• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Razmišljao sam i ja o tome...  :P
Međutim nositi teleskop i montažu tamo gde jedva nosiš samog sebe - nemoguća misija. Stoga ostaje samo solucija dokle ima asfalta, a tu bi najviša tačka u državi bila Stara planina.

Sekula

Quote from: Yagodinac on May 16, 2012, 10:45:11 pm
Razmišljao sam i ja o tome...  :P
Međutim nositi teleskop i montažu tamo gde jedva nosiš samog sebe - nemoguća misija. Stoga ostaje samo solucija dokle ima asfalta, a tu bi najviša tačka u državi bila Stara planina.


Pa najviša tačka u Srbiji  (bez Kosova) i jeste svakako na Staroj planini. Tako je planinarski dom na Babinom zubu već na 1580m nadmorske visine i do tamo možeš kolima bez problema. Ne znam gde bi više od toga našao ovde?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

QuoteJoš jedna sa Rtnja; objekat levo je Venera, desno je vrh planine. Snimljeno nešto ispod vrha, možda oko 1400m.
Supermesec se pobrinuo za osvetljenje pejzaža.

A to je ona (GENIJALNA) fotka o kojoj se raspravlja po kularima interneta..    ...sa fantastičnim nebom i dosadnim pejzažom.  ;D

Yagodinac

Dobro, činjenica je da nije moja najbolja fotka u životu; nije ni blizu, ali...
Okolnosti pod kojim je nastala su takve da mi je vrlo draga.

Sekula

Quote from: r2d2 on May 17, 2012, 07:34:38 am
QuoteJoš jedna sa Rtnja; objekat levo je Venera, desno je vrh planine. Snimljeno nešto ispod vrha, možda oko 1400m.
Supermesec se pobrinuo za osvetljenje pejzaža.

A to je ona (GENIJALNA) fotka o kojoj se raspravlja po kularima interneta..    ...sa fantastičnim nebom i dosadnim pejzažom.  ;D


Pa dobro, BŠ je stavio na njegov wall komentar na koji on svakako ima pravo da to uradi a vlasnik istog ga je ostavio što znači da mu je valjda ok. Svakako, ne verujem da je bio maliciozan već je izneo neku svoju najpre ličnu ocenu. Ne bih da advokatišem ni u čije ime naravno. Po meni je slika dobra, kadar je takav kakav je, možda je autor na licu mesta mogao da ima bolji. To prosto ne znamo jer nismo bili tada tamo sa njim. Izgled neba je teško uklopiti ukoliko je landscape takav kakav je. Jedino što se u prirodi može uraditi je da se podmetne šumski požar ili da se prosto ode na neko drugo mesto. Ali to je sve samo trenutak za koji treba biti dovoljno vešt i brz prvo ga prepoznati i potom obeležiti.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Ma naravno. Iskrena kritika više vredi od hiljadu lajkova i tapšanja po ramenu - samo na taj način može da se napreduje.
E sad, pitanje je da li je kompozicija mogla bolje da se uradi... Njegov komentar stoji ali na južnoj padini koja geometrijski pravilno savlađuje nekih 500m visinske razlike nema ni krupnije vegetacije a kamoli elemenata koje možete da stavite u neku celinu. To znaju svi koji su tamo bili  ;D

Poenta je nešto drugo. Da li ćeš da godišnje objaviš 3 fotke ali da one budu vanserijske a jedna realno zaslužuje APOD ili ćeš da okačiš 33 gde su 3 vanserijske a ostale onako, srednje dobre?
Kad se fotografijom ozbiljno baviš jedno 10-15 godina onda polako uđeš u fazu da izbaciš tri fotke godišnje. Ja još nisam u toj fazi.

Sekula

Quote from: Yagodinac on May 18, 2012, 01:48:09 am

Poenta je nešto drugo. Da li ćeš da godišnje objaviš 3 fotke ali da one budu vanserijske a jedna realno zaslužuje APOD ili ćeš da okačiš 33 gde su 3 vanserijske a ostale onako, srednje dobre?
Kad se fotografijom ozbiljno baviš jedno 10-15 godina onda polako uđeš u fazu da izbaciš tri fotke godišnje. Ja još nisam u toj fazi.


Ima i onih koji bi da im kvantitet radja kvalitet. Mislim da je fotografija kao i sve drugo skopčana za rad i posvećenost. Poznavanje zanatskog dela je svakako neminovnost. Drugi deo problema je svakako materijalno ulaganje i ulaganje ostatka slobodnog vremena. Pogotovu kada je u pitanju izalazak na teren, višednevni boravak i plus dodatni utrošak vremena da se srede rezultati, da bi se tek na kraju nešto dobilo za šta tek treba odlučiti da li publikovati ili ne. Kada je astrofotografija u pitanju pa čak i ona ostala, svakako je to jedno vidjenje realnosti prezentovano na razne načine. Svi mi pratimo treptaje zvezda i pokušavamo da uhvatimo njihovu muziku sfera. I svako vidjenje je samo po sebi interesantno, značajno i višeznačno.


A što se ti tiče potpune posvećenosti fotografiji ne treba zaboraviti ni sudbinu ovog legendarnog lika:

http://www.dizajnzona.com/forums/lofiversion/index.php?t83387.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

I kao sto rekoh drugu pre neki dan, "Mi mozda nemamo kvalitet, ali imamo kvantitet!" ;D
I kvantitet i kvalitet dolaze vremenom, a vazno je imati vremena.
tu vec dolaze u obzir razne teorije o vremenu a odnose se na vedro nebo i visak vremena dok je  nebo vedro.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Ideja je bila da snimim Antares i Rho Ophiuci širokougaono, odnosno sa 200mm objektivom. Tu se nalazi gomila maglina veselih boja, ali avaj  :-X
Nemodifikovan aparat; mršava blenda (f6.9); nisko smešteni objekti (20 stepeni) i nedostatak LP fitlera su zapečatili projekat. Svejedno, evo rezultata:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/05/antares-i-alniyat.html



Zvezda levo je Antares, odnosno alfa Škorpije. Desno je Alniyat a između su dva zbijena jata: M4 i NGC6144.
72x30sec, ISO1600, Pentacon 200, EQ6. Kropovano je značajno, originalna slika je bar duplo veća.

Mgr

Dve galaksije.

Naša i Velika u Andromedi. Fotografija Mlecnog puta od Orla (desno) do Perseja (levo). Snimljeno 19-20. 05. 2012 u arealu opservatorije Modra u Slovackoj. 32x120 sek. expozicija na ISO 800, objektivom f=15 mm /2.8. Canon EOS 400D na Vixen GP2 Photo Guider montazi.

Yagodinac

Sjajno.
Nemoguće da je ovo na f2.8? Suviše lepe zvezde i malo hromatske aberacije.

tomato011

400D je telo sa malim senzorom i crop faktorom 1.6x
Tako da se koristi sweet spot tog objektiva a u tom delu skoro da nema hromatskih aberacija :)

Yagodinac

Ma sve ja to znam, ali...
Mnogo ovo dobri rubovi za 2.8. Kladim se da je f4.0.

zozo83

ne znam da li je mesto ovde ove slike ali morao sam da stavim, odavno nisam nesto postavio, a slikam kao lud u nebo (najvise slika imam sazvezdja herkulesa i lire) ;D ;D, evo slikice malih kola(levo od oblaka) slikano iz Arandjelovca prosle nedelje, tacnije mesto izvor obicne vode u Bukoviku, odusevio sam se pogledom u nebo, jeste da i tu ima svetla ali vidljivost je mnogo veca nego iz borce

kliknite na sliku, meni je slika ekstra,

f/3.5, iso 1600, expo 10sec



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Predrag

Quote from: zozo83 on June 03, 2012, 11:28:17 pm
evo slikice malih kola


Odlično je ispalo. Retko je da se neko seti ovog sazvežđa.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan