• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn

Started by Laci, March 16, 2012, 11:06:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Laci

Sinoćno druženje sa gospodarom prstenova, Saturn 16.03.2012. 0:43(LT). N150/750 + Barlow 5X + ScopiumCam, stek oko 1500 kadrova u RegiStax V5. Naj manja veličina original a ostale uvećanje 1,5X i 2X.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

ExNor

Pola Sunčevog sistema za 6 dana sa moje terase :)

Teleskop Newt. SW 150/750, okular 6mm + Barlow 2.5x
Canon A550 CHDK u video režimu
Obrada: Registax 6

Beograd, Kotež - mart 2012.

"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Laci

Saturn 18.03.2012. N150/750 + Barlow 5X + ScopiumCam. Stekirano oko 1700 kadrova u Registax V5.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Vrlo lepa fotka Saturna.Lacika i te kako se vidi veliki napredak u tvojoj planetarnoj fotografiji. :)

Laci

Hvala na komplimentima Gile :) Po prvi put da mi se boja planetnog diska razlikuje od boje sistema prstenova sa ovakvom postavkom za snimanje.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Budi strpljiv sa bojama.Sve ce cesce biti sve ok. :)

Predrag

Laci, verovatno mi je promaklo, ali zanima me koju montažu koristiš?

I kao što gilecais:

Quote from: gilecais on March 23, 2012, 07:59:52 am
Vrlo lepa fotka Saturna.Lacika i te kako se vidi veliki napredak u tvojoj planetarnoj fotografiji. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

Hvala Predraže :)

Koristim SkyView montažu koja mi je stigla zajedno sa teleskopom Njutn TS GSO 150/750 i namena joj je nošenje 150 milimetarskih Njutn teleskopa za vizuelni rad. Vrlo je slična EQ3 sa aluminijumskim tronošcem s tim što joj je nosivost nešto malo veća, 8kg. Da bih mogao snimati, dokupio sam DualAx motore: dva steper motora i ručni kontroler.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

@Laci: izuzetan Saturn, pošto i ja koristim teleskop istih specifikacija jasno mi je koliko je teško dobiti ovakvu fotku. Veliki napredak.

@ExNor: ne znam kakva ti je terasa ali očigledno je da ima dosta termičkih turbulencija tamo pa to muti sliku. Najbolji rezultati se postižu kad su planete u tranzitu (na jugu) jer su tad najviše ali kontam da si Jup snimio reda radi. Svaka čast  ;D

@Maxo: ja bih bio prezadovoljan ovakvim snimkom. Boje jezgra i kraka si baš pogodio i meni se sviđa nivo detalja koji se vidi. Generalno to je mala galaksija da bi se cela kropnula i stavila kao slika; inače je prilično sjajna i fotogenična.

Predrag

Quote from: Laci on March 24, 2012, 02:07:41 am
Koristim SkyView montažu koja mi je stigla zajedno sa teleskopom Njutn TS GSO 150/750 i namena joj je nošenje 150 milimetarskih Njutn teleskopa za vizuelni rad. Vrlo je slična EQ3 sa aluminijumskim tronošcem s tim što joj je nosivost nešto malo veća, 8kg. Da bih mogao snimati, dokupio sam DualAx motore: dva steper motora i ručni kontroler.


U redu, hvala. Verovatno si to već negde pomenuo, ali mi je promaklo.



"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ExNor

Hvala Yagodinac, što se moje terase i termičkih turbilencija tiče sasvim si u pravu, ali to je samo vrh lednog brega. Elem, sa nje imam praktično otvoren jedan vrlo mali procep ka nebu i to baš na sreću na lokalnom meridijanu, ali opet pak na žalost direktno u pravcu svetlosne kupole Beograda. Zatim, ne znam iz kog razloga ??? ali terasa, inače od betona, je vrlo labilna na potrese (EQ3 monatžu i da ne spominjem), a kako mi kraj nje izmeđuostalog prolaze i busevi gradskog saobraćajnog, stiču se savršeni uslovi za male lokalne zemljotrese :-\. Takođe Severnjača (NCP) mi je u potpunosti zaklonjena zgradom, pa montažu useveravam sa nekakvim kineskim kompasom, koji čini se (ne)radi kako mu volja, sa dosta varijacija meni nepoznatog porekla, no to se još i da rešiti.
Jupiter i Veneru sam fotkao čisto probe radi, jer osim toga što su dosta nisko na horizontu u suton, ka zapadu imam i obstrukciju u vidu jednog povećeg stabla sa gustim spletom granja, tako da sam utrošio dosta vremena (čitaj živaca) kako bih ulovio koliko toliko upotrebljiv snimak. Sve u svemu reklo bi se tipičan primer raznoraznih problema koje sa sombom nosi urbana astronomija u velikom gradu ;D
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

ExNor

Evo i Saturna sa terase od sinoć, rekao bih da je malo bolje uspeo nego prethodni :)

Teleskop Newt. SW 150/750, okular 6mm
Canon A550 CHDK, video 640x480, 4xZoom
1189 kadrova (Registax 5)

Beograd, Kotež 24. mart 2012. 00:31 +1UTC
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sekula

Saturn nad Vidojevicom - stacking 1500 frejmova. Njutn 200/1000, barlov 2x.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Nove fotografije Saturna, snimljeno 1500 frejmova, obrada u Registaxu:





| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

lajosk

Saturn snimljen 28 maja.Stekirano oko 600 frejmova ,Obrada Registax i nešto malo Photoshop.
Oprema: Newton 200/1000 i Scopium kamerica.Atmosfera loša...