• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars, 26.9. iz Zagreba

Started by Bobo, September 26, 2005, 10:31:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Quote from: "Sich"

Vidim da u r kanal ubacuje i IR. Ali nista ne kaze o tome.
A cime snimi IR? objektivi za dig.ap. nisu IR propusni (jesu samo u near IR i to zavisi od objektiva)


Svi objektivi propustaju IR bez problema. Stvar je u chipu, odnosno filtraciji ispred njega. CCD i CMOS chipovi su osjetljivi na IR i zato se ispred njih stavljaju filteri. To se takodjer odnosi i na web kamere koje mali filter imaju zalijepljen sa zadnje strane objektiva. Digitalci taj filter imaju neposredno ispred chipa. Maknes filter, stavis IR pass filter (blokira vidljivo, propusta samo IR) i snimas. Kontrast je jaci, atmosfera mirnija...imam ja jednu snimku jupitera kroz IR filter..to mi je najbolji Jupiter kojeg sam ikada snimio! Ako ima interesa posaljem ga ovdje.

Sich

Quote from: "Bobo"

Svi objektivi propustaju IR bez problema. Stvar je u chipu, odnosno filtraciji ispred njega. CCD i CMOS chipovi su osjetljivi na IR i zato se ispred njih stavljaju filteri. To se takodjer odnosi i na web kamere koje mali filter imaju zalijepljen sa zadnje strane objektiva. Digitalci taj filter imaju neposredno ispred chipa. Maknes filter, stavis IR pass filter (blokira vidljivo, propusta samo IR) i snimas. Kontrast je jaci, atmosfera mirnija...imam ja jednu snimku jupitera kroz IR filter..to mi je najbolji Jupiter kojeg sam ikada snimio! Ako ima interesa posaljem ga ovdje.


hm, a ja sam mislio da sam objektiv ima jedan sloj koji nije IR propustan

i ti si svom canonu cupao filter?? kako on izgleda, mislim nije problem ga skunuti pa vratiti??

svakako posalju tu fotku, thanks
jos bolje jel bi mogao da das komparaciju IR kanal, red kanal
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

Quote from: "Sich"
hm,a ja sam mislio da sam objektiv ima jedan sloj koji nije IR propustan


E nije tako. Inace ne bi na klasicnim fotoaparatima imao malu tockicu koja ti oznacava gdje trebas fokusirati ako snimas u IR.

Quote from: "Sich"

i ti si svom canonu cupao filter?? kako on izgleda, mislim nije problem ga skunuti pa vratiti??


Nisam ga micao. Skidanje je dosta zeznut posao, ja bas nisam tome vican.

Quote from: "Sich"
svakako posalju tu fotku, thanks
jos bolje jel bi mogao da das komparaciju IR kanal, red kanal


E to nazalost nemam. Budem poslao foku kasnije kad ju iskopam negdje sa harda  :wink:

Bobo

Evo Jupitera u IR...jao koliko je vremena vec proslo :)


vanillasky


vanillasky

E zato ja volim astronomiju THX Bobo

Gugi

Quote from: "vanillasky"COOL  8)


And IT'S HUGE!!! :D