• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

zozo83

Veliki medved otisao, malo na drvo da odmori, veceras slikano da uhvarim vedro nebo Iso 800, expo 25s, 18mm, f /3.5



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Nice  :)
Lepe boje. Jel white balance na tungsten?

zozo83

hvala
jeste, to si mi ti rekao i ne svidjaju mi se kako ispadnu ako nije stavljeno na tungstenu.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

U suštini ako slikaš u RAW-u kasnije u obradi veoma lako možeš da podesiš (u Adobe Brigde-u) WB pomeranjem slajdera, tako da u krajnju ruku to podešenje ostaje nebito. Ako snimaš JPG onda je WB definitivno stvar o kojoj treba razmisliti pre okidanja.

Koliko je bitno podesiti WB vidi se iz ove večerašnje fotke koja je stavljena na daylight.



Svi znamo da LP ima ružnu žuto-narandžastu boju ali u obradi je to moguće srediti najlakše ako promenite WB, ja sam sa 5000 spustio na 3300, kao što vidite. Inače menjanje balansa boja (color balance) daje nedovoljno dobre rezultate tako da to i ne pokušavate. WB je jedina prava metoda za ispravljanje efekta narandžastog neba.



Finalno obrađena fotka Oriona, Sirijusa i zimskog Mlečnog Puta (koji se nešto i ne nazire lepo) je ovde:


zozo83

lepa slika, kako ti fokusiras rucno ili A, mislim da je moglo malo bolje da se izostri (ali to je ne bitno toliko, nisi mnogo pobegao)
da da, druga prica, nazire se lepo mlecni pogotovo ako ne gledas direktno u sliku nego citas sta si pisao :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Uvek se fokusira ručno, automatski i nije moguće na zvezdama (probaj, videćeš). Fokus je tačan ali server na photobucketu vrši popriličnu kompresiju, jedino da u startu preoštrim  ???

Evo cropa 100%, bez dodatnog oštrenja:


zozo83

Ma i ja isto rucno fokusiram, nego jel ti fokusiras na najsvetlijoj zvezdi pa onda slikas gde hoces, barem ja tako radim jer malo manje svetlije zvezde nema sanse da uhvatim na displeju
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

hciki

Zasto nema EXIF-a na prvoj slici u #723 ?
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

Sima_Strahota

Quote from: Yagodinac on March 05, 2013, 03:11:18 pm
Uvek se fokusira ručno, automatski i nije moguće na zvezdama (probaj, videćeš).


Kako na cemu. D5000 hvata fokus na Jupiteru i sjajnijim zvezdama bez problema.
...

Yagodinac

March 07, 2013, 10:38:20 am #729 Last Edit: March 07, 2013, 10:43:25 am by Yagodinac
Quote from: Sima_Strahota on March 06, 2013, 02:55:52 pm
Quote from: Yagodinac on March 05, 2013, 03:11:18 pm
Uvek se fokusira ručno, automatski i nije moguće na zvezdama (probaj, videćeš).


Kako na cemu. D5000 hvata fokus na Jupiteru i sjajnijim zvezdama bez problema.


Nebitno za astrofotografiju. BtW hvata i 20d (više zavisi od stakla nego od tela) ali nisam siguran za manje canone (izuzev možda u live view, ali možda).

Yagodinac

Quote from: hciki on March 06, 2013, 12:57:35 am
Zasto nema EXIF-a na prvoj slici u #723 ?


Nikad nema EXIF-a na mojim slikama, PS ih pojede dok ih kompresujem za web.
Mada slika u sredini pokazuje exif za obe slike, prva je originalno snimljena a druga obrađena.

f3.5
30sec
ISO1600
18-55IS @ 18mm

Sima_Strahota

Hm...kako mislis nebitno za astrofotografiju u temu o widefield astrofotografji? :)
...

Yagodinac

Nijedan astrofotograf na svetu se ne pouzda u autofokus. Šta ako malo omane? Dođeš kući sa prirodnim blurom na slikama...
Na kraju krajeva ni teleskopi nemaju autofokus.

Sima_Strahota

Ako kamera masi fokus, to se vidi vec po dnevnim slikama. Uostalom, ako bas promasi fokus, to se odmah i vidi. Nije bas da koristimo filmove, pa da moramo da cekamo razvijanje...Pored toga, fokusiranje bez Live View-a kroz trazilo tek moze da omane...
...

Yagodinac

Ako maši stalno onda je kamera neispravna  ;)
A ako maši ponekad u polumraku onda je ispravna, samo nije napravljena za polumrak  ;)

E sad zamisli mene koji radim sto slika po pola minuta za startrails. Posle pedesete mi se malo pomeri fokus i on elegantno nastavi da slika ali...
I to vidim kad dođem kući.

Ili antologijska stvar sa kit-zumovima, umeju i zum da pomere (sa 18mm na npr 19mm) što je dovoljno takođe da ti upropasti veče. Pritom ti između okidanja nemaš vremena da proveravaš kadar, zum i fokus. Svaka sekunda pauze se vidi kao prekid na zvezdanim tragovima.

Kao što vidite, sto stvari može da krene nizbrdo i dobra astrofotka je više-manje čudo. U stilu imali smo sreće večeras  :)
Samo da napomenem grešnog Jerry Lodriguss-a koga su jurile divlje životinje po pustinji...  ;D