• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Analiza eksplozije meteorita iznad Čeljabinska

Started by Kizza, March 15, 2013, 06:09:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

March 17, 2013, 06:49:03 pm #15 Last Edit: March 17, 2013, 07:09:35 pm by r2d2
Meni licno neobicno jeste ali ne zbog bele tackice i slicnih asocijacija koje se lepo mogu objasniti kao sto je vec receno, vec zbog samog udarnog blasta i mozda kolicine svetlosti prilikom same eksplozije i nista drugo! Verovatno neobicno redak dogadjaj sam po sebi, ali to nije razlog da uzrok trazimo na nevorvatnim mestima!

QuoteŠta da radim, ego je toliki koliki je


Dao bih ti hiljadu pluseva i plus lajkova!!!  ;D

Accuphase

March 17, 2013, 07:16:53 pm #16 Last Edit: March 17, 2013, 07:34:03 pm by Accuphase
Slažem se u potpunosti, ali ne samo zbog rečitosti našeg cenjenog člana, već pre svega zbog tolerancije kojom odoleva stalnim napadima, nažalost jednim te istim od strane jednog te istog "auditorijuma" na forumu !

Kizza

@Accuphase
Udarni talas zavisi od "izvora" eksplozije,kod modernih eksploziva ide i do 11 km/sec-17km/sec(nije sad to toliko bitno) a brzina zvuka  je oko 320 m/sec.
Ovaj slučaj ulaska meteora i eksplozija u Zemaljsku atmosferu je zanimljiv jer je redak po jačini a opet ima i dosta videa i isto toliko mišljenja.Ja sam se potrudio da nađem uzrok eksplozije na što više snimaka i iz različitih uglova,upravo da utvrdimo da li je bilo nekih neobičnih dešavanja.Voleo bih da zvaničnici (stručnjaci) što pre potvrde ili demantuju onaj snimak gde navodno nešto udara i rasparčava meteorit.Možemo samo da nagađamo a ako maštamo daleko ćemo otići.Sačekajmo,valjda će se neko oglasiti  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mali1978

ljudi mogli su ga gadjati i iz tenka!ja sam imao obuku na staroj T-55,pa sam mogao da obelezim cilj i da ga sama kupola prati i ispali granatu i presretne.imao sam srece da sedem u t_84 koja sa svojim kompjuterski navodjenom kupolom prati sest ciljeva,pa cak i letece a da joj je kompjuter nista drugo nego nesto nalik spektrumu 64.sada je 2013,sistemi naoruzanja su toliko odmakli da je moguce da su ga oborili i sa par hiljada kilometara udaljenosti....mada uvek postoji ono ali...
sw 127/1500 synscan

NeS

Svasta se ovde moze procitati.
Meteorit se zbog zagrevanja jednostavno raspada, sa njega otpadaju delovi koji nastavljaju da se krecu svojim putanjama koje se razilaze sa putanjom glavnog komada a zbog ugla posmatranja moze se dobiti utisak da ti delovi preticu glavni komad a da frontalno i zaostaju.
To je potpuno normalna pojava i ne razumem sta je cilj onih koji stalno to postavljaju kao problem.

Kizza

@mali1978
Da li znaš početnu brzinu brzinu granate i njen domet?
@ Nes
Hm,nisam siguran da ako se nešto raspada ide ispred.Lakši delovi,njima brže opada brzina zbog manje mase,od glavnog dela.Da li ti je neobično da deo dođe iza i "pretekne" središni deo meteorita?Bar je takav utisak sa snimka.Ponavljam da bih voleo da neki stručnjak nekad analizira snimke i javno ih objavi.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Quote from: mali1978 on March 17, 2013, 09:12:37 pm
ljudi mogli su ga gadjati i iz tenka!ja sam imao obuku na staroj T-55,pa sam mogao da obelezim cilj i da ga sama kupola prati i ispali granatu i presretne.imao sam srece da sedem u t_84 koja sa svojim kompjuterski navodjenom kupolom prati sest ciljeva,pa cak i letece a da joj je kompjuter nista drugo nego nesto nalik spektrumu 64.sada je 2013,sistemi naoruzanja su toliko odmakli da je moguce da su ga oborili i sa par hiljada kilometara udaljenosti....mada uvek postoji ono ali...


Pa, kad ste mogli uz pomoć starog dobrog ruskog radara, da oborite "nevidljivog" znanog i kao Lockheed F-117 Nighthawk, ništa me ne bi začudilo !

mali1978

sto metara posle izlaza iz cevi probija zvucni zid,a kasnije ubrzava na skoro 1.5 maha,domet.....ajde da kazemo 30 km na starim sistemima ,a 60 na novim.al to su sve zastarele masine a ne neki hi-tech sadasnji sistemi,negde sam procitao da su amerikanci se najvise plasili ruskog sistema koji je trebalo da proradi,a mozda i radi jos 74-75 godine,koji bi u stvari bio satelit sa sipkama nepoznate duzine,od specijalne legure,tezine oko 3 tone,zamislite sta bi te sipke uradile kad bi se ajde laicki receno ispustile odredjenom putanjom na odredjeno mesto(nuklearni silos)negde u americi.nijedno oruzje nije sposobno da zaustavi tako nesto.
sw 127/1500 synscan

Accuphase

Quote from: mali1978 on March 17, 2013, 10:58:28 pm
sto metara posle izlaza iz cevi probija zvucni zid,a kasnije ubrzava na skoro 1.5 maha,domet.....ajde da kazemo 30 km na starim sistemima ,a 60 na novim.al to su sve zastarele masine a ne neki hi-tech sadasnji sistemi,negde sam procitao da su amerikanci se najvise plasili ruskog sistema koji je trebalo da proradi,a mozda i radi jos 74-75 godine,koji bi u stvari bio satelit sa sipkama nepoznate duzine,od specijalne legure,tezine oko 3 tone,zamislite sta bi te sipke uradile kad bi se ajde laicki receno ispustile odredjenom putanjom na odredjeno mesto(nuklearni silos)negde u americi.nijedno oruzje nije sposobno da zaustavi tako nesto.


Šta bi uradile "šipke nepoznate dužine, težine oko 3 tone", negde "u americi", pošto bi kroz guste slojeve atmosfere posle ispaljivanja sa satelita vredpostavljam velikom brzinom, prošle kao nož kroz vruć buter ?

Accuphase

Malo matematike nikada nije na odmet...
elem pominjane "šipke" predstavljaju valjak, čija zapremina je proizvod površine baze(krug) i visine valjka !
Neka budu recimo prečnika 1 cm i dužine recimo 3 m, koliku bi specifičnu gustinu morao da ima materijal, od kojeg su sočinjene ?

NShappy

Quote from: mali1978 on March 17, 2013, 10:58:28 pm
sto metara posle izlaza iz cevi probija zvucni zid,a kasnije ubrzava na skoro 1.5 maha,domet.....ajde da kazemo 30 km na starim sistemima ,a 60 na novim.al to su sve zastarele masine a ne neki hi-tech sadasnji sistemi,negde sam procitao da su amerikanci se najvise plasili ruskog sistema koji je trebalo da proradi,a mozda i radi jos 74-75 godine,koji bi u stvari bio satelit sa sipkama nepoznate duzine,od specijalne legure,tezine oko 3 tone,zamislite sta bi te sipke uradile kad bi se ajde laicki receno ispustile odredjenom putanjom na odredjeno mesto(nuklearni silos)negde u americi.nijedno oruzje nije sposobno da zaustavi tako nesto.


Kako granata uspeva da ubrzava nakon napuštanja cevi?!? Ima neko raketno punjenje?

Sima_Strahota

Mozda misli na tenkovske topove koji mogu da ispaljuju rakete. Mada, cak i u tom slucaju se ne moze govoriti o dometima 30km...a kamoli 60...
...

Yagodinac

Ne znam kako smo sad dospeli do tenkova i granata...  ???
Svako balističko naoružanje, bila to puška za slonove ili granata je nešto što se kreće jedno desetak a nekad i trideset recimo puta sporije od meteorita.

Što se tiče dometa tenkovskih topova, konkretno T55 ima maksimalni teorijski domet 16800m a precizan je do 2000m.

Kizza

@Yagodinac
Nekima se učinilo da je ono beličasto,stvarno ne znam kako da ga nazovem,što dolazi iza meteorita i pretiče ga,ispaljeno iz topa.Ne znam da li su pratili celu priču ali da bi se tako nešto izvelo neophodno je vreme a ovde ga je bilo veoma malo.Ko se zanima za astronomiju zna šta je brzina od 40 000 km/čas i visina od 15- 18 km.Ovo je bilo teško i okom ispratiti a kamoli pogoditi.
Ponavljam da je takođe jako zanimljiv trag pre i posle eksplozije a što se lepo vidi na ovoj fotografiji.Glavnica meteorita je naglo skrenula ka zemlji i to za nekolko stotina metara (slobodna procena).Da li se zna gde bi udario da  nije eksplodirao?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NeS

Quote from: Kizza on March 17, 2013, 09:42:19 pm
@mali1978
Da li znaš početnu brzinu brzinu granate i njen domet?
@ Nes
Hm,nisam siguran da ako se nešto raspada ide ispred.Lakši delovi,njima brže opada brzina zbog manje mase,od glavnog dela.Da li ti je neobično da deo dođe iza i "pretekne" središni deo meteorita?Bar je takav utisak sa snimka.Ponavljam da bih voleo da neki stručnjak nekad analizira snimke i javno ih objavi.
Na osnovu uglova putanja je ocigledno da je manji deo koji "pretice" znatno blize posmatracu zbog cega mu je prividna brzina veca.
Jedino se slazem sa tobom da treba da potrazis nekog "strucnjaka".