• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Lepi krepuskularni zraci. Neo, šta će im bugarska zastava  ???

boogie

Quote from: Yagodinac on June 17, 2013, 02:01:13 pm
Lepi krepuskularni zraci. Neo, šta će im bugarska zastava  ???


I naša je tu negde, zajedno sa grčkom, ruskom i možda još ponekom. Pretpostavljam da smo im mi najčešći gosti, nemam pojma.

boogie



Evo još jedne munje, opet iznad Kasandre (otprilike iznad Pefkohorija).

johnny984

Super to izgleda, ali samo posmatrano sa bezbedne distance  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Evo i dve moje koje nisam kačio, sa nimalo bezbedne distance  :o Vrlo brzo je usledilo taktičko povlačenje  ;D
Admin neka premesti u drugu temu, recimo fotografisanje munja ili tako nešto. Čisto da ne razvodnjavamo temu.




johnny984

Haha, šta sve ljudi rade za dobru fotografiju  :)

Svaka čast, slike su super.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Zbog ovakvih situacija nikad neću da uzmem karbonski tripod  ;D

johnny984

Nije loše imati ni gromobran pri ruci  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

Cestitam obojici na munjama,lepe slike.Kako se one hvataju?
Ja sam iskoristio vedro nebo nad Fruskom Gorom pa sam uslikao Sharpless Sh-2 115,koji se nalazi severno i zapadno od Deneba,najslajnije zvezde u sazvezdju Labud.Rec je o molekularnom oblaku u Mlecnom putu duzine 7500 svetlosnih godina i udaljenom od Zemlje 100 svetlosnih godina.Snimak sam obradjivao u PS dok se nisam umorio.
Evo i parametara- Canon EOS 600 D ,objektiv Helios-44M-4, 2/58 mm, f/ 2 ,sa M42 adapterom naravno,ISO 3600 sa auto smanjenjen suma,vreme ekspozicije 20 sekundi.
Prilozicu i veliku fotku na Photobucketu i voleo bih da je jos neko obradi , da vidimo kako ce da ispadne.
Ps.Svidja mi se sto se Yagodinac `naoruzava` :D http://i1323.photobucket.com/albums/u595/frugorski/IMG_4213Sharpless115nebula_zpsc76e806a.jpg
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

allexxandar

frugorski prijatelju slika je odlicna.
Munje su vise nego odlicne.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

johnny984

June 18, 2013, 01:59:35 am #865 Last Edit: June 18, 2013, 02:10:15 am by johnny984
Frugorski, evo mojih pokušaja. Drugi je dosta sličan tvojoj obradi dok je prvi sa malo drugačijim pristupom  :)





"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

          Hvala johnny984 ,odusevljen sam tvojim obradama.S obzirom na to da nemam iskustva u radu sa PS,ovo je na neki nacin i pokazatelj da nisam upropastio original sliku.Mozda nas jos neko iznenadi sa drugacijim pristupom. ;)
           Imam jos nekoliko svezih slicica,pa cu da ih obradim i postavim.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

             Deneb,koji sa Vegom i Altairom cini letnji trougao i pomaze nam pri orijentaciji,na salici je na vrhu oker piramide.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Frugorski: munje se hvataju dugom ekspozicijom. Poenta je da neprekidno slikaš sa tripoda nekom dužinom recimo 5-10sec i onda od stotinak takvih fotki na dvadesetak imaš munje a od toga 5 ispadnu dobro za dalju obradu. Naravno da tu ima i malo zanata, treba balansirati ISO i blendu da bi osvetljenost (histogram) bila kako treba i da bi to upalo u cifru od 5 ili 10sec. Duža ekspozicija i munje se slabo vide, kraća ekspozicija i treba mnogo više slikati (zbog čega vam aparat pre ili kasnije odapne ko meni).

A propo Labuda, odličan pokušaj, iduća faza je da imaš više ovakvih fotki i da ih stakiraš u nekom softveru, za početak u DSS-u recimo. Blenda bi najbolje bilo da bude f4, helios je tu impresivno oštar, ISO nema potrebe da se diže iznad 1600 jer daje mnogo šuma. Teoretski moglo bi da se slika i sa ISO400 pa da se naknadno u obradi u PS digne ekspozicija za toliko i odmah si dobio veći ISO, sa svim problemima tipa šum i bending.
Ako se ne varam, to je piggyback snimanje?

kruska

hm... munje odlicne slike!


bas tako stativ, duze ekspozicije 5-10 sekundi, napuni bateriju i cekaj svoj momenat.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]