jedne zvezde.
Tvrdim da ne mozes imati dobar guiding ako imas nedovoljno dobro useverenje
u PHD guidingu ima opcija GRAPH da se vide alteracije DEC i RA tokom guidinga i to ce ti mozda pomoci da vidis gde zapinje

jednom sam pitao kad sam krenuo slicne probleme da imam i covek zna bio u pravu  rekao :"sve mora da bude savrseno da bi guiding bio savrsen"


Vidi, ja nikako ne tvrdim da useveravanje treba da bude ofrlje odradjeno. Ja radim useveravanje po propisu na osnovu polar findera i naravno uz precizno GPS očitavanje koordinata koje takodje ubacujem za posmatračko mesto. U polar finderu precizno podešavam polaru na krugu koja ona zauzima za taj dan pošto prosto proverim gde treba da bude za tačno naveden datum i sat. Nakon toga precizno je dovedem. Potom uradim balansiranje instrumenta sa sve tegovima i opremom na drugoj strani koju nakačim.

Moja tvrdnja je da za expoziciju od 2 minuta za stand alone guider kakav je MGEN to treba da bude odradjeno bez imalo problema i štucanja.

Što se star alignmenta tiče, kada se uradi star alignment na jednu i dve tačke a da se pri tome ne uključuje cone error corection (PEC je svakako posebno i on se kod mene uključuje tek nakon treninga njegovog i to samo u kombinaciji sa sideral brzinom), daklem, takav odradjen alignment onda ima samo uticaj na precizno goto traženje objekata i na ama baš ništa više ne može da utiče kada je kvalitet praćenja pa i guidinga u pitanju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

koliko sekundi ekspozicije izvuces da bi imao tackaste zvezde  bez guidinga?
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 07:11:20 pm
koliko sekundi ekspozicije izvuces da bi imao tackaste zvezde ?


Ja sam bez guidera imao sa uključenim Cone error correction-om dva minuta bez problema. Ovaj guider tek treba da teram na duže. Guider imam od skora btw.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

a koliko ganjas sa guidingom
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 07:13:52 pm
a koliko ganjas sa guidingom



Nisam do sada radio duže od dva minuta. Prosto nisam stigao više sa tim da idem zbog izlaska na teren.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

ipak mislim da je finder 9x50 klimavo resenje.
isprobaj guider na pravoj zizi teleskopa 600mm ili 1000mm (guidescope ili OAG) pa ces videti guiding na delu

ljudi savetuju da ziza guidescope-a mora biti oko vrednosti zize teleskopa ili tu negde do 80%
greska je velika kad se ide ispod
zato je OAG najbolji  ista ziza
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on March 13, 2012, 07:38:15 pm
ipak mislim da je finder 9x50 klimavo resenje.
isprobaj guider na pravoj zizi teleskopa 600mm ili 1000mm (guidescope ili OAG) pa ces videti guiding na delu

ljudi savetuju da ziza guidescope-a mora biti oko vrednosti zize teleskopa ili tu negde do 80%
greska je velika kad se ide ispod
zato je OAG najbolji  ista ziza


Kruska, to sto pises je sve tacno. Ali ovaj Mgen Lacerta je zaista napravljen izmedju ostalog i za trazioc 9x50. U pitanju je trenutno svakako jedan od dva najbolja stand alone guidera na svetu u ovoj klasi. Sve ostalo ide u profi deo. I sama njegova cena govori dovoljno...

Probacu na pratecem teleskopu svakako, ali cu pre toga ovo da ispeglam cim pre.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Malo sam pogledao tvoju fotku i mislim da nije do useverenja. Da je do toga onda bi imao rotaciju polja a tebi su sve zvezde paralelne crtice u svim sektorima.
Druga stvar koja se da primetiti je da imaš pomak koji se (ne baš 100% ali sigurno 80%) poklapa sa pravcem DEC ose. Probaj malo recimo da uključuješ i isključuješ tu opciju korekcije po deklinaciji; meni to deluje kao isključivi razlog.