• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

johnny984

Frugorski, nisam ni ja nešto mnogo iskusan što se obrade astrophoto tiče. Ali hvala bogu, u PS-u ima undo i history, tako da uz neke odrednice eksperimentišeš i menjaš dok nisi zadovoljan. Dok se ne stekne iskusto kako kojoj fotci pristupiti. Najbitnije je biti uporan i rezultati moraju da dođu  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

boogie



Jedne noći nije bilo struje na celoj Kasandri, Mesec je bio mlad, pa je prizor bio fantastičan kada munja osvetli Toronski zaliv između Sitonije i Kasandre.

allexxandar

Quote from: Yagodinac on June 18, 2013, 01:31:46 pm
i onda od stotinak takvih fotki na dvadesetak imaš munje a od toga 5 ispadnu dobro za dalju obradu.


Tako ja dozivljavam fotografiju.

A u prilog tome. Pre koju godinu u nacionalnoj geografiji prvonagradjeni za najbolju fotografiju, cini mi se 2010 god. (slika pecine)
Objasnio kako je dosao do fotografije. Pored odlicnih tehnickih uslova i znanja. Napravio je 60.000 fotografija iste pecine, i izabrao najbolju.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Sima_Strahota

Quote from: johnny984 on June 18, 2013, 02:15:05 pm
Ali hvala bogu, u PS-u ima undo i history, tako da uz neke odrednice eksperimentišeš i menjaš dok nisi zadovoljan.


Mnogo bolja stvar od undo i history su "Adjustment layer-i". To je lejer koji u sebi sadrzi informacije o efektu koji su primenjeni na lejer ispod njih. Na primer, ako primenimo Levels i poigravamo se sa podesavanjima rezultat vidimo na ekranu, medjutim originalna slika ostaje neizmenjena. Na taj nacin mozemo dodati x lejera sa raznim podesavanjima, ukljuciti ili iskljuciti sta treba bez opasnosti da izgubimo originalnu sliku ili da se pogubimo u istoriji.
...

frugorski

          Hvala Yagodinac,prepisao sam sve od reci do reci u svesku.Slikao sam sa obicnog stativa.Jos nisam poceo da slikam u pokretu,mada imam neke mogucnosti.Pokusacu i sa vise snimaka (da li trebaju darkovi) .DSS jos nisam probao,pa me malo strah.Koliko snimaka-recimo 10 ?
           Sto se munja tice - jedva cekam.Na njih sam se vec navikao posto na 300 m od moje vikendice prolazi dalekovod i obavezno privuce bar 2-3 munje.Kad grom udari  suvise blizu ,malo utrnu zubi i nista vise.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

         Nista bez Sime_Strahote ! On odmah in medias res (u srce).Hvala,prepisano,bice primenjeno. 8)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sima_Strahota

Quote from: frugorski on June 18, 2013, 08:43:24 pm
          Kad grom udari  suvise blizu ,malo utrnu zubi i nista vise.


:D:D haha :)

Jednom je lupio grom u zgradu dok sam hvatao munje u trenutku me je zabolela glava :)

Evo i od mene jedna:



...

Yagodinac

Nisu presudni darkovi ali poželjno je da ih ima. Ja opalim nekoliko darkova u toku sesije pa ih kasnije oduzimam ručno u PS. Ako odrediš da aparat svaki put oduzme dark onda si posao usporio duplo.
U suštini to su visoke temperature na kojima se snima pa ponegde ispadne hot piksel. Međutim i današnji aparati nisu baš kante tako da nekad prođem i bez darkova, hot piksele iskloniram i niko ništa ne primeti  ;D

Bravo Simo, lepa duboka lajsna  8)

frugorski

             Kad vidim neku ovako dobru sliku kao Siminu trenutno izgubim volju za fotografisanjem.Srecom posle nekog vremena me to prodje.
              Ono sa kloniranjem piksela je interesantna stvar,mozda o tome popricamo nekom zgodnom prilikom.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sima_Strahota

Pretera ga frugorski, nije bas toliko dobra :)

Nego, sad sam sarao po starim fotkama i ovo sam nasao...bolje da ga nisam nasao...U pitanju je Durmitor, leto 2010 godine, random deo neba ka jugu...



88 fotki, 20sec, ISO 2000. Tamna fleka u donjem levom uglu je od drveca.
...

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

Ako je na jugu ,to  iznad drveta mora da je Strelac.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Kapela i Menkalinan, dve najsjajnije zvezde u Kočijašu, opisuju krug oko Severnjače tako da Kapela na severu jedva dotakne horizont. Snimljeno sinoć, a učinilo mi se i da vidim noktilusent oblake, ali mom razočarenju nije bilo kraja kad sam shvatio da je to bila samo halucinacija. U pitanju je bio cirus obajsan mesečinom gore levo.
Više o tome na blogu:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/06/kapela-u-prolazu.html


johnny984

Lepa fotka, i zanimljivi podaci u blogu. Bookmarked  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

Ovde cu da postavim M81 i M82 ili ti bodies nebula, nisam neste preterano dobar u obradi ali vidi se to je bitno. koriscen teleskop u potpisu, odradjeno je 50 stekova, 5 darka i 15 bais, nisam zapamtio koliko je minuta slika, expo 1 sec, iso 1600,slikano sa terase u Borci, visina oko 15m :). Malo odradjeno u LR, ako moze jedna pomoc kako posle DSS-a da prebacim u PS, posto je tif 16 bita




BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,