• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Bolid iznad Kube - mogući pad meteorita

Started by Sima_Strahota, February 15, 2013, 09:09:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NeS

Ovde se u oba slucaja govori o lokalnom vremenu pa treba uzeti u obzir i vremensku razliku, uralske i kubanske vremenske zone. Mislim da je 10 sati. To znaci da je u vreme pada kubanca na uralu bilo oko 6 sati pre podne.

Accuphase

Upadljiv je izostanak bilo kakvih relevantnih informacija o "kubanskom meteoridu" a prošlo je već skoro 24 sati, pitam se zašto, čemu "tajnovitost" ?


Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KWaTAQzzjJM

Ja ovde ne videh ama baš ništa, sem razgovora sa domorocima očevicima, te pasivnih krajeva, po čijim se zemljanim putevima šetaju "pioniri maleni" !
Gde su im bre i-phonovi & androidi...

gile.ms

Quote from: Accuphase on February 16, 2013, 06:02:28 pm
Upadljiv je izostanak bilo kakvih relevantnih informacija o "kubanskom meteoridu" a prošlo je već skoro 24 sati, pitam se zašto, čemu "tajnovitost" ?

Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 12:12:48 am
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KWaTAQzzjJM

Ja ovde ne videh ama baš ništa, sem razgovora sa domorocima očevicima, te pasivnih krajeva, po čijim se zemljanim putevima šetaju "pioniri maleni" !
Gde su im bre i-phonovi & androidi...


Mislim da si ovde sam odgovorio na svoje pitanje... nema tu nikakve tajnovitosti - jednostavno kada nad Rusijom proleti bolid imamo na hiljade video snimaka iz snimača saobraćaja, bezbednosnih kamera, android uređaja...
a kada je u pitanju bolid nad Kubom - tu imamo svedočenja pecaroša, poljoprivrednika i sl.

Na stranu to što ovaj kubanski nije bio ni približno veliki kao ruski - nikoga nije povredio, nijedan krov nije srušio...
da se nije pojavio gotovo istovremeno (istog dana) vetovatno ne bi bilo ni ovoliko reči o njemu...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sekula

Quote from: Accuphase on February 17, 2013, 12:12:48 am
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KWaTAQzzjJM

Ja ovde ne videh ama baš ništa, sem razgovora sa domorocima očevicima, te pasivnih krajeva, po čijim se zemljanim putevima šetaju "pioniri maleni" !
Gde su im bre i-phonovi & androidi...


Evo i integralnog prevoda koji smo dobili velikom zahvalnošću gospodjice Živke Stanković posredstvom Petničke Meteorske Grupe. Uzgred, ako očevici nisu prepili rum i prepušili cigare, izgleda da je i tamo popadala po neka koliba usred jačeg udarnog talasa:

Evo nekog malo grubljeg prevoda ovog snimka koji je Sekula poslao: http://www.youtube.com/watch?v=KWaTAQzzjJM

Voditelj:
Izveštaj nam stiže iz okoline Rodasa, gde su ljudi nastanjeni u različitim naseljima doživeli pad jednog nebeskog tela, pa nam se javlja koleginica Borhes i nekoliko intervjuisanih svedoka koji su nam ispirčali neke detalje ovog događaja.

0:23
Došli smo na jezero da pecamo, između 17 i 17:30h i počeli smo da pecamo, kada smo, oko 20h videli svetlost na nebu. Posle te svetlosti se pojavila velika kugla, veća od Sunca i 3- 4 minuta nakon toga se čula jaka eksplozija.

0:55 (Antropolog?)
Po ponašanju ovog fenomena sve ukazuje na to da je reč o jednom bolidu (ispod ide komentar: Bolid- mali meteor). Na našu sreću, reč je samo o delovima stene koji mogu biti od kamena, ili metala nikla. Uleteo je velikom brzinom, što je proizvod gravitacije, privlačenja naše planete i pritom je izgoreo u atmosferi.

Dekicu na 1:42 stvarno ne razumem

1:48
Proizvode zvuk kao grom, koji je u ovom slučaju bio veoma jak i recimo na ne velikoj udaljenosti od površine zemlje, ali svedočenja govore da su se kuće rušile.

2:05
Moja kuća se srušila u jednom trenutku, bez ikakve najave i to mi je i dalje jako čudno.

2:17
Odmah su me pozvali telefonom da mi kažu da je veliki kamen pao sa neba i da je bio dugačak oko metar, metar i po.

2:28
Meteor se razdvoji na sitnije komade koji u nekim slučajevima mogu da se nađu na tlu, ali to ovoga puta nije slučaj.

I reporterka završava sa pričom o tome da svi traže delove tog meteora svuda.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |