• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

zozo83

ajde da vidimo da li e ovo

https://www.dropbox.com/s/8nvdn8i9vb2m204/proba%20nove%20probe.TIF
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Zokikac

Imenjace svaka cast,vidim da si dosta napredovao,koju expoziciju si koristio?

zozo83

ne znam za koju sliku pitas, ako je ova sa orionom imas na predhodnoj strani, a ako je ova zadnja, kao ispravka, ja mislim da je expo bio oko 15-20, to sam postavio jos letos, na 42-45 strani
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Jako loš snimak   :'(
Mislim, nije do tebe, taman posla ili aparata nego je nebo očajno. Osim toga ekspozicije su kratke pa teško može nešto da se izvuče, naprosto ima neverovatno mnogo šuma.

Jesi li stakirao JPG ili RAW snimke? Onaj šum liči da je JPG.
Pokušao sam da malo smanjim gradijent neba ali se to jedva skida. Što se tiče izvlačenja nekih detalja iz magline, to je nemoguće jer detalja jednostavno nema. Mali je dinamički opseg zbog velikog svetlosnog zagađenja.

Osim toga, ako je to složeno 20 snimka po 8sec onda to ispada 160sec tj dva ipo minuta. Ni najbolji aparat za tako kratko vreme ne može da zabeleži više detalja od ovog. Neki minimum za bilo koji deep sky objekat koji ja snimam teleskopom ili objektivom bi bio 15 minuta ukupne ekspozicije, ali je to minimum iz kog ima smisla izvlačiti detalje. Iz dva ipo minuta ovo mu dođe još i dobar rezultat.



Zaključak bi bio da pustiš duže ekspozicije (20sec) na 18mm ali iz nekog tamnog mesta. Izbegavaj oko ekliptike jer se tamo najbrže kreće nebo, probaj npr oko zenita. Dvadeset takvih fotki ili još bolje pedeset i to sve u DSS pa da vidiš kakvu fotku ćeš da dobiješ  ;D

zozo83

Hvala jagodina na savetima, probacu i to, ovo sto sam postavio je od raw snimaka, e sad jedino ako sam ja nesto zeznuo i stelovau u dss, jedino da probam da ne diram nista nego da onako posaljem cim izadje iz dss, ali mislim da nece biti mnogo bolje sto kazes jel je malo slika, odradio sam i andromedu od jedno 50 snimaka, i ekspoziciom od 25 s, ali samo sam tada slikao JPG fajl, i steta sto sam tako slikao, i mogu ti reci da nisam lose izvukao i sa ovim, mislim vidi se maglina, ali ja koliko sam drndao u ligtroom-u mozda sam je i zeznuo, sada koliko toliko nesto znam sta treba, pa ce sledeci put biti bolji. Kada sam slikao Andromedu aparat mi je radio celu noc, jedno 400 slika sm ispucao jel sam jurio perseide ujedno sam njih uhvatio jedno 20 komada, nikako ne mogu da odradim time laps, nesto nece da mi sljaka, govori mi da imam slabo memorije a to je nemoguce. i to cu nekako probati



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Quote from: zozo83 on February 11, 2013, 01:11:42 am
nikako ne mogu da odradim time laps, nesto nece da mi sljaka, govori mi da imam slabo memorije a to je nemoguce. i to cu nekako probati


fotke za time lapse kopiraj u poseban folder i promeni im veličinu na 1280*xxx (za HD)
tako će svaka fotka od megabajt ili dva-tri da se svede na koju stotinu kilobajta...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Tako je; zaista imaš malo memorije  ;D za time lapse gde svaki snimak ima dužu stranu, recimo 4000 pixela.
A Andromedica je super, sviđa mi se.
;)
Nekad ispadne ok i sa JPG snimcima ali to je retkost. Glavno je da ekspozicije budu što duže.

Ja se npr trudim da što manje podešavam stack u DSS/Irisu, a što više u PS-u. Razlog je što ovaj potonji dosta dobro znam, pa mnoge efekte koje hoću da dobijem mogu da dobijem na više načina. Prva dva mu dođu skoro samo za stakiranje - ali to je individualno, tj kod mene.

zozo83

Hvala vam, bice jos bolje sledeci put, ovo su sami poceci, a sto se tice time laps, probacu da smanjim slike
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Naravno  ;D
Bitno je da se lepo zabavljaš pritom  ;D

zozo83

Od mene jedan startrails, odradjen od 200 fotografija, 18mm iso800, expo 13sec, trebao sam manje da stavim ekspoziciju posto na toj strani bas ima dosta LP, vidite i sami ali sta da radim moram da probam odradjen sinoc, mislim da cu i veceras da odradim sa manje slika, odradjeno sam moje terase



Uploaded with ImageShack.us
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Ygor2000stargazer

Nice...nice :) samo još da nema zagadjenja. Ja sada gledam sa terase,seeing odličan.

zozo83

March 03, 2013, 09:55:34 pm #716 Last Edit: March 03, 2013, 10:00:50 pm by zozo83
Da Lp me ubija sa te strane, ali sta da radim posto nisam u mogucnosti da idem negde, pokusavacu odavde, evo jos jedna (sveze) samo sa drugim parametrima i u startrails- u sam samo stavio na prvu opciju, a prosla je bila na drugoj tj. lighten (izvinjavam se ako postavljam toliko slika, ali kada slabo drugi postavljaju u zadnje vreme, moram)

100 fotog, iso 400, expo 15s, 18mm



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Ygor2000stargazer

Samo ti postavljaj,kada ovako lepo izgleda. Nego probaj možda da smanjiš format,ja napisah ovo dok se slika još  učitava!

zozo83

March 03, 2013, 10:05:08 pm #718 Last Edit: March 03, 2013, 10:11:10 pm by zozo83
Ma smanjim je na 3 mb inace je 50mb kada je obradim
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Ygor2000stargazer

Radi kako misliš,ja se ne razumem još u fotografisanje i astrofoto.