• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Hvala vam  :)

Quote from: frugorski on July 03, 2013, 01:40:42 pm
     Negde sam bio nasao alat za smanjenje vinjetiranja,da li u Fotosopu ili drugde,ali sad ne mogu da nadjem.


Photoshop: filter>distort>lens corection. Mada rezultati nisu baš neki, najbolje to rešava veštački flet.

frugorski

        Hvala Yagodinac ,ustedeo si mi mukotrpno traganje,a PS je toliko sirok.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Super. Možda ako odeš na neko tamnije mesto sa teleskopom, da probaš ekspozicije piggyback od više minuta? Mislim da bi dosta detalja isplivalo; mada ovo raditi u urbanim uslovima i nije nešto što garantuje bolji rezultat.

johnny984

Lepo Predraže, super fotkice.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Predrag

Quote from: Yagodinac on July 07, 2013, 05:47:52 pm
Super. Možda ako odeš na neko tamnije mesto sa teleskopom, da probaš ekspozicije piggyback od više minuta? Mislim da bi dosta detalja isplivalo; mada ovo raditi u urbanim uslovima i nije nešto što garantuje bolji rezultat.


Da, naravno, to stoji.

Međutim, nisam ja ni očekivao bolje rezultate. Ovo je slikano na jugu Srbije, dok sam boravio u tazbini, onako na brzinu.
Neko vreme planiram da posetim Rtanj ili Čestobrodicu i tamo malo fotkam.

Još uvek ne mogu da namontiram ovaj fotoapatar na teleskop, jer treba da se dokupe neke sitnice. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Kakve sitnice?  :o
Koliko znam ništa ti ne treba; na jednom od prstena postoji navoj za fotoaparat i to je to. Jedino ako ne planiraš fotoglavu da montiraš na teleskop pa da onda aparat bude usmeriv 360 stepeni.

Predrag

Pokušavam da se setim, ali ne znam šta mi je promaklo, odnosno na šta misliš?

Imaš neku sliku sa tim?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac



Zalazak Venere. Možete ga zvati i venustrail  ;)
Sedam jednominutnih ekspozicija, ISO100, 140mm, f13. Bez ijednog dark frejma, noise reduction naravno isključeno; senzor četrdesetice je kao nov, neverovatno - nema nijedan hot-piksel  ;D


Yagodinac

Označio sam šraf. U principu mora da se prethodno skine tražilac ili da se tubus rotira da tražilac ne smeta. Meni to nije problem jer tražilac nikad i ne koristim.


Predrag

Aha, hvala.
U međuvremenu nisam bilo lenj pa sam izvukao tubus iz kutije i video šta je u pitanju. Totalno sam zaboravio za to.

Odlična slika zalaska Venere.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Falla  ;)
Jedina mana tog načina kačenja aparata je što ti aparat uvek stoji u jednoj orijentaciji. Znači ne možeš da ga podesiš kako ti hoćeš nego kako stoje prstenovi montaže; na jugu uvek stoji vertikalno a na severu horizontalno. Jedno od rešenja bi bila ovakva glava, ja planiram da je u neko dogledno vreme pazarim nevezano za astrofotografiju:

http://www.foto-klik.si/glave-za-stojala-triopo/profesionalna-napredna-krogelna-glava-triopo-b-2.html

Onda aparat možeš da usmeriš baš gde hoćeš. Pritom treba i adapter za glavu:

http://www.foto-klik.si/glave-za-stojala-triopo/adapter-iz-1/4-na-3/8.html

frugorski

     Danas na` Astronomy Picture of the Day`deo Labuda u centralnoj zoni.
     Postavio bih ponovo moju fotku radi poredjenja..
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Detalji su tu  ;D
Samo treba još dosta raditi na obradi, ne bi bilo loše da bude malo mekše. Osim toga, zadovoljavajuću količinu svetlosti možeš dobiti piggyback snimanjem gde ekspoziciju produžuješ maltene koliko hoćeš. Mada možeš za početak i da stakiraš što više širokougaonih ekspozicija sa tripoda (ali onda se dobijaju artefakti po uglovima).

johnny984

A i lakše je kad imaš reper, tj. kada znaš kako krajnji proizvod treba da izgleda. Plus po neki dobronamerni savet i eto rezultata  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein