• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

December 30, 2012, 06:39:19 pm #675 Last Edit: December 30, 2012, 06:45:32 pm by Yagodinac
Sudeći po ovoj mapi to jeste večerašnji ISS. Naravno, prvo sam na sajtu morao da odaberem Bor, kod mene mapa izgleda skroz drugačije:

http://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=44.05799&lng=22.10037&loc=bor&alt=0&tz=UCT&satid=25544&mjd=56291.6745134838&type=V

A da ne bude da sam se javio bez slike, evo večerašnjeg izlaska Oriona. JPEG kompresija na Photobucketu ga je uništila i nikako ne mogu da opeglam ovu pikselizaciju u donjem delu kadra. A kod mene na originalnom JPG-u i TIF-u sve u redu... Barabe  >:(


Predrag

Quote from: Yagodinac on December 30, 2012, 06:39:19 pm
Sudeći po ovoj mapi to jeste večerašnji ISS. Naravno, prvo sam na sajtu morao da odaberem Bor, kod mene mapa izgleda skroz drugačije:

http://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=44.05799&lng=22.10037&loc=bor&alt=0&tz=UCT&satid=25544&mjd=56291.6745134838&type=V


Quote from: 5ja on December 30, 2012, 06:04:08 pm
Jeste ISS.  :)
Možeš uvek da proveriš na http://www.calsky.com. Samo se registruješ, uneseš svoju lokaciju i vremensku zonu (UTC), odeš na ''Calendar'' i štikliraš da ti pokazuje ISS (pored ostalog što želiš da vidiš).  ;)
Pozdrav.


Hvala!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ExNor

Predraze, definitivno ISS, evo moje fotke kao 'korpus delikti', fotkano danas iz Beogarad u 17:12 ;)

"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

ExNor

"Predraze, definitivno ISS, evo moje fotke kao 'korpus delikti', fotkano danas iz Beogarad u 17:12 "

Beogarad je vrlo verovatno Beograd, ali na staro ruskom? ;D
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Predrag

Quote from: ExNor on December 30, 2012, 09:59:47 pm
Predraze, definitivno ISS, evo moje fotke kao 'korpus delikti', fotkano danas iz Beogarad u 17:12 ;)


Odlična fotka!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ExNor

Hvala Predraze i jos da spomenem cisto iz dokumentarnih razloga ;) ISS se na lokaciji na kojoj sam se ja nalazio (Beograd) ukazao sa severo-zapada negde oko 17:06, kulminaciju je dosegao u 17:11, a iz vidokruga mi je nestao na jugo-istoku nesto pre 17:16
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

zozo83

Posto je u Borci obicaj da se pali vatra skoro na svakoj raskrsnici za bozic, evo jedne slikice da imate uvid kako to otprilike izgleda, plus zvezda sirijus iznad vatrice
Iso 800, expo 2 sec, f/3.5, 18mm, iz ruke slikano pa je malo mutno



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Quote from: zozo83 on January 08, 2013, 12:33:09 am
Posto je u Borci obicaj da se pali vatra skoro na svakoj raskrsnici za bozic, evo jedne slikice da imate uvid kako to otprilike izgleda, plus zvezda sirijus iznad vatrice
Iso 800, expo 2 sec, f/3.5, 18mm, iz ruke slikano pa je malo mutno
...


Baš lepa uhvaćen ambijent sa sve Sirijusom. Bravo!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Polare

Ljepa ova sa >ISS-om!
...pridružujem jednu moju -Pulska zvjezdarnica - Jupiter i Vlašiči



Uploaded with ImageShack.us

Darchy

Da se podsetimo na leto... Ovu fotografiju slikao je naš član Gile.MS na Dekijevom imanju u Dragačevu.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Lepe slike ovih dana na forumu, svaka čast...  :D

Zokikac

ova slika mi je brutalna,Gile daj neke detalje koja expozicija koji iso koji f u cemu je obradjena ?Ja sam malopre slikao orion deluje mi dosta mutno,iygleda da nisam postavio sve kako treba slikao sam u manual modu iso 800, expo 30sek, f/4  nisam nista pokusavao da obradjujem posto je to za mene spansko selo


gile.ms

Evo za početak, našao sam jednu fotku koja je nastala u čini mi se približnim uslovima kao tvojim:


ISO 800 F/4.5 ali samo 8sekundi... otprilike i na tvojoj i na mojoj slici se vidi isti broj zvezda, obojica očigledno imamo jako svetlosno zagađenje - jedino je tvoja slika dosta preeksponirana...
smanji ekpoziciju pa probaj ponovo - sve dok ne dobiješ kako ti se sviđa :)

Gornja fotka na kojoj Darči i Dejan kuvaju kafu u sred Mlečnog puta :): ISO 1600, F/3.5, 30s

Dakle, da sam sa tim podešavanjima fotkao u tvojim uslovima slika bi ispala dva do tri puta svetlija od tvoje!!! Eto koliko znači tamno nebo!
Obradio sam je nešto malo u LightRoom-u (dodatno naglasio Mlečni put i malo "zaplavio" nebo) - nisam baš neki Photoshop ekspert... učim se lagano...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Zokikac

Gile svaka cast za sliku ja sam zatecen evo svi ukucani gledaju i odusevljeni su :) hvala na savetima,pokusacu da probam sa 8sek tj videcu sa koliko sek ce ispasti ok e sad da li je mozda problem i  balans bele posto sam stavio tungsten light ili da ostavim na automatskom?Hvala jos jednom od srca

gile.ms

ja kad stavim na tungsten nebo mi obično bude previše plavo, pa ga ostavim na automatski... mada uglavnom probam više kombinacija... ne štedim zavesicu ni najmanje  ;D
a kad naiđem na kadar koji mi se baš sviđa obavezno opalim par RAW-ova (kod RAW-a balans bele je nebitan - podešava se kasnije u programu za uvoz/obradu)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply