• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SkEye (Android)

Started by Sima_Strahota, April 08, 2013, 10:36:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lavadip.skeye

U principu obican planetarijum koji koristi ziroskop i kompas uredjaja na kom se startuje, ali sa jednom vrlo korisnom opcijom.
Uredjaj se moze staviti na teleskop u bilo koji polozaj (znaci ne mora da gleda tamo gde gleda teleskop). Na njemu onda rucno treba podesiti objekat koji je trenutno u vidnom polju i onda aktivirati 'live' opciju. Nakon toga mozemo okretati teleskop gde god treba, a telefon ce lepo pokazivati taj deo neba, bez potrebe za gimnastikom i krivljenjem ledja.

Ja sam na tubus zasrafio drzac za auto i na njega stavio telefon.

Program ima opciju i upozorenja na jaka i neocekivana magnetna polja, pa ce korisnika upozoriti ako krene da seta van cilja.

...

Sima_Strahota

Sad sam konacno imao prilika da detaljnije isprobam program.
Nisam trazio nista konkretno, vec onako nasumice, i to radi sasvim lepo. Kada odaberete objekat na ekranu postoji strelica koja vas vodi tacno na njega :)

Manji problemi se javljaju zbog samog uredjaja, tipa izgubi GPS signal, sto se resava se upisivanjem tacne lokacije, ili se kompas malo pogubi, sto se resava mlatarenjem telefona i pravljenjem osmica u vazduhu (izgleda glupo, ali deluje).
...

Sima_Strahota

Evo kako sam montirao spravu na teleskop:


Slika je stresena i sumovita, jer je ISO6400, a slikao sam iz ruke...
...

darko76

Reci mi da li si uporedjivao sa programima SkyMap i Droid Sky View, deluji mi jako slicni?

Posto jios nisam probao ovako nesto montirano na teleskop, da li je moguce naci trazeni objekat poput trazioca, tj kakva mu je preciznost?
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Sima_Strahota

Ako se ne varam SkyMap sam probao, a Droid Sky View ne. Uglavnom, to je sve manje vise isto, ovaj mi se najvise svidja zbog toga sto uredjaj mozes da stavis u bilo koji polozaj, a da on prati gde gleda teleskop. Ove ostale bi morao da postavis u odgovarajuci polozaj rucno, to jest da ose uredjaja poklopis sa osom teleskopa.

Preciznost je ok, ali jako zavisi od toga da li u blizini imas magnetna polja, kojekakve gvozdjurije i slicno, jer to moze da utice na precniznost magnetometra. Meni se desavalo da program radi savrseno precizno, pa da se nakon nekog vremena javi greska. Ali kao sto sam rekao, to zavisi i od samog uredjaja.
...

darko76

Ako sam dobro razumeo za razliku od SkyMAp-a ovde moze da se uredjaj naknadno kalibrise prema nekom objektu i da ne mora da bude zakacen i da prati osu teleskopa. Za pocetnike ispada idealna kombinacija ;D
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Sima_Strahota

upravo tako.
kao što vidiš, kod mene stoji položen.

Prvo sam našao objekat, zakačio tablet u položaj u kom jeste i na njemu pronašao isti tresak objekat, "otkocio" ga i to je to.
...

mitja

Moja preporuka je Stellarium za android telefone... poseduje bogat katalog zvezda, NGC objekata (m objekte necu da spominjem :))

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noctuasoftware.stellarium&hl=en

Mislim da je program gotovo savrsen za bilo koji android telefon/tablet.
drugi program koji toplo preporucujem je mobile observatory...

mislio sam da napisem i clanak za astronosmki magazin o stellarium-u jer zaista ova dva programa mogu da zaokruze listu potrebnih programa za izlazak na posmatranje.
probajte ga. videcete da je zaista detaljan :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sima_Strahota

Kako si kupio Stellarium?
Sve aplikacije koje se placaju su mi nedostupne na marketu, a preko tableta ih ni ne vidim.
...

darko76

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

mitja

za clanak moram prvo da se posavetujem sa zorkicem...

a stellarium na pm....
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sekula

Stellarium je dobar softver za windows i linux platformu ali kad je u pitanju android i smart phone nema tu kompetetivnost u odnosu na slične programe. Već je pominjan u AM-u program Mobile Observatory koji za sada ima najbolju funckionalnost. Recimo, od svih softvera na pomenutim uredjajima, jedino MO može za sada da prikazuje aktuelni položaj kometa, pa tako i PanSTARRS kada je to trebalo.

Ova preporuka za ovaj drugi softver svakako stoji u funkcionalnosti koja je za njega navedena u svrhu virtuelnog tražioca, a da pri tome ne morate da lomite vrat.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mitja

Slazem se sa vama Sekula.

Zato sam i rekao da ta dva programa mogu da zaokruze potrebnu listu softvera za posmatranje. Stellarium ima izuzetno bogatu mapu zvezvda i objekata dubokog neba. MO je gotovo savrsen zbog svoje funkcionalnosti u pogledu polozaja novih kometa i nekih drugih tela.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sima_Strahota

Meni se MO ne svidja samo iz jednog razloga - kod mene radi poprilicno sporo...Mada, nisam na trkama, tako da to i nije neki problem.
...