• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mjeseceva libracija

Started by Bobo, September 18, 2005, 10:27:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

Quote from: "Bobo"Ne moras urlati. Ne svadjam se ni sa kim, samo mi je tuzno kada jednu tako dobru animaciju gdje je ocito utroseno puno vremena i truda ljudi popljuju i usporede sa simulacijom u nekom programu.


Bobo, to nije animacija na koji je utroseno puno vremena. To je takodje simulacija u nekom programu. (obrati paznju na datum koji pokazije simulacija)

Bobo

Quote from: "Djorvoz"
Quote from: "Bobo"

Bobo, to nije animacija na koji je utroseno puno vremena. To je takodje simulacija u nekom programu. (obrati paznju na datum koji pokazije simulacija)


Imas prao, totalno sam krivo zabrijao!   Svejedno, netko se ipak jace potrudio i napravio dobru 3D simulaciju...hmmm..super, znaci jos uvijek se moze bit prvi i napraviti "pravu" aanimaciju :oops:

Djorvoz

Samo napred! Ako mozes i ako dozvoli vreme, pokazi nam rezultate.

Bobo

Quote from: "Djorvoz"Samo napred! Ako mozes i ako dozvoli vreme, pokazi nam rezultate.


Biti ce lakse sad kad mi dodje prsten za Pentaxa da ga mogu montirati na foto stativ, onda ga mogu lakse vozati okolo nego da teglim HEQ5. Ko zna, mozda mi nesto i uspije  :roll:

Bobo

Quote from: "Gugi"

P.S. U nedjelju dolazim u Zagreb i zadrzavam se citava dva-tri sata (u samom centru grada-svratit cu do katedrale, pa na kavicu...) i opet odlazim iz ZG. Mislicu cu na sve vas!!!


Ako se toliko zadrzavas, stignes napraviti djir po centru i pronaci Sunce i planete unutrasnjeg suncevog sustava postavljene na zgradama u centru! Sunce je u Bogovicevoj, Venera na Trgu (na prvom stupu kod telefonskih govornica, kratka ulica koja vodi na Dolac)..evo link sa popisom mjesta:

http://www.daworp.com/images/nine/index.htm

..ako hoces da ti olaksam potragu, mogu staviti fotke negdje na net..

Gugi

Quote from: "Bobo"
Quote from: "Djorvoz"Samo napred! Ako mozes i ako dozvoli vreme, pokazi nam rezultate.


Biti ce lakse sad kad mi dodje prsten za Pentaxa da ga mogu montirati na foto stativ, onda ga mogu lakse vozati okolo nego da teglim HEQ5. Ko zna, mozda mi nesto i uspije  :roll:


Pamtim sa Letenke tvoju opremu. No, imat ces neko pracenje na foto stativu? Ako ne, kakve ces fotke praviti? Sliku po sliku pa naciniti animaciju? Pricaj nam o svojoj zamisli! Iskustva su ti zanimljiva! :D

Quote..ako hoces da ti olaksam potragu, mogu staviti fotke negdje na net..

Moze! Ako je zbilja to tako zanimljivo, hajde nacini to brzo, a poslije stavi u Astronomski magazin. Pogledat cu ove u centru jer vidim da su ostali jako, jako daleko-naravno. Hvala na obavijesti!

Bobo

Quote from: "Gugi"
Pamtim sa Letenke tvoju opremu. No, imat ces neko pracenje na foto stativu? Ako ne, kakve ces fotke praviti? Sliku po sliku pa naciniti animaciju? Pricaj nam o svojoj zamisli! Iskustva su ti zanimljiva! :D


Pa ne treba pracenje za Mjesec..izostris, puknes 10tak fotki tek toliko da malo bolje izgleda kad se stackira i to je to..ako bude rotacije, hm, valjda se to moze nekako ispraviti, PS, Registax, Registar..

Quote
Moze! Ako je zbilja to tako zanimljivo, hajde nacini to brzo, a poslije stavi u Astronomski magazin. Pogledat cu ove u centru jer vidim da su ostali jako, jako daleko-naravno. Hvala na obavijesti!


Ajde budem to slozio, ali sutra, ili preksutra, kako stignem. Inace to je vec trebalo biti u AM  :wink: ali Sasa je htio pricu u nastavcima i nikako da to slozimo..a bas sam bio napisao jedan fini cjeloviti pjesnikci tekst  8)

Sasa

Ma jeste, ta prica se stalno odlaze. Moja krivica.

Ali ima i drugih zapocetih tekstova koji nikako da se nastave. Kurs astronomije, dinosaurusi (istina sad je bilo dva broja), a ima ih jos, bolje da ne podsecam.:o)

Bobo

Ma neka, pa nije zurba. Iako bilo bi zgodno da mali clanak o tome osvane u stampanoj verziji..mozda netko dobije inspiraciju za nesto slicno u drugim gradovima  :idea:

Nego da se iskupim za moju glupost oko animacije Mjeseca (a i da me Djorvoz ne prijavi da skrecem na krivu temu  :wink: ), obavezno pogledajte http://www.spaceweather.com/ - e TO se zove projekt! Fotka analeme, slikano na isti komad filma sa istog mjesta, tokom DVIJE GODINE!!!

Evo direkt link: http://www.spaceweather.com/swpod2005/22sep05/noroozi1.jpg

Bobo

Quote from: "Bobo"
Ajde budem to slozio, ali sutra, ili preksutra, kako stignem. Inace to je vec trebalo biti u AM  :wink: ali Sasa je htio pricu u nastavcima i nikako da to slozimo..a bas sam bio napisao jedan fini cjeloviti pjesnikci tekst  8)


Evo napravio sam malu mapu centra grada, oznacena su mjesta gdje se nalaze planeti. Velii crveni krug je Sunce u Bogovicevoj, ne mozes ga fulat, veliko je negdje 1.70m. Prvi kruzic lijevo je Merkur, na zidu desno od pravoslavne crkve, pokraj galerije. Na Jelacicevom Trgu (gore desno, prva slika) je Venera - prolaz vodi do stepenica na Dolcu - na pocetku prolaza, lijevo, su stopovi kod kojih su govornice - na unutrasnjoj strani (prema zgradi) prvog stupa, na visini od cca 2.5 metara je Venera. Skroz lijevi kruzic je Zemlja - nalazi se opet blizu jednog prolaza, pokraj bankomata Volksbanke, imas tablu gore za Sexy shop  :wink:

Druga slika je lokacija Marsa (gore u sredini) - u Tkalcicevoj ulici, prije ulice koja se uspinje desno na lijevoj strani imas na zidu suncani sat - e, pa prije tog sata ima nesto malo travnjaka i ooodma prije tog travnjaka na zidu lijevo je Mars, na jednoj lijepo uredjenoj zgradi. tamo znaju u autu biti zastitari, nemoj se preplasit :)

To je to, "live" fotke idu malo kasnije..



[/img]


Gugi

Quote from: "Bobo"

Evo napravio sam malu mapu centra grada, oznacena su mjesta gdje se nalaze planeti. Velii crveni krug je Sunce u Bogovicevoj, ne mozes ga fulat, veliko je negdje 1.70m.


Zahvaljujem na slikama! Hej, pa za objekt u Bogovicevoj znam jos iz svojih studentskih dana-2003 kada sam zavrsio studij. Redovito sam prolazio pored SUNCA ne bi li otisao ili ravno u kino ("Zagreb" mislim da se zove), ili do antikvarnica knjiga (he-he: tamo sam za malu lovu nabavio dobre astronomske knjige!  :wink: ).

Hm...Ostale stvari-planete nisam primijetio jer me podsjecaju na ulicne okrugle svjetiljke.

Mozda se slikam pored Sunca jer mi je taj objekt najdrazi! Tamo sam u nedjelju izmedju 12 i 3 popodne. Sjest cu negdje sa prijateljima, popiti kavu, i ako radi kiosk na trgu Bana pogledati ima li "Sky and teleskope" ili "Astronomy" a cega je znalo biti u radnji ispod hotela "Dubrovnik"-mocna radnja (da, ALGORITAM se zove), jer ima puno astronomskih knjiga, doduse na engleskom jeziku...Neke su bas skupe za mene, a neke sam morao kupiti-npr. knjigu "Philip's guide to stars and planets" koja je kostala samo 70 kuna a meni ona sasvim odgovara!

Hej Bobo, iz kog si dijela grada ZG? Ako slucajno ne prepoznam kvart, reci mi koliko si udaljen od KONJA na trgu? :lol: Saznao sam na ovom forumu da i Beogradjani imaju KONJA na trgu kod kojeg se okupljaju!  :lol:

Bobo

Sunce je staro nekih 30tak godina, a planeti su dodani naknadno, krajem prosle godine. Ne mogu podsjecati na svjetiljke jer Zemlja ima promjer nekih 2-3cm  :)  Svakako ti preporucam daa potrazis planete, super su!

Mislim da Algoritam ne radi nedjeljom..a S&T ce te doci takodjer 70kn :)

Ja sam inace blizu centra..a bas kod Trga u Radicevoj mi je omiljena pivnica  :wink:

Bobo

Quote from: "Gugi"

Hm...Ostale stvari-planete nisam primijetio jer me podsjecaju na ulicne okrugle svjetiljke.



Aaahahaaaa..sad mi je sinulo! Da ti mozda ne gledas obicne lampe umjesto malih plocica na zidu?? Da pojasnim..planeti su ovo sto slika Vid na zidu - potrazi ih ponovo na onim slikama :)


Gugi

Quote from: "Bobo"

Aaahahaaaa..sad mi je sinulo! Da ti mozda ne gledas obicne lampe umjesto malih plocica na zidu?? Da pojasnim..planeti su ovo sto slika Vid na zidu - potrazi ih ponovo na onim slikama :)



Pogodio si u sam centar! Dakle PLOCICE TREBA GLEDATI...OK! :D