• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: gile.ms on January 13, 2013, 12:23:20 am
ja kad stavim na tungsten nebo mi obično bude previše plavo, pa ga ostavim na automatski... mada uglavnom probam više kombinacija... ne štedim zavesicu ni najmanje  ;D
a kad naiđem na kadar koji mi se baš sviđa obavezno opalim par RAW-ova (kod RAW-a balans bele je nebitan - podešava se kasnije u programu za uvoz/obradu)



Tungsten ima smisla samo ako imas mnogo vestackog svetla u okolini koje ne mozes da izbegnes u kadru, pa da na taj nacin izvadis sto vise detalje. Sem toga naravno da ces mnogo vise izvuci sa Canon 5d nego sa trocifrenim i plus sa nekim fiksnim objektivom tipa f1.4 .

Svaka cast, lepo se vide sazvezdja.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

ne stedim ni ja zavesicu,slikao sam iz centra beograda tako da je svetlosno zagadjenje kao i sto sami znate uzas e sad malo se jos uvek mucim sto se tice podesavanja blende expozicije i iso trazio sam neku tabelu cisto da vidim da li moze nekako preko tabele da se iskombinujem,kada budem doao kuci sutra uvece ako bude vedro pokusacu da slikam ponovo sa manom expozicijom,slikam sa stativa, ne mogu da fotorafisem kroz teleskop jer imam dobson montazu i nemam pracenje,nadam se da cu uspeti,znam da treba vremena hvala vam na savetima,znam Sekula da je bolje 5D nego trocifreni zato mu icena jeste bolja a ja trenutno nisam u mogucnosti za bolje nesto :)  jos jedno pitanje da li mi je za pocetak bolje da uzmem za pejzaze ND obican filter ili ND2-ND400?
Objektiv je 18-55 za sad ne znam ni koji bih objektiv uzeo za pejzaze niti znam koje su cene...Hvala vam jos jednom

Yagodinac

Za početak za pejzaže će biti dovoljan 18-55 a ND filter ti i bukvalno ne treba. Malo pažljivije slikanje i trikovi u obradi pa možeš da simuliraš ND gradacioni filter (ili da radiš HDR) a razlog je i činjenica da kod 18-55 rotira prednji element pa je malo teže (ali ne i nemoguće) kačiti filtere na njega. Jednog dana kad hoćeš da produžiš expo na vodopadima usred dana ili slični efekat uzmi neki jači ND, jedina fora je što ti malo tamniji umeju da pomere balans boja toliko da je kasnije teško u obradi sve vratiti na mesto.

Neo, da pređem na stvar... :D
Arkturus iznad snežne pustinje.


Zokikac

Hvala Yagodinac na konkretnom odgovoru,Btw i sam sam odlucio da pucam za pocetak sa ovim 18-55 i narucio sam neki macro raynox dcr 250,sto se tice obrade u fotosopu planiram da upisem neki kurs,

Nego da ti i ovde kazem da ti je slika vrhunska :)

zozo83

Malo svezih slika od veceras, slikano iz ruke, na iso 800 i iso1600, expo oko 3sec, f/3,5, 18mm, na slici ko nije upucen, sa leva na desno, Sirijus, Orinon, Mesec, Jupiter, Plejada, i jos po koja zvezda, jedna slika je slikana na automaski W/B i iso 800 (tu sam malo mrdnuo foto, malo sam popio vruce rakije) ostale su slikane sa neke prikolice koja se nasla u okolini i malo su mi se smirile ruke  :) :) :) na iso 1600 i W/B na tunsgan, fokusirano manuelno, uci na sliku za bolji dozivljaj  :)





BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

February 05, 2013, 12:12:52 am #695 Last Edit: February 05, 2013, 12:33:59 am by zozo83
Drugari mnogo sam veseo zato sto sam uspeo prvi put da obradim neku sliku u deepsky-u i adobe lightroom-u, ovo je slika od veceras, tj, (ne znam da li cu dobro napisati) 20 stack, na 1600iso, 8s, f4, 27mm, ja mislim da je to to od podataka ili se to valjda kaze 20*8s

Uspeo sam da odradim tih 20 komada a mislio sam da cu uspeti vise, oblaci me zeznuse, neko bi sigurno bolje uspeo da je odradi, ako bude hteo postavicu tif file da proba nesto vise da izvuce, ali ja sam zadovoljan



Raw slika samo prebacena u jpg



tif fajl cu naknadno ubaciti, ne uspeva mi sada, sutra cu da vidim da je jos jednom obradim mozda dobijem bolji rezultat
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

Imam jedno pitanje sto se tice deepskystackera, shvatio sam kako da oslikam dark frame (mislim da jesam), kada slikam slike, posle toga ostavim isti iso, ali stavim expo time na 1/4000 i onda ispucam tako desetak slika, fokal isti kao sto je bio, ako sam ovo dobro svhvatio a vi me ispravite ako nisam, kako onda dobijam bais frame, ja to uzme ove iste sto sam slikao kao i dark, samo uzmem jednu ili 2 slike. Ako moze pomoc oko toga

evo tif

https://rapidshare.com/files/3410776330/orion.TIF

ne znam da li je to normalno, slika iz deepsky je ovo ali totalno mi je drugacija bila kada mi je program odradio sve ono sto treba i ja sto sam dopunio, a kada sam sacuvao ispalo je ovo.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Quote from: zozo83 on February 05, 2013, 01:31:09 am
Imam jedno pitanje sto se tice deepskystackera, shvatio sam kako da oslikam dark frame (mislim da jesam), kada slikam slike, posle toga ostavim isti iso, ali stavim expo time na 1/4000 i onda ispucam tako desetak slika, fokal isti kao sto je bio, ako sam ovo dobro svhvatio a vi me ispravite ako nisam, kako onda dobijam bais frame, ja to uzme ove iste sto sam slikao kao i dark, samo uzmem jednu ili 2 slike. Ako moze pomoc oko toga

evo tif

https://rapidshare.com/files/3410776330/orion.TIF

ne znam da li je to normalno, slika iz deepsky je ovo ali totalno mi je drugacija bila kada mi je program odradio sve ono sto treba i ja sto sam dopunio, a kada sam sacuvao ispalo je ovo.


Dark frame - podrazumeva se da se odrade npr. njih pet i to tako što poklopiš objektiv i na istoj temperaturi na kojoj snimaš sa istim podešavanjem ISO ali i sa istom dužinom trajanja koliko su ti trajali i light-ovi. Biase radiš recimo njih 20 sa istim ISO ali sa najbržom ekspozicijom koju tvoj aparat ima, a to je najverovatnije 1/4000. Naravno, isto poklopljeno, samo što njih ne moraš da radiš napoju. Podrazumeva se da predveče ili ujutru radiš i flatove i dark flatove da bi imao kompletan materijal za proces stackiranja. Sve ovo imaš objašnjeno ovde, u materijalu koji sam napravio i nakačio:

https://www.dropbox.com/s/3ezr0wyrnurpbd3/astrofotografija_dslr_om_AM.ppt
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Čestitke Zozou na prvoj stakiranoj sličici, čestitke i Sekuli na prvom spisateljskom poduhvatu  ;D

zozo83

hvala yagodinac i sekuli na objasnjenju, skinuo sam to sto si pravio jos odavno, ali sam zaboravio na njega. moze li neko boli da pokusa da malo bolje obradi ovu foto, bas me zanima kako moze da ispadne
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

molim vas ako neko moze da obradi ovu sliku, bas me zanima da vidim da li mozeze nesto vise da se dobije, novi tif fajl, posto onaj nije kako treba, ovaj je odmah iz deepsky, nisam ja dobro obelezeio kada sam trebao sliku da sacuvam

http://rapidshare.com/files/373104061/orion%20nova%20proba%2016.TIF
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Kizza

Grad,jutro,tragovi na nebu i Sunce.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Quote from: zozo83 on February 06, 2013, 10:23:21 pm
molim vas ako neko moze da obradi ovu sliku, bas me zanima da vidim da li mozeze nesto vise da se dobije, novi tif fajl, posto onaj nije kako treba, ovaj je odmah iz deepsky, nisam ja dobro obelezeio kada sam trebao sliku da sacuvam

http://rapidshare.com/files/373104061/orion%20nova%20proba%2016.TIF


I dalje nedostupno.

zozo83

February 09, 2013, 04:46:28 pm #703 Last Edit: February 09, 2013, 05:10:52 pm by zozo83
ne znam kako, mozda nisam lepo upload, pokusacu opet, moram li da platim rapid share nalog, ili moze besplatno

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

February 09, 2013, 05:34:25 pm #704 Last Edit: February 09, 2013, 06:06:18 pm by zozo83
Quote from: zozo83 on July 23, 2012, 09:20:57 pm

ja milsim da je na ovoj uleteo neki satelit, stim sto sam jedno vece uocio dva koja su bas jako zasvetlela tik sto je sucne zaslo




ovde jedna ispravka, nije ovo satalit vec zvezda padalica, nisam odmah provalio, tj nisam ni znao do kasnije nisam hvatao perseide, pa je bilo par padalic istog oblika


BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,