• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Evo jedno pitanje za znalce ;)

Planiram si napraviti zidanu zvjezdarnicu (opservatoriju) u kojoj bih imao stup s teleskopom. Znači, sve na jednome mjestu da ne moram tu cijelu skalameriju vucarati, sastavljati, rastavljati...

Biti će veličine 3x3 metra, a krov će biti na kotačićima i jednostavno će se "odrolati" van opservatorije prije promatranja. Nešto poput ovoga.

Zanimaju me vaša mišljenja što se u maloj opservatoriji sve treba nalaziti? Kakve boje trebaju biti zidovi? Krov? Sve što mislite da može pomoći, samo napišite :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: Danijel on April 03, 2013, 05:28:31 pm
Evo jedno pitanje za znalce ;)

Planiram si napraviti zidanu zvjezdarnicu (opservatoriju) u kojoj bih imao stup s teleskopom. Znači, sve na jednome mjestu da ne moram tu cijelu skalameriju vucarati, sastavljati, rastavljati...

Biti će veličine 3x3 metra, a krov će biti na kotačićima i jednostavno će se "odrolati" van opservatorije prije promatranja. Nešto poput ovoga.

Zanimaju me vaša mišljenja što se u maloj opservatoriji sve treba nalaziti? Kakve boje trebaju biti zidovi? Krov? Sve što mislite da može pomoći, samo napišite :)


Danijele, ako misliš na zidanu ciglom svakako je bolje i jeftinije da uradiš kao u rešenju filma da to bude aluminijumski materijal kao što je dato. Pri tome on daleko bolje ima termalnu osobinu te će se unutrašnjost opservatorije svakako brzo termički izjednačiti sa spoljnom temperaturom.

Unutar opservatorije svakako bi trebalo da poseduješ internet. U opservatoriju uvedi internet, bežični ti je sasvim dovoljan. U njoj možeš potom ubaciti jednu malu web kameru radi remote controle i u uslovima kada želiš da snimaš iz kuće u zimskim uslovima. Opet tu internet uskače u priču jer ćeš moći remote da upravljaš priklučenim računarom. Imaj obavezno sredjen jedan mali kutak sa stočićem, koji može da bude rasklopan. Police za opremu. Obavezno imaj pored sebe neku jaku svetiljku kao i onu crvenu. Za crveno svetlo možeš da koristiš i ono led crveno svetlo u gumenom crevu koje se koristi za vreme novogodišnjih praznika. Neku malu stolicu na točkiće. Označi strane sveta sa azimutima. Stavi obavezno i neku mini weather station stanicu. Merdevine rasklopne po potrebi. Dobre 2.1 zvučnike. Dovoljno hladno pivo, vruću kafu ili čaj.  :)

Ima toga još, naravno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ygor2000stargazer

Nisam expert,ali predpostavljam da bi bilo dobro da se montaža,tj. u ovom slučaju stub(umesto nogara)sazida uz pod. Na internetu sam video da koriste šperploče kao zid(izolovane),a možeš da iskoristiš i stari transportni kontejner.

A kakav bi teleskop koristio? :)

Danijel

Quote from: Sekula on April 03, 2013, 05:59:13 pm
Danijele, ako misliš na zidanu ciglom svakako je bolje i jeftinije da uradiš kao u rešenju filma da to bude aluminijumski materijal kao što je dato. Pri tome on daleko bolje ima termalnu osobinu te će se unutrašnjost opservatorije svakako brzo termički izjednačiti sa spoljnom temperaturom.


Biti će zidana blok ciglom. Nakon razmatranja svakakvih opcija, došao sam do zaključka da je to najjeftinija opcija, a i najsigurnija.

Quote from: Sekula on April 03, 2013, 05:59:13 pm
Unutar opservatorije svakako bi trebalo da poseduješ internet. U opservatoriju uvedi internet, bežični ti je sasvim dovoljan. U njoj možeš potom ubaciti jednu malu web kameru radi remote controle i u uslovima kada želiš da snimaš iz kuće u zimskim uslovima. Opet tu internet uskače u priču jer ćeš moći remote da upravljaš priklučenim računarom.


Na žalost, nemam bežični internet, a opservatorij će biti udaljen oko 50 metara od kuće, u vrtu tako da će biti problema i sa strujom :-\

Quote from: Sekula on April 03, 2013, 05:59:13 pm
Imaj obavezno sredjen jedan mali kutak sa stočićem, koji može da bude rasklopan. Police za opremu. Obavezno imaj pored sebe neku jaku svetiljku kao i onu crvenu. Za crveno svetlo možeš da koristiš i ono led crveno svetlo u gumenom crevu koje se koristi za vreme novogodišnjih praznika. Neku malu stolicu na točkiće. Označi strane sveta sa azimutima. Stavi obavezno i neku mini weather station stanicu. Merdevine rasklopne po potrebi. Dobre 2.1 zvučnike. Dovoljno hladno pivo, vruću kafu ili čaj.  :)

Ima toga još, naravno.


Odlično da :)
Biti će crvena lampa, a mogao bih staviti i običnu bijelu, za potrebe jačeg osvjetljenja. Imat ću dva stola, a i policu također. Što se tiče weather station-a, mislim da ću imati samo termometar, no nabasam li na one male digitalne, sa satom, zašto ne :)

Quote from: Ygor2000stargazer on April 03, 2013, 06:04:08 pm
Nisam expert,ali predpostavljam da bi bilo dobro da se montaža,tj. u ovom slučaju stub(umesto nogara)sazida uz pod. Na internetu sam video da koriste šperploče kao zid(izolovane),a možeš da iskoristiš i stari transportni kontejner.


Da, stup ide obavezno, već sam ga naručio kod majstora koji je astronom pa odlično zna kako treba izgledati ;D

Quote from: Ygor2000stargazer on April 03, 2013, 06:04:08 pm
A kakav bi teleskop koristio? :)


Na stupu će se nalaziti EQ6 montaža, a na njoj će jedan uz drugi, sjediti SW MAK 127/1500 za potrebe snimanja Sunca i Mjeseca i Celestron 11" SCT za planete i ostale objekte. Zbog toga sam i išao na gradnju zvjezdarnice jer je to preteško i komplicirano za stalno postavljanje i rastavljanje. To bi mi oduzelo nekoliko sati svaki puta, a kada je sve fiksno i jednom se usjeveri, postaje prava uživancija za rad jer je potrebno 2 minute da se počne promatrati ;)

Tu su slike, a i ovdje isto :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Pivo.
Mada je Sekula pomenuo, ali ja bih još jednom naglasio. I ne pada mi ništa drugo što već nije pomenuto  ;D
U principu ne planiram da napravim opservatoriju kod sebe, zahvaljujući lošim svetlosnim uslovima i konstantnom prisustvu vlage u ravnici koja reflektuje LP. Možda jednog dana i bude toga u sklopu vikendaje na, npr, Crnom Vrhu - tamo su uslovi neuporedivo bolji.

Kao što vidiš, izuzev piva nema pametnog saveta od mene  :P

Sekula

@Danijel

Razmisli da malo zasučeš rukave u tom slučaju zbog struje. Pravilo kaže da iskopaš kanal za struju kao najbolju varijantu u dubini od 30 cm. U tom slučaju pored strujnog sprovedi i utp kabl. Predlažem ti da iz zemlje izlazi ono sprovodno gkljan iliti dušničko rebrastro crevo kroz koje će kablovi da izlaze. To sprovodno crevo možeš da rešiš zajedo sa izlivanjem temeljne stope za teleskopski stub. U isto vreme, ako budeš radio takvo sprovodjenje struje onda obavezno sprovedi UTP mrežni kabl u istom tom kanalu i kroz isto crevo. Crevo će ti biti neophodno ponajpre zbog glodara.

Naravno, sve ovo možeš da odradiš i sa visećim kablovima, nad zemljom na odgovarajućim stubovima.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

Lepo da neko blizu 50m od kuce ima dobru vidljivost sa malo LP.
-preporucio bih ti da na sve lampice (kamera, pc, napajanja) zalepis crnu izolir traku zbog refleksije.
-Definitivno ce ti trebati jos jedan pc(kuciste) u opservatoriji, koga ces spojiti mozda cak i preko wirelles network ili kabla u network a onda preko remote desktop connection.
- ako nisi planirao klasicnu aluminijumsku opservatoriju (koja je udar na novcanik) uvek mozes staviti drveni klizni krov (sto iskljucuje odlazak u krevet pravo sa kompjutera)
Svakako ces ustedeti vreme sa useveravanjem, kolimacijom i gomilom drugih stvari ako imas fiksnu opservatoriju.
Dok me nisu bube oterale iz potkrovlja  mogu samo reci da je fiksna montaza i setup "majka" za astrofotografiju.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

gile.ms

Ako budeš postavljao kablove (što je svakako za preporuku) UTP kabl obavezno neka bude kategorije 7 (CAT 7), ili kvalitetan CAT 6.
Najčešće se u kućnim varijantama koristi UTP CAT 5 koji je OK, ali preko 30m ume da "ne dobaci", posebno ako su ga napravili kinezi (vrlo čest slučaj  ::))

Želim ti mnogo sreće u pravljenju opservatorije! Samo napred i da podeliš rezultate sa nama  :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Danijel

Quote from: Yagodinac on April 03, 2013, 07:09:20 pm
Pivo.
...


Ja sam više CocaCola tip ;)

Quote from: Sekula on April 03, 2013, 07:23:17 pm
@Danijel
...
Naravno, sve ovo možeš da odradiš i sa visećim kablovima, nad zemljom na odgovarajućim stubovima.


To mi je privlačnija opcija, lakše je nego kopati ;D

Quote from: kruska on April 03, 2013, 08:12:04 pm
Lepo da neko blizu 50m od kuce ima dobru vidljivost sa malo LP.


Ah, nije baš nešto ali ne mogu birati.

Quote from: kruska on April 03, 2013, 08:12:04 pm
-preporucio bih ti da na sve lampice (kamera, pc, napajanja) zalepis crnu izolir traku zbog refleksije.


Priznajem da ovo nisam razumio. Kakve refleksije i čemu bi ta refleksija smetala? ???

Quote from: kruska on April 03, 2013, 08:12:04 pm
-Definitivno ce ti trebati jos jedan pc(kuciste) u opservatoriji, koga ces spojiti mozda cak i preko wirelles network ili kabla u network a onda preko remote desktop connection.


Bit će laptop. Sasvim je dovoljan za ono što mi bude trebalo.

Quote from: kruska on April 03, 2013, 08:12:04 pm
- ako nisi planirao klasicnu aluminijumsku opservatoriju (koja je udar na novcanik) uvek mozes staviti drveni klizni krov (sto iskljucuje odlazak u krevet pravo sa kompjutera)
Svakako ces ustedeti vreme sa useveravanjem, kolimacijom i gomilom drugih stvari ako imas fiksnu opservatoriju.
Dok me nisu bube oterale iz potkrovlja  mogu samo reci da je fiksna montaza i setup "majka" za astrofotografiju.


Da, od malena sam sanjao da imam jednu kućnu opservatoriju ali nikada nisam potpuno vjerovao da ju mogu imati. Sada se bliži i taj trenutak da si ispunim davnašnju želju ;)
Astrofotografija nije samo ono što me privlači. Ja inače ne volim kemijanja na računalu, nemam živaca i znanja za višesatnu obradu fotografija ili videa. Zato se neću natezati s galaksijama i maglicama. Osim toga, zanima me i vizualno promatranje. Ne moram baš sve uslikati ;D

Quote from: gile.ms on April 03, 2013, 09:39:39 pm
Ako budeš postavljao kablove (što je svakako za preporuku) UTP kabl obavezno neka bude kategorije 7 (CAT 7), ili kvalitetan CAT 6.
Najčešće se u kućnim varijantama koristi UTP CAT 5 koji je OK, ali preko 30m ume da "ne dobaci", posebno ako su ga napravili kinezi (vrlo čest slučaj  ::))

Želim ti mnogo sreće u pravljenju opservatorije! Samo napred i da podeliš rezultate sa nama  :)


Ma neće biti interneta tamo. Previše elektronike kvari praktični rad. Kada se samo sjetim onih vremena kada smo na promatranja nosili veliku papirnatu kartu neba i crvenu lampicu, nije bilo laptopa, lasera, interneta, samo knjige, olovke i papiri, pa skiciranje, oni malo napredniji su imali fotoaparat i film ORWO NP-27 pa opleti, snimanje sjedeći na stolici i ručno praćenje kroz teleskop, a fotoaparat na teleskopu snima zviježđa ekspozicijama po 5 minuta, onda u kupaonici u mraku razvijanje filmova, pa izrada slika... ;)

Eh, to su bila vremena. :) Motore za praćenje na teleskopima smo gledali samo u prastarim brojevima Sky & Telescope i slinili, maštali i zamišljali ::)

A danas odeš u trgovinu i kupiš što ti treba ili naručiš u kakvom webshopu na internetu. Izgubila se ona draž pripremanja promatranja, proučavanja karata, popisivanje objekata koje možemo vidjeti. Danas samo odabereš mišom što želiš, ne moraš uopće znati ništa na nebu, teleskopi i računala su takvi da ti sami nepogrešivo pronađu sve što god ti se prohtije za samo nekoliko sekundi.  :P
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sima_Strahota

HA!
I ja sam danas razmisljao bas o ovome. Lokacija - Fruska gora.
Otprilike isto i mislimo.

Sve od opreme moze da se donese i odnese, tako da mi to nije previse bitno, najbitnije mi je postolje za teleskop. Razmisljao sam o obicnom celicnom stubu koji bi bio zabetoniran u patos, a glava bi mu bila takva da omogucava kacenje razne opreme. Mada, otom, potom.
...

sale11472

Pošto vidim da ovde puno pominju stub koji bi bio "zabetoniran u patos", samo da dodam jednu sitnicu, stub teleskopa bi trebao odnosno ne , morao da bude fizičko dovojen od poda opservatorije, znam da ne deluje tako ali beton vrhunski prenosi vibracije.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Stup će biti pričvršćen na ubetonirane sidrene vijke. Napravi li se dobar masivan pod, s vibracijama neće biti problema. Na pod se može staviti izolacija u obliku one debele folije koja ide ispod laminata, a na nju ide drveni pod ili palete i nema problema.

Odvojeni stup od poda potječe iz USA, tamo su kuće većinom drvene i bilo je neophodno baš tako raditi. Puno izvedbi raznih opservatorija možete vidjeti ovdje ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

sto se tice betona i stativa, mogu da dodam da kad sam postavljao teleskop u dvoristu na betonsku bazu, osecalo se tj. videlo se na slikama kad prodju kola na 100 m, dok sam bio u krovu nit sam sta cuo nit sam sta osetio.
Hodanje u krovu je ponekad pravilo problem sa prvim frejmom, a generalno nije bilo nikad nikakvih problema sa vibracijama, tako da treba uzeti u obzir sto je sale11472 rekao.
U zatvorenom sistemu opservatorije pogotovu sa otvorom za teleskop uvek postoji odbijanje svetlosti od povrsina unutar opservatorije tako da u pocetku sam primetio visak plave i crvene boje na slikama koje su nestale kad sam polepio izolir crnom trakom sve obojene indikatore i led diode.
i jos ovo krov (opeka) kao i aluminijum npr. u vrelim letnjim danima hoce da zrace infracrvenom radijacijom tj. u crvenom delu spektra jer se ne ohlade dovoljno.
Realno septembar i maj su najbolji meseci zbog nize temperaturei manjih turbulencija  vazduha, a sa najmanje oblaka i najduzih noci
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Još nešto na temu materijala. Cigla, blok i slična opeka efikasno upijaju temperaturu pa ćeš imati leti priličnih problema da ohladiš opservatoriju. Čak i kad pomisliš da ti je teleskop adaptiran imaćeš turbulencije od zidova.

Danas sam na terenu video u nečijem dvorištu prekrasnu malu brvnaricu. Bilo je u prolazu i nisam stigao da je slikam, ali sam zapazio da je napravljena od stabala debljine desetak cm, dakle prava brvnara a ne neka dekoracija. Izgleda da služi za alat i tako te drangulije.
Razmisli i o svim varijantama drveta, samo to ofarbaš u neku zaštitnu boju i vozi. Sa drvetom definitivno ima manje turbulencija i leti i zimi. A ume i da bude simpatično  :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT