• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pravljenje teleskopa od sočiva kopir aparata

Started by zheljkonk, February 18, 2013, 06:07:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Ma fokuser može da bude i fiksan. Mislim da je povećanje takvog teleskopa relativno malo i da kad jednom namestiš fokus odgovara ti zauvek osim ako ne posmatraš nešto na 10m daljine.
Samo nastavi da eksperimentišeš. Doći ćeš već do nekog rešenja u samom hodu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ygor2000stargazer

Cev je sada isečena, obrađena i spremna za sklapanje  :) držač objektiva se savršeno uklapa sa cevkom. Napravio sam i mali test kakva je slika, koja je odlična, sa odredjenom dozom aberacije. Samo još fokuser da sredim ( smislio sam ) pa postavljam slike  :) .

zheljkonk


Tristatri

Da ne otvaram novu temu pitaću ovde.

Naime interesuje me da li je umesto sočiva iz kopir mašine moguće koristiti close-up filtre fotoaparata.
Npr. nešto sa ovog linka: http://www.fotodiskont.rs/kategorija/close-up-macro-17/strana-1.html

Ti close-up filtri iako u nazivu imaju reč filter zapravo su sočiva.

Ukoliko je vaš odgovor da se ta sočiva mogu koristiti za izradu refraktora sledeće pitanje bi bilo koji od njih je pogodan.
Pretpostavljam da je odgovor po pitanju dijametra: 'što veći dijametar', ali me interesuje koje uvećanje?
Vidim da imaju sa oznakama +1D, +2D, +4D. To su kako sam shvatio dioptrije (D = 1/f [1/m]).

Dakle, ukoliko se ta sočiva mogu koristiti, koja je dipotrija pogodna?

johnny984

Ako je to dioptrija, a čini mi se da jeste, onda je u suštini stvar tvog izbora. Formula jeste ta, dakle sa 1D dobijaš žižnu daljinu od 1m, tj. toliki teleskop treba da napraviš. 2D i biće 0.5m. Ne znam koliko su ti objektivi kvalitetne izrade, to bolje da ti neko drugi kaže, ali u suštini, verovatno je da ne juriš neki veći f broj (žižna daljina/prečnik objektiva) jer će ti aberacija biti izraženija. Mada sve zavisi od kvaliteta tih sočiva kao što rekoh, nisu pravljeni za teleskope, tako da ko zna.

Ja sam prvi teleskop napravio od optičarskog sočiva, 65mm i 2D, dakle 500mm ž.d. Koristio sam neki okular sa kineskog dvogleda i rezultati nisu bili baš za neku pohvalu. Kada sam kupio teleskop, probao sam sa boljim okularima, i naravno, dosta je to bolje, ali daleko od savršenog naravno. Ti objektivi koje navodiš su sigurno kvalitetniji od ovih što sam ja koristio, tako da ko zna, možda i ispadne neki low-cost teleskop  :) Mada kažem ti, sačekaj da još neko prokomentariše, možda imaju više informacija ili bolju opciju od ove.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Quote from: Tristatri on July 10, 2013, 08:18:41 pm

Pretpostavljam da je odgovor po pitanju dijametra: 'što veći dijametar', ali me interesuje koje uvećanje?



Uvećanje ti je žižna daljina objektiva/ž.d. okulara. Ali verujem da bi ti odgovaralo od 1D do 2D. Dakle teleskop od 0.5-1m. Ne verujem da ti treba veći za ovaj tip. Što se prečnika tiče, tu je ono što sam pomenuo takođe bitno, veći prečnik, veće aberacije kod neprikladnih objektiva. Sve u svemu, ako ti cena konačnog proizvoda prevazilazi 50 eura, moje mišljenje je da je bolje da kupiš gotov refraktor sa sve okularima i montažom koji mogu da se nađu za 9.000 din. Ako je to neka jeftinija varijanta, onda probaj, što da ne  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

To ti je skoro da ga praviš od optičarskog stakla za naočare a to neće valjati jer ćeš imati ogromnu hromatsku aberaciju i 99% sam siguran da nećeš biti zadovoljan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Close-up filteri su jako lošeg kvaliteta.
Od svih optičkih dodataka mislim da je ovo jedini beskoristan. Za makro se kupuje dedicated macro objektiv a ako je to skupo onda makro tube i neko M42 staklo.
Možda da probaš na e-bay da nađeš neki komplet sočiva za refraktor? Cena bi bila slična a kvalitet i apertura sigurno veći.

Tristatri

Hvala svima na sugestijama!

Imam još jednu ideju o eventualnom iskorišćenju TV zoom lens ili delova za samogradnju refraktora, ali o tome kada dobijem taj deo.

mravic

Možda možeš nabaviti objektiv od episkopa, ima ih i do 120mm prečnika.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk